دریافت روزانه نرخ طلا سکه و ... ( پیامکی و تلفن گویا ). جدید ترین ژورنال طلا و جواهرات
Warning Component => SEARCH | LIST
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

رونق بازار مسکن در سال 97 ادامه می یابد؟

وزارت راه و شهرسازی براساس بازار خرید و فروش مسکن در نیمه دوم سال گذشته پیش بینی کرد که روند رونق معاملات در سال جدید نیز ادامه یابد.

اخبار جدیدتر و مرتبط با این خبر را مشاهده نمایید:

«علی چگنی» مدیر دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن ضمن مرور وضعیت بازار مسکن از سال 92 و متغیرهای تاثیرگذار بر آن گفت: از نیمه دوم پارسال شاهد افزایش قیمت و معاملات در این بخش بودیم و علاوه برآن پروانه های ساختمانی و سرمایه گذاری در ساختمان های شروع شده نیز رشد کرد.
وی با توجه به تغییر و تحولات بازار مسکن، پیش بینی کرد که امسال با افزایش ملایم قیمت ها روند رونق ادامه می یابد؛ البته انتظار رشد سریع در هیچکدام از متغیرهای بخش مسکن وجود ندارد.
این مقام مسئول ادامه داد: از حدود دی ماه 96، نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 20 درصد و در بهمن‌ماه 96 نیز رشد قیمت‌ها 22 درصد گزارش شد که همه آنها از روند رو به رشد بازار معاملات مسکن حکایت داشتند.
وی افزود: اگر معاملات در سطحی که از نیمه دوم سال 96 شروع شد، باقی بماند گردش بازار مناسبی در مسکن خواهیم داشت؛ اگرچه رشد شدیدی نیست اما در حد قابل قبولی می ماند.
چگنی با بیان اینکه روند حرکت متغیرهای بازار مسکن از سال 92 تا 95 ثابت بود گفت: قیمت ها طبق نرخ های جاری به نسبت ثابت و براساس قیمت های ثابت نزولی بود.
وی اظهارداشت: در این سال ها نرخ رشد تولید مسکن به شدت کم شده بود به گونه ای که به زیر 400 هزار واحد مسکونی در شهرها رسید.
مدیر دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن گفت: در فاصله سال های 92 تا 95 به دلیل کاهش سودآوری، کاهش قدرت خرید مردم و ورود متقاضیان غیرمصرفی در بازار مسکن، بخش خصوصی تمایل و علاقه ای به تولید مسکن و سرمایه گذاری در آن نداشت.
وی اقتصاد را یک زنجیره به هم پیوسته دانست و افزود: در کنار بازار مسکن در فاصله سال های 92 تا 95 سایر بازارها همچون بازار ارز با افزایش 30 درصدی، بازار طلا، بازار اتومبیل و بازار سرمایه نیز رشد قابل توجهی داشته و بر بخش مسکن تاثیر گذاشتند.
چگنی یادآورشد: در بازه زمانی سال 92 تا 95 سودآوری بخش مسکن به پایین ترین حد رسید؛ بنابراین بازار نهاده های تولید مسکن را نیز متاثیر کرد و باعث تعطیلی آنها شد.
به گزارش ایرنا و براساس آمار بانک مرکزی، ارزش سرمایه گذاری بخش خصوصی در ساختمان مناطق شهری به قیمت های جاری در 9 ماهه سال 1396 نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن 12 درصد افزایش یافته است.
با اعمال شاخص های قیمتی متناظر و تعدیل ارزش افزوده ساختمان های خصوصی به قیمت های جاری و همچنین با احتساب ارزش افزوده ساختمان های دولتی، نرخ رشد بخش «ساختمان» به قیمت های ثابت سال 1390 در 9 ماهه نخست پارسال در حدود 0.8 درصد برآورد می شود.
این درحالیست که در 9 ماهه نخست سال 95 رشد اقتصادی در بخش ساختمان منفی 15.3 درصد (15.3-)بود و این شاخص برای کل سال 95 برابر منفی 13.1 درصد (13.1-) محاسبه شده بود.
در فصل بهار 96 نیز بخش ساختمان همچنان در رکود قرار داشت هرچند که از شدت منفی بودن فعالیت ها کاسته شد و به منفی 3.5 درصد (3.5-) رشد رسید اما از فصل تابستان رشد اقتصادی در این بخش مثبت شد و به این ترتیب بخش ساختمان در تابستان پارسال 3.1 درصد و در فصل پاییز 1.4 درصد رشد کرد.
به این ترتیب بخش ساختمان پس از پشت سر گذاشتن دوره رکود، 2 فصل متوالی رشد مثبت را تجربه کرد که از نظر کارشناسان اقتصادی وقتی نرخ رشد در هر یک از بخش های اقتصادی برای 2 فصل متوالی مثبت باشد، به منزله خروج آن از دوره رکود است.


ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد
0 0

پویا میگه :

تاریخ: 1397/01/19 ساعت 17:49
بهتر است قبل از اظهار نظر درباره بالارفتن قیمت مسکن، ابتدا قیمت ملک را مثلا در شهریور ماه 96 تبدیل به دلار کنیم و سپس همان ملک را با قیمت های جدید در اردیبهشت ماه تبدیل به دلار کنیم، و آنگاه در مقایسه این دو گزینه دلاری، مسئله روشن تر خواهد بود!!!

1 2

پارسا میگه :

تاریخ: 1397/01/18 ساعت 14:15
به نظر بنده با توجه به وضعيت اقتصادي و تهديد ها و تحريم هايي كه در پيش رو هست بازار مسكن هيچ رشدي نخواهد داشت بدليل اينكه همه دنبال نقدينگي و تبديل ريال به ارزهاي بين المللي همچون دلار و يورو هستند و افزايش قيمت ملك حبابي بيش نخواهد بود همانگونه كه قبل از شروع سال جديد اين حباب ايجاد شد اما به دليل راكد بودن بازار سريع به حالت قبل برگشت. به نظر اينجانب سرمايه گذاري در ملك و زمين اصلا گزينه مناسبي نيست چه بسا اگر اتفاقي بيفته درجه نقدشوندگي ملك بسيار پايين خواهد بود

2 1

مهدی میگه :

تاریخ: 1397/01/18 ساعت 13:27
از اواخر اردیبهشت جهش بالای بیست درصد رو واسه مسکن داریم شک نکید

1 1

استاد اعظم میگه :

تاریخ: 1397/01/17 ساعت 15:14
طی چند سال اینده زمین و باغ ویلایی در شهرستان های خوش اب و هوا بیشترین سود را خواهد داشت
رتبه دوم مغازه هست و بعد خانه ویلایی و اخر اپارتمان
از سال 97 تا 1400 سال زمین خواهد بود

1 1

حیدر میگه :

تاریخ: 1397/01/16 ساعت 12:35
استاد اعظم، گفته بودی که بازار ارز و سکه دیگه سودی نداره که ! موقعی که سکه ۱۵۰۰ بود میگفتی خارج بشین، الان شده ۱۷۵۰ ! تازه هنوز ترامپ از برجام خارج نشده ! تا وقتی طلا و ارز هستش کسی سراغ خرید مسکن نمیره.

2 1

بی طرف میگه :

تاریخ: 1397/01/16 ساعت 00:42
وقتی صحبت از رونق میشود یعنی گرانی . یعنی ؟
سال 97 نه تنها مسکن بلکه در تمامی سطوح تورم بالای 15 درصدی داریم . شک نکنید.

1 4

استاد اعظم میگه :

تاریخ: 1397/01/14 ساعت 18:22
منتظر افزایش شدید قیمت ها در حوزه مسکن باشید
چه شما بخری چه نخری مسکن جهشی خیره کننده خواهد داشت

1 0

کاوه اهنگر پاسخ می دهد :

تاریخ: 1397/01/16 ساعت 12:13
با توجه به افزایش اقلام ساخت،زمین،پروانه ساخت،حق الزحمه نیروی انسانی و ... افزایش حتمی است.برآورد تا اواخر خرداد ماه حداقل 30 درصد


پر بحث ترین خبرها
اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا