سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

رستوران‌ها، بدترین جا برای انتقال کرونا/ چرا مرگ بر اثر کرونا کم شده؛ ولی ابتلا افزایشی است؟

حریرچی: ما چند معیار داریم؛ یکی معیار مرگ‌ومیر، یکی بستری و دیگری معیار شناسایی افراد جدید. درباره مرگ‌ومیر و بستری کرونا ۷۰ درصد در مقایسه با یک تا دو ماه اخیر کاهش داشته ایم. اصولا اگر مبتلایان بیشتر شوند، بستری و مرگ‌ومیرمان افزایش می‌یابد؛ اما میزان بستری و مرگ‌ومیر کشور ما به طور واضحی کاهش یافته است که این امر ناشی از افزایش قدرت بیماریابی ماست

ظهر روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت تعداد قربانیان ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته را ۳۴ نفر اعلام کرد. این آمار کمترین تعداد مرگ‌های ثبت‌شده به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ از بیستم اسفند سال گذشته تا امروز بوده است.

براساس آمار‌های رسمی اعلام‌شده بیشترین تعداد قربانیان ایرانی این ویروس در یک شبانه‌روز، پانزدهم فروردین با ۱۵۸ نفر فوتی به ثبت رسید. پس‌از‌آن تعداد قربانیان هر روز کمتر و کمتر شد و از روز بیست‌و‌ششم فروردین تعداد قربانیان روزانه به زیر صد نفر رسید. پیش‌از‌آن و برای یک ماه و یک روز، یعنی از بیست‌و‌پنجم اسفند ۹۸ تا بیست‌و‌پنجم فروردین ۹۹ هر روز تعداد کسانی که به این دلیل جان خود را از دست می‌دادند، بیشتر از صد نفر بود. پس‌از‌آن هم کمترین تعداد قربانیان ۲۴ ساعته در روز ۲۶ اردیبهشت ثبت شد که ۳۵ نفر بود.

پس‌از‌آن برای چند روز آمار دوباره افزایشی شد و دو روز بعد یعنی ۲۸ اردیبهشت به ۶۹ نفر رسید؛ اما روند دوباره به نسبت کاهشی شد و روز گذشته طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت تعداد قربانیان کرونا ۳۴ نفر بود که کمترین تعداد در مدت ۷۵ روز گذشته است.

اما در همین مدت تعداد مبتلایان روزانه با تست مثبت ابتلا به کرونا که از دهه اول اردیبهشت به حدود هزار نفر در روز رسیده بود و حتی در روز‌های ۱۱ تا ۱۳ اردیبهشت به زیر هزار نفر هم رسید، یکباره روندی افزایشی پیدا کرد و حتی در روز‌های انتهایی اردیبهشت به حدود دوهزارو ۴۰۰ نفر در یک روز هم رسید. ثبت تعداد افراد قطعی کرونای مثبت در روز‌های میانی فروردین در اوج خود بود و برای یک هفته هر روز بیشتر از سه هزار نفر مبتلای جدید شناسایی و ثبت می‌شد؛ اما این روند تا وسط اردیبهشت هر روز کاهشی بود تا اینکه دوباره از اواسط اردیبهشت روند افزایشی شروع شد و همچنان تعداد افرادی که روزانه ابتلای آن‌ها به کرونا مثبت می‌شود، بالای دو هزار نفر است.

آن‌گونه که سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد، میزان شناسایی مبتلایان به کرونا در ۲۴ ساعت، دوهزارو ۲۳ نفر بود؛ اما تعداد کشته‌ها ۳۴ نفر و ۱۹ استان هم بدون آمار فوتی بود. این حداقل بیستمین روز پیاپی است که میزان مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا با هم فاصله چشمگیری دارند. حالا دیگر به نظر می‌رسد کشته‌های کرونا به سمت صفر‌شدن میل می‌کند؛ اما دلیل این تفاوت میان آمار مرگ‌ومیر و ابتلا در چیست؟

دکتر ایرج حریرچی، قائم‌مقام وزیر بهداشت، دلیل این تفاوت میان آمار مرگ‌ومیر و میزان ابتلا را توضیح داد.

حریرچی به شرق گفت: روند بستری و روند مرگ‌ومیر ما کاهش پیدا کرده؛ ولی، چون روند بیماریابی ما فعال‌تر شده و کسانی که در تماس با بیماران هستند، هم مشمول پیگیری می‌شوند؛ بنابراین تشخیص در مراحل اولیه بیشتر شده و مراقبت‌های ویژه‌ای هم که داریم، باعث بهبود بیشتر شده. باید توجه داشت که در مقایسه با زمان اوج بیماری کرونا در کشور، بیش از ۷۰ درصد موارد مرگ بر اثر این ویروس کاهش یافته و در اکثر استان‌ها روند نزولی بیماری به صورت درخور‌توجهی مشاهده می‌شود. او با تأکید بر اینکه سیاست ما پیشروی به سمت کاهشی‌شدن بیماری است، تأکید کرد: همه مشاغل فعلا بازگشایی نمی‌شوند و سیاست ما حداکثر بازگشایی‌ها برای تأمین اقتصاد و معیشت مردم است. به گفته حریرچی روزانه حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار تست تشخیص کرونا در کشور انجام می‌شود.

حریرچی در پایان خاطرنشان کرد: ما چند معیار داریم؛ یکی معیار مرگ‌ومیر، یکی بستری و دیگری معیار شناسایی افراد جدید. درباره مرگ‌ومیر و بستری کرونا ۷۰ درصد در مقایسه با یک تا دو ماه اخیر کاهش داشته ایم. اصولا اگر مبتلایان بیشتر شوند، بستری و مرگ‌ومیرمان افزایش می‌یابد؛ اما میزان بستری و مرگ‌ومیر کشور ما به طور واضحی کاهش یافته است که این امر ناشی از افزایش قدرت بیماریابی ماست؛ یعنی از دوهزارو ۵۰۰ موردی که کشف می‌شود، ۷۰ تا ۸۰ درصد ناشی از بیماریابی در افراد کم‌علامت و بی‌علامت و پیگیری افراد دارای تماس نزدیک است. این یک موفقیت بزرگ است که سیستم توانسته تعداد آزمایش و بیماریابی را بالا ببرد.

بنا بر اعلام دکتر کیانوش جهانپور از روز یکشنبه تا ۵ خرداد ۱۳۹۹ و بر‌اساس معیار‌های قطعی تشخیصی دو‌هزار‌و ۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۳۳۸ مورد بستری و هزار‌و ۶۸۵ مورد معادل ۸۳ درصد از موارد جدید از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند. به گفته جهانپور، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۱۳۷‌هزار‌و ۷۲۴ نفر رسید. او ادامه داد: متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. جهانپور گفت: مجموع جان‌باختگان این بیماری به هفت‌هزار‌و ۴۵۱ نفر رسید. او ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۱۰۷‌هزار‌و ۷۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند. دوهزارو ۵۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. جهانپور گفت: تاکنون ۸۱۸‌هزار‌و ۹۱۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است؛ اما شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی موارد بستری در مقایسه با روز‌های گذشته هستیم. او همچنین تأکید کرد: در ۲۴ ساعت گذشته در ۱۹ استان موارد فوتی صفر و در پنج استان، فقط یک مورد فوتی گزارش شده است.

مینو محرز، عضو کمیته ستاد مبارزه با کرونا و متخصص عفونی، نیز گفته‌های حریرچی را تأیید کرد. محرز گفت: درست است که میزان آمار اعلامی مبتلایان افزایش دارد؛ اما واقعیت این است که میزان ابتلا در کشور کاهش داشته؛ اما آمار تشخیصی بالا رفته است. مرگ‌ومیر پایین آمده؛ چون میزان کشندگی این بیماری هم کاهش پیدا کرده. بسیاری از مبتلایان سرپایی درمان می‌شوند. الان حتی کسانی که دچار نوع خفیف کرونا می‌شوند و در خانه درمان می‌شوند، در آمار گنجانده می‌شوند؛ اما به طور کلی وقتی ویروس‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند، ممکن است ضعیف شود. برای مثال ایدز در چند دهه گذشته مقداری تضعیف شده است. ویروس سارس در کمتر از یک سال نیز ضعیف شد و از بین رفت

دکتر مینو محرز ، با تاکید بر اینکه کرونا هنوز تمام نشده و مردم هم نباید چنین تصوری داشته باشند، گفت: به طور مثال در صورتی که بازگشایی در اماکنی مانند استخرها و سالن‌های سونا اتفاق افتد، امکان زدن ماسک برای عدم انتقال ویروس کرونا وجود ندارد و شرایط خوبی نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه رستوران‌ها هم یکی از بدترین مکان‌ها برای انتقال ویروس کرونا است، خاطرنشان کرد: افراد حداقل دو ساعت زمان خود را در رستوران بدون داشتن ماسک سپری می‌کنند که این موضوع ریسک انتقال ویروس از فرد آلوده را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای در این زمینه در آمریکا صورت گرفته است که می‌گوید بدترین جا برای انتقال کرونا رستوران‌ها است.

محرز ادامه داد: دقیقا نمی‌دانم چه تدابیری اندیشیده شد که بازگشایی‌ها صورت گرفت، در این شرایط که برخی مشاغل پر خطر بازگشایی شده‌اند، بهتر است مردم هم به فکر باشند. به طور مثال در باشگاه‌های ورزشی نمی‌توان با داشتن ماسک ورزش کرد آنهم در شرایطی که همه باهم در حال ورزش هستند و به طور ناخودآگاه با افزایش تنفس و دم و بازدم احتمال انتقال ویروس از طریق تنفس بالا می‌رود. 

وی در خصوص استفاده از دستکش در فضاهای عمومی نیز تاکید کرد: ویروس می‌تواند از دستکش‌ها عبور کند. علاوه بر آن ممکن است فرد با داشتن دستکش اعتماد به نفس کاذب پیدا کند و دستان خود را به سطوح مختلف زده و حتی کمتر آنها را بشوید؛ در حالی که بدون داشتن دستکش بیشتر اقدام به شست‌وشوی دستان خود می‌کند. توصیه اصلی ما به مردم همچنان استفاده از ماسک است.

این متخصص عفونی ادامه داد: هنوز همه‌ مردم به کرونا مبتلا نشدند و واکسنی هم برای آن ساخته نشده است. مردم فکر نکنند کرونا تمام شده است. با مسافرت کردن امکان ابتلا به ویروس افزایش می‌یابد؛ چراکه ویروس در کشور در چرخش است. هیچ چیزی در دنیا به اندازه فاصله‌گذاری فیزیکی موثر نیست.

وی گفت: البته مشاغل هم حق دارند که خواهان بازگشایی‌ها باشند اما مردم باید موضوعات بهداشتی را در مراجعه به مشاغل پرخطر رعایت کنند. کرونا هنوز حساب و کتاب خاصی ندارد. با اینکه افراد زیادی به بیماری مبتلا شدند اما، هنوز افراد زیادی هم هستند که به بیماری مبتلا نشدند. 

بنا بر اعلام نظر کارشناسان و مسئولان وزارت بهداشت در هر صورت باید به هم‌زیستی با کرونا عادت کنیم. ایرج حریرچی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود: از ۱۸ تا ۲۴ ماه پس از شروع ویروس یعنی تا پاییز ۱۴۰۱ باید بسیاری از مناسبات را تغییر دهیم. بشر ممکن است بر این ویروس پیروز شود؛ اما هنوز نمی‌دانیم که رفتار ویروس از لحاظ شدت و وسعت درگیری چگونه خواهد شد. یکی از مناسبت‌هایی که باید تغییر دهیم، رفتار‌های اجتماعی مانند دست‌دادن، در آغوش کشیدن و نزدیک دیگر افراد نشستن است. دهه‌هاست که ما سرخک را می‌شناسیم و واکسن آن را داریم؛ اما بسیاری از کشور‌های اروپای غربی هنوز موفق به ریشه کنی آن نشده اند.

سایر خبر های مفید در 1 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا