جزء خوانی قرآن کریم (پخش زنده)
 

گزارشی از حمله پهپادی به یک فرمانده سپاه دریافت نکرد‌ه‌ایم/ در همکاری با آژانس هیچ دسترسی بیشتری نداده و نخواهیم داد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: گزارشی از حمله پهپادی به یک سردار سپاه پاسداران در مرز عراق و سوریه نشنیده‌ایم.

به گزارش سایت طلا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی کشور که در خیل قله‌های سرافراز این کشور نامش برای همیشه جاودان خواهد ماند، اسوه، نشانه و چراغ راهنمایی برای فرزندان امروز و فردای ایرانی اسلامی، گفت: خون شهید حفاظت کننده و روشنی بخش است و این مکتب ماست که خون بر شمشیر پیروز است.

وی با اشاره به سفر دو روزه خود به افغانستان افزود: در حوزه همکاری‌های فرهنگی با همسایگان نیاز به کار بیشتری داریم و هیچ رابطه راهبردی صورت نمی‌گیرد که یک همکاری فرهنگی داشته باشیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا ادعای برخی رسانه‌های عراقی درخصوص شهادت یکی از سرداران سپاه پاسداران در مرز عراق و سوریه بر اثر یک حمله پهپادی صحت دارد؟ گفت: ما گزارشی از این موضوع نشنیده‌ایم و بیشتر خبرسازی به نظر می‌آید. سخنگوی ستاد کل نیرو‌های مسلح باید در این خصوص صحبت کند، هنوز خبری به صورت موثق در این ارتباط دریافت نکرده‌ایم.


وی همچنین درباره طرح مجلس برای اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها هم گفت: قطعا نمایندگان ملت به دنبال حفاظت و احقاق حقوق ملت هستند و نظرات وزارت خارجه در این طرح دو فوریتی لحاظ نشده است و دولت اعلام کرده نه از نظر سیاسی، فنی و بودجه‌ای و مالی مفید و ضروری نیست؛ نظرات خود را دقیق گفته‌ایم، ما مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی درباره اقدام متقابل درباره موضوعات برجامی داریم و باید در همان چارچوب حرکت کنیم.

در همکاری با آژانس هیچ دسترسی بیشتری نداده و نخواهیم داد

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ دسترسی بیشتری نداده و نخواهیم داد و روابط ما با آژانس فنی بوده است و برخی عدم مسئولیت‌ها به آژانس تذکر داده شده و امیدواریم رویکرد آژانس فنی باقی بماند.

خطیب زاده اظهار کرد: در شهادت دکتر فخری زاده ما حجم بالایی از محکومیت را از سوی کشور‌های مختلف در حوزه‌های جغرافیایی متنوع دریافت کردیم، البته انتظار می‌رفت برخی کشور‌هایی که داعیه داران حقوق بشر هستند، به شکل جدی تری ترور را محکوم کنند، اما طبیعی است که یک سر داستان به برخی سیاست‌های مورد حمایت خود آن‌ها برگشته است؛ بنابراین ضمن اینکه نمی‌توانند محکوم نکنند از برخی کلمات استفاده کردند که مورد انتقاد ماست؛ همه می‌دانند انگشت این محکومیت به سمت رژیم اشغالگر قدس است.

وی در پاسخ به سوالی درباره واکنش بحرین و امارات به ترور شهید فخری زاده گفت: ما به کشور‌هایی که روابط خود را با اسرائیل آشکارسازی کرده‌اند گفتیم هر تهدیدی علیه ایران صورت بگیرد بدون لحظه‌ای درنگ پاسخ خواهیم داد، ما به ظن پاسخ نمی‌دهیم به شواهد پاسخ می‌دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ سوال خبرنگاری درباره گفت‌وگوی تلفنی ظریف و دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس و اینکه درباره زاغری صحبت شده است، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که همواره صحبت شده درباره برخی زندانیان بوده و زاغری یکی از موضوعاتی بوده که آن‌ها گفته‌اند و جواب ما روشن بوده که این مسیر خودش را می‌رود و قوه قضائیه مستقل است و بار‌ها به آن‌ها گفته‌ایم مسیر غلطی است که می‌روند و باید این مسیر را تصحیح کنند هم در پرداخت بدهی به ایران و هم درباره مسائل دیگر.

وی درباره مطالبات ایران از کشور‌های خارجی پیگیری قضایی می‌شود، مطالبات ما از کشور‌های مختلف مسیر‌های مختلفی را طی می‌کند برخی مسیر‌های حقوقی و برخی مسیر‌های بانک مرکزی را طی می‌کند. بدهی انگلیس قطعی است و مدت‌ها قبل باید پرداخت می‌شده و هر چقدر دیرتر شود بدهی آن‌ها سنگین‌تر است، مسیر‌ها درباره پرداخت بدهی عراق و کره جنوبی هم در حال طی شدن است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار کرد: بدهی تاریخی برای کره به ملت ایران باقی ماند. موارد جزیی به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیست.

عاملان و آمران ترور مذبوحانه شهید فخری زاده قطعا و یقینا مجازات خواهند شد

خطیب زاده در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: عاملان، آمران و طراحان ترور مذبوحانه شهید فخری زاده قطعا و یقینا مجازات خواهند شد. دستگاه‌های مربوط پیگیری می‌کنند، نباید در دام طراحی‌های رسانه‌های و کارزار ضد اطلاعاتی و جریان سازی‌های مجعول و هدفمند که سر در تل آویو و آلبانی و واشنگتن دارند بیفتیم؛ هر آن کسی که تعدی کرده پاسخ خود را خواهد گرفت. این صدای ملت ایران است با آرامش و قاطعیت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره احتمال ایجاد محدودیت برای بازرسی‌ها از مراکز هسته‌ای و ربط این بازرسی‌ها با ترور شهید فخری‌زاده گفت: برخی ادعا‌ها ربطی به هم ندارد، نام شهید فخری‌زاده در سال‌های میانی دهه ۸۰ در برخی از ادعا‌های منافقین برده شد. در قطعنامه ۱۷۴۷ در سال ۱۳۸۶ نام او در لیست تحریم رفت که به واسطه برجام هم نام او از تحریم خارج شد. وصل کردن یک موضوع به یک چیز دیگر غیرمرتبط، از همان مواردی است که آقای ظریف در اینستاگرام بیان کرد. جنایتی توسط یک مثلث شوم انجام شده است و باید بر آن متمرکز شویم تا خواست‌شان محقق نشود.

خطیب زاده با بیان اینکه شهید فخری‌زاده پشت پرده در برجام و مباحث تخصصی حضور داشتند و کمک می‌کردند تصریح کرد: ادعا‌هایی مطرح می‌شود که معلوم نیست سر آن کجاست، برخی ادعا از سوی منابع اسرائیلی بیان می‌شود، ولی در رسانه ملی یا از زبان خبرنگاران یا مسئولان مطرح می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی گازی گفت: ایران تنها کشوری است که ۷۰ درصد انرژی نفت و گاز را در خلیج فارس و دریای خزر به هم متصل می‌کند، وزیر نفت و شرکت گاز بهتر می‌توانند پاسخ دهند. بازار نفت و گاز بازار رقابت است و به رغم تمام فشار‌های آمریکا که ایران را از بازار جهان و منطقه حذف کند ناکامی‌های زیادی داشته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: درباره همکاری‌های اقتصادی ایران با منطقه گفت: ما در حوزه همسایگی بیشترین مراودات اقتصادی را داریم، روابط اقتصادی ما با همسایگان از حوزه‌های مختلف جلوتر است و این مسیری است که رژیم ترامپ بار‌ها خواسته مسدود کند، ولی موفق نشده است.

خطیب زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما دفتر یادبودی برای شهید فخری زاده در سفارتمان در قطر باز کردیم، تمامی دفاتر سیاسی مستقر در قطر با حضور در سفارت ایران این دفتر را امضا می‌کنند، طالبان در قطر دفتر سیاسی دارد و آن‌ها هم برای امضا رفته بودند، چیزی بیشتر از این هم نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در حال حاضر در بلژیک در بازداشت به سر می‌برد، اظهار کرد: درباره دیپلمات ما از همان اول گفتیم اساسا دادگاه و این پروسه قضایی که شروع شده به دلیل مصونیت دولت‌ها و دیپلماتیک غیرقانونی است، مشروعیت ندارد و به رسمیت نمی‌شناسیم. به مسیری که وکیل ایشان در بلژیک طی می‌کند احترام می‌گذاریم؛ این مسیر غیرقانونی و غیرمشروع است و به رسمیت نمی‌شناسیم. امیدواریم دادگاه عدم صلاحیت خود را به رسمیت بشناسد.

وی افزود: بدعت بدی در مسیر مصونیت‌های دیپلماتیک گذاشته می‌شود، این یک توطئه چینی بوده و قربانی این توطئه چینی است که یک سر آن گروهک منافقین است و یک سر همین کمپین فشار حداکثری است. از همه توان خود برای حفاظت از شهروندان خود به ویژه اسدالله اسدی استفاده می‌کنیم.


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است