سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

بانک مرکزی از سه هفته قبل عرضه دلار به بازار را متوقف کرده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: بزرگترین اشتباه دولت این است که از سه هفته قبل عرضه دلار (ارز) در بازار متوقف شده است.

فارس

به گزارش سایت طلا، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در مورد بورس ارز و تکلیف قانون برنامه پنجم برای نرخ شناور مدیریت شده ارز گفت: بورس ارز بهترین راه برای اجرای قانون برنامه پنجم در زمینه نرخ ارز یعنی شناور مدیریت شده است.

وی افزود: مجلس دنبال تک نرخی شدن ارز بر اساس نرخ شناور مدیریت شده است و اگر دولت در سال گذشته توسط بانک مرکزی بورس ارز را راه‌اندازی کرده بود، شاهد شوک ارزی در بازار نبودیم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: وقتی شوک ارزی در بازار اتفاق می‌افتد، باید دولت نرخ ارز را به صورت شناور مدیریت کند، وگرنه شکاف بین نرخ مرجع ارز و نرخ آزاد افزایش یافته و راه برگشت این است که بورس ارز راه اندازی شود و نرخ ارز به صورت شفاف و واقعی در آن تعیین شود.

مصباحی مقدم افزود: مصوبه کارگروه مشترک دولت و مجلس در مورد نرخ ارز باید اجرا شود، اما هنوز زمان آن مشخص نشده است،همه چیز بستگی به تصمیم دولت دارد و بهتر است هر چه سریعتر بورس ارز تشکیل شود تا نرخ‌ها متعادل می‌شود.

این نماینده مجلس در مورد اختلاف نرخ مرجع و آزاد ارز و رانت خواری ناشی از آن، تأکید کرد: در حال حاضر رانت‌خواری درباره اختلاف نرخ مرجع و آزاد ارز وجود دارد، چون ارز مرجع فقط برای کالاهای اساسی و دارو اختصاص می‌یابد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: متأسفانه دولت بزرگترین اشتباه تاریخی انجام داده که برای پاسخ به تقاضاهای بازار ارز تزریق نمی‌کند و از سه هفته پیش عرضه دلار توسط بانک مرکزی متوقف شده است.

مصباحی مقدم افزود: توقف عرضه دلار توسط بانک مرکزی باعث افزایش قیمت شدید در بازار شده و اگر عرضه دلار بر اساس تقاضا بود، با افزایش شدید قیمت مواجه نمی‌شد.
نظرات
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است
0 0

سفیر میگه :

تاریخ: 1391/06/21 ساعت 14:28
اگر اصحاب کهف الان از خواب بیدار بشن ببینن دلار تا 2680 رو هم رکورد زده فکر میکنید با خود چه میگفتند؟ دوستان شما بگید...؟

0 0

سکه جان! میگه :

تاریخ: 1391/06/20 ساعت 22:56
خوب دولت ارز نداره که وارد بازار کنه، (اشتباه تاریخی دیگه چیه!!) این روند با توجه به شدت تحریمها و نرخ تورم کاملا طبیعیه. اشکال کار جای دیگر است.

0 0

منطقي میگه :

تاریخ: 1391/06/20 ساعت 21:12
دقيقا

0 0

حقیقت میگه :

تاریخ: 1391/06/20 ساعت 15:24
یک حرف راست شنیدیم

0 0

خیلی باحالین پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/06/20 ساعت 19:25
جان؟

0 0

احمد میگه :

تاریخ: 1391/06/20 ساعت 14:20
نرخ ارز اکنون بیش از دو برابر نرخ ارز اصطلا ها مرجع که به طور حرفی تک نرخی گفته میشود.بهتر نیست دست از انکار برداریم نرخ ارز مرجع را واقعی و از ان حمایت کنیم.

پر بحث ترین خبرها
اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا