سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

آخرین علائم بالینی بیماران مبتلا به کووید-۱۹/تا پایان سال به واکسن کرونا دست پیدا می‌کنیم

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ضمن اعلام تعداد بیماران بستری در بخش های عادی و ویژه مراکز درمانی، در خصوص مشاهده علائم بالینی متنوع در مبتلایان به کرونا، هشدار داد. وندی سامونز-جکسون، محقق علمی ارتش ایالات متحده اعلام کرد که دستیابی به واکسن کرونا تا پایان سال و یا آغاز سال ۲۰۲۱ کاملاً قابل تصور و شدنی است.

به گزارش سایت طلا ، دکتر علیرضا زالی عنوان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۱ بیمار به عنوان موارد جدید کرونا در بخش های عادی بستری شدند که این آمار نسبت به روز قبل ۱,۵ درصد افزایش داشته است.

وی همچنین از بستری شدن ۷۳ بیمار نیز در بخش ویژه و ترخیص ۲۴۳ بیمار از مراکز درمانی استان تهران خبر داد و افزود: سهم بیماران بستری از کسانی که به بخش های بهداشتی و درمانی تهران در ۲۴ ساعت گذشته مراجعه کردند، حدود ۵ درصد است که تفاوت چشمگیری نسبت به روزهای قبل نداشته است، پیش بینی می شود در روزهای تعطیل تعداد مراجعین کاهش پیدا می کند.


 
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، اظهار کرد: نکته بسیار مهم تنوع علائم بالینی در مراجعین به بخش های بهداشتی و درمانی است، چراکه علاوه بر علائم ثابت سرفه، تنگی نفس، لرز و مشکلات تنفسی، علائم جدیدی از جمله مشکلات گوارشی نیز دیده می شود.
 
وی افزود: همچنین در میان افراد مسن علائمی از قبیل بیحالی، احساس ضعف و خستگی، تغییر خلق و کاهش تمرکز بروز کرده که این موارد به مرور زمان در زمره علائم کرونا قرار گرفته است.
 
براساس گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر زالی تصریح کرد: همانطور که بارها اعلام شد، بیماری کرونا یک بیماری هزار چهره است و ممکن است با علائم متفاوتی بروز کند. در زمان اپیدمی هر بیماری که به ما مراجعه می کند و گمان می رود مشکل او با بیماری شایع اپیدمی در تطابق است، باید بررسی هی لازم صورت گیرد.

آیا بین کرونا و بروز سکته ارتباطی وجود دارد؟

مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پس از حمله ویروس کرونا، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می‌شود، گفت: عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مشکلات انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ برخی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می‌شود.

دکتر کوروش قره گزلی همچنین با اشاره به بروز عوارض عروقی کروناویروس در برخی مبتلایان بیماری کووید ۱۹، با تاکید بر اینکه بروز سکته مغزی در بیماران کرونایی نادر و محدود است، اظهار کرد: با این حال پس از حمله ویروس، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلف و متفاوتی می‌شود که عوارض کمیابی مثل بروز التهاب در دیواره عروق و به دنبال آن ایجاد مشکلات انعقادی و تشکیل لخته داخل رگ برخی از این عوارض است که گاها منجر به انسداد رگ و بروز سکته می‌شود.

وی توضیح داد: با حمله ویروس و بروز بیماری، سیستم ایمنی بدن افراد پاسخ‌های متفاوتی می‌دهد که در رابطه با کروناویروس در برخی افراد و جوانان منجر به ایجاد التهابات عروقی و انعقاد رگ‌ها و در نهایت بروز سکته می‌شود. البته وقوع این مساله قابل پیش بینی نبوده و به نوع واکنش سیستم ایمنی افراد بستگی دارد. البته واکنش سیستم ایمنی بدن یک فرایند زنجیره‌ای بوده که با ورود ویروس آغاز می‌شود و گاهی منجر به بروز عوارضی شدیدتر همچون التهابات عروقی می‌شود.

وی با بیان اینکه کووید ۱۹ با منشاء ویروس باعث ایجاد اختلالال در سیستم ایمنی بدن می‌شود، گفت: ویروس در اولین مرحله وارد سیستم تنفسی شده و منجر به ایجاد مشکلات و عوارض تنفسی و به همراه آن گاها تب، تنگی نفس، سرفه و یا عوارض گوارشی، اشکالات بویایی و چشایی و در برخی افراد منجر به اختلالات و التهابات عروقی می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه حدود یک ماه و نیم قبل برای اولین بار بروز سکته مغزی و قلبی در برخی جوانان مبتلا به کووید ۱۹ گزارش شد، عنوان کرد:‌ پس از بررسی گزارشات پاتولوژی این بیماران مشخص شد که این افراد پس از ابتلابه کروناویروس دچار شرایط التهابی عروقی و به دنبال آن اختلالات انعقادی در عروق مغزی و محیطی و در نهایت بسته شدن رگ‌ها و عوارضی مانند سکته قلبی و مغزی می‌شوند.

وی شناسایی تدریجی عوارض جدید این بیماری نوپدید و جدید را مساله‌ای طبیعی دانست و گفت: گذشت زمان و پیشرفت‌های علمی و تحقیقاتی در مسیر شناخت بیشتر بیماری و عوارض و اختلالات ناشی از آن منجر به شناسایی سریعتر و دقیق‌تر بیماران و همچنین گشایش راهکارهای درمانی جدید برای این بیماری می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به پروسه تاثیر و عوارض ورود کروناویروس جدید در بدن بیماران، تصریح کرد: پس از حمله ویروس به بدن، واکنش‌های ایمنی بدن هر فرد باعث ایجاد اختلالات مختلفی می‌شود که می‌تواند در هر فردی متفاوت و از عوارض بسیار ناچیز تا ایجاد اختلالات در عروق و سیستم تنفسی متغیر باشد.

وی با بیان اینکه نوع ویروس تغییری نکرده و با توجه به سیستم ایمنی بدن عوارض متفاوت ایجاد می‌کند، گفت: گزارش بروز سکته مغزی به دنبال کرونا ویروس، اولین بار در بین جوانان ۳۰ تا ۵۰ ساله و به دلیل بازخورد و واکنش شدید سیستم ایمنی افراد گزارش شد. به عبارت دیگر گاهی سیستم ایمنی افراد به ورود ویروس واکنش شدید و قوی‌تری نشان داده و باعث ایجاد دردسر و اختلال در بدن افراد می‌شود.

وی با بیان اینکه عارضه سکته مغزی به دنبال ابتلا به کروناویروس بسیار نادر است، گفت: اختلالات عروقی از التهاب دیواره عروق ناشی می‌شود و به واکنش سیستم ایمنی بدن افراد بستگی دارد، گاهی اوقات واکنش‌ها به حدی قوی است که دیواره عروقی تمام بدن را ملتهب کرده و به بروز سکته قلبی و مغزی منجر می‌شود و گاهی بسیار ضعیف بوده و به راحتی می‌گذرد.

مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه عنوان کرد که بیماری‌زایی ویروس کووید ۱۹ طی گذشت زمان و نسبت به روزهای اول ضعیف‌تر شده است، خوشبختانه میزان اختلالات و عوارض شدید ویروس در بیماران کمتر شده و همچنین با توجه به توسعه ابزار آزمایشگاهی و کیت‌های تشخیصی شناخت و شناسایی بیماران با عوارض خفیف نیز تسهیل شده است.

وی با اشاره به اعلام آمار ابتلای کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر به دنبال افزایش امکانات و کیت‌های تشخیص، نسبت به روزهای اول ورود بیماری به کشور، عدد و رقم دقیق‌تری از افراد مبتلا شناسایی می‌شوند. به عبارت دیگر در روزهای اول عدد و رقم چندان دقیقی اعلام نمی‌شد و تعداد مبتلایان بسیار بالاتر بود ولی به دلیل نبود امکانات تشخیصی شناسایی نمی‌شدند.

قره‌گزلی با اشاره به دلایلی مبنی بر ضعیف شدن ویروس کووید ۱۹، تصریح کرد: بنظر می‌رسد با هر بار انتقال ویروس کووید ۱۹ میزان بیماری زایی آن کمتر می‌شود، بنابراین خوشبختانه می‌توان انتظار داشت که مرگ و میر ناشی از این پاندمی کمتر و خفیف‌تر شود و می‌توانیم امیدوار باشیم که بطور کلی حمله این ویروس به انسان‌ها آرام آرام شدت کمتری داشته باشد. اگرچه احتمال قوی‌تر شدن ویروس نیز وجود دارد، ولی در حال حاضر کرونا ویروس بیشتر به سمت ضعیف‌تر شدن حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: طبیعتا اگر ویروس چندصد بار به بیماران جدید منتقل شود، قدرت و توانایی آن برای ایجاد اختلال در سیستم ایمنی کمتر شده و علایم خفیف‌تری در بیماران بروز می‌کند. به عبارت دیگر با گذشت زمان تعداد بیماران دارای علایم خفیف‌تر بیشتر و بیماران دارای علایم شدید کمتر می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه در خاتمه با بیان اینکه آمارهای بیمارستانی نیز این مساله یعنی ضعیف شدن ویروس را تایید می‌کند، در عین حال تاکید کرد: البته این بیماری هنوز تمام نشده و هنوز درصد بالایی از افراد جامعه را مبتلا می‌کند، همچنین عوارض آن همچنان برای افراد دارای ریسک و بیماری‌های زمینه‌ای و به خصوص دیابتی‌ها خطرناک و شدید است، بنابراین طبیعتا افراد جامعه باید کماکان رفتارهای ایمنی و بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی را سختگیرانه دنبال کنند.

 به گزارش سایت طلا، وندی سامونز-جکسون، مدیر پروژه‌های تحقیقاتی بر روی بیماری‌های عفونی در مرکز فرماندهی تحقیقات و توسعه پزشکی ارتش آمریکا در یک نشست خبری گفت: «بر اساس اطلاعات و نتایج بدست آمده در پروژه‌ی تحقیقاتی "Warp Speed" به یقین ما به هدف (دستیابی به واکسن) دست پیدا خواهیم کرد و به نظر من این منطقی است که انتظار داشته باشیم به واکسن کرونا تا پایان سال دسترسی پیدا کنیم.»

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ پروژه‌ی تحقیقاتی به منظور دستیابی به واکسن کرونا در سراسر جهان در حال انجام است و از ۱۱ مه، ۸ نمونه از واکسن‌های مورد تأیید در آزمایشگاه‌های بالینی بر روی افراد مورد تست قرار گرفته‌اند.

یک مقام ارشد در نهاد بهداشت ایالات متحده گفت که انجام آزمایشات در مقیاس‌های وسیع می‌تواند ما را در دستیابی به واکسن این ویروس در آینده‌ای نه چندان دور کمک کند. برخی دیگر از کارشناسان می‌گویند که احتمال دستیابی به واکسن تا تابستان یا پاییز سال ۲۰۲۱ وجود خواهد داشت.

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا