سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

جنجالی که سخنگوی وزارت بهداشت به پا کرد؛ جدال "آمریکوفیل‌ها و چاینوفیل‌ها"!

«اگر کرونا برای چینی‌ها شوخی و در حد انفولانزا بود باید به عقل آنان شک می‌کردید که برای سه ماه کل چین با آن بزرگی را درگیر مهار چنین امر شوخی‌ای کنند بطوری که هزاران میلیارد دلار هزینه روی دست آنان گذاشته است. چرا فریب آمارشان را خوردید و تحت تاثیر رفتار و اعمالشان قرار نگرفتید؟»

 اظهار نظری از سوی سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار رسمی دولت چین از تلفات بیماری کرونا تبدیل به یک جنجال رسانه‌ای و دیپلماتیک شد، به گونه‌ای که سفیر چین در ایران به سخنان کیانوش جهانپور اعتراض کرد و سخنگوی وزارت وزارت خارجه کشورمان نیز سعی کرد که از چینی‌ها دلجویی کند.
 کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت دیروز در نشست خبری خود درباره آمار چین از میزان مرگ و میر بیماری کرونا تشکیک کرد و گفت: "به نظر می‌رسد آمار‌های چین یک شوخی تلخ بود."
او در ادامه آمار گزارش‌های چین را عاملی برای کمتر جدی گرفتن ویروس کرونا داتسن و افزود: "بسیاری در همه جهان فکر کردند این بیماری مثل آنفلوآنزا است و مرگ و میر کمتری دارد. همه این موارد مبتنی بر گزارش‌هایی بود که از چین گزارش می‌شد و به نظر می‌رسد چین شوخی تلخی در این زمینه با همه دنیا انجام داد. اگر در چین گفته می‌شود دو ماهه یک اپیدمی مهار شده، باید بیشتر درباره آن فکر کرد."
ساعتی پس از این سخنان جهانپور که بازتاب وسیعی در رسانه‌ها داشت، چانگ هوا سفیر چین در تهران در توئیتی نوشت: «وزارت بهداشت چین هر روز نشست خبری دارد. پیشنهاد می‌کنم برای حصول نتیجه، اخبار آن را با دقت بخوانید.»
پاسخ سفیر چین به سخنان سخنگوی وزارت خارجه به ماجرا دامن زد، اما سخنگوی وزارت بهداشت از موضع خود عقب نشینی نکرد ودر توئیت دیگری نوشت: «مباحث علمی را هیچگاه نه می‌توان و نه باید با سیاست آمیخت، همه محافل آکادمیک دنیا بر پایه اطلاعات اپیدمیولوژیک و گزارش محققان چین، حداقل آنفلوآنزای تیپA را از ویروس نوپدید کرونا وخیم‌تر قلمداد کردند، امروز یافته‌ها خلاف این را نشان می‌دهد، به یافته‌های خودی اطمینان بیشتری داریم.»
در این بین عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه سعی کرد از چینی‌ها دلجویی کند. او در توئیتی نوشت: «دولت و ملت چین پیشگام مبارزه با ویروس کرونا و اعطای کمک‌های سخاوتمندانه به سایر کشور‌ها در اقصی نقاط جهان هستند.»
او با بیان اینکه شجاعت، تعهد و حرفه‌ای‌گری چین در مهار کرونا شایسته تبریک است، اظهار کرد: «ایران همواره قدردان چین در این شرایط دشوار بوده است.»
در واکنش به توئیت سخنگوی وزارت خارجه سفیر چین در توئیت دیگری نوشت: "شایعات نمی‌توانند دوستی ما را از بین ببرند!"
چین تاکنون مرگ ۳۳۳۱ نفر را در اثر ابتلا به ویروس کرونا تایید کرده است در صورتی که این رقم در ایتالیا نزدیک به ۱۶ هزار نفر، در اسپانیا نزدیک به ۱۳ هزار نفر و در آمریکا ۹۶۰۰ نفر اعلام شده است.
مشابه ادعای سخنگوی وزارت بهداشت ایران درباره آمار نادرست چینی‌ها از مرگ و میر کرونا اخیرا در رسانه‌های امریکایی نیز مطرح شده است. گفته می‌شود تعداد اجسادی که در مرده سوزخانه‌های شهر ووهان (خاستگاه ویروس کرونا) سوزانده شده‌اند بسیار بیشتر از آمار رسمی دولت چین است.
آنا فیفیلد، خبرنگار واشینگتن پست در چین در توییتی نوشت: «آمار‌های مقام‌های چینی تعداد مرگ براثر ابتلا به ویروس کرونا را ۲۵۶۳ نشان می‌دهد. اما شواهدی که از این شهر می‌آید می‌گویند که این رقم بیشتر از ۴۰ هزار نفر است.»

 برخی گزارش ها مدعی است که تعداد قربانیان کرونا در ووهان بیش از 40هزار نفر است
 

حمله به جهانپور!

جدال توئیتری سخنگو و سفیر پایان کار نبود، کاربران زیادی از شب گذشته سخنگوی وزارت خارجه را شماتت می‌کنند که چرا علیه چین سخن گفته است. این عده معتقدند که چین تنها کشوری است که در بحران کرونا به ایران کمک کرده و سخنگوی وزارت بهداشت نباید به چینی‌ها کنایه می‌زد.البته این ادعا قابل تائید نیست، بنا به گفته وزارت خارجه تاکنون سی کشور به ایران کمک کرده‌اند.
بیشتر کاربران اصولگرا از این موضع سخن گفته اند. امیر سیاح کارشناس اقتصادی اصولگرا در توئیتی ضمن اینکه سخنگوی وزارت بهداشت را "آمریکوفیل" خواند، در این باره نوشت: " هدف آمریکوفیل‌ها تلخ کردن روابط ایران و چین است. یکروز با حمایت از داعشی‌های اویغور. یک روز با توهین به شی درتهران. یکروز با دهن‌کجی سویا، یک‌روزهم با متلک آمار چینی یا قرنطینه چینی، اگر تهران وپکن زیادی صمیمی شوند، چین تحریم را بی‌اثر میکند وبازی برجام و مذاکره تمام می‌شود. روشنه ماجرا؟»
 
یا علی قلهکی از فعالان توئیتری اصولگرا نوشته است: "آقای جهان‌پور؛ سخنگوی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی هستی یا سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده؟!"
برخی کاربران حتی از سفیر چین عذرخواهی کرده اند و علیه دولت ایران اظهار نظر و خواستار برکناری سخنگوی وزارت بهداشت شده اند، عده ای هم از جهانپور خواسته اند از سفیر چین عذرخواهی کند و بگوید سخنانش از سر خستگی بوده است!
اما در سوی دیگر ماجرا کاربران زیادی هم به حملات به کیانوش جهانپور انتقاد کردند. برخی تاکید کردند که لحن سفیر چین در این باره تحقیر آمیز بوده است.
کاربری نوشته است: "چین و روسیه به ایران لطف نمی‌کنند عاشق چشم و ابروی ما هم نیستند منافع اقتصادی و ملیشون رو دنبال می‌کنند، همونطور که ما باید عمل کنیم اگر لحن زشتی که سفیر چین با سخنگوی وزارت بهداشت داره رو یک سفیر اروپایی یا غربی داشت الان دم سفارتشون تظاهرات خودجوش برپا بود."
برخی از انتقادات به سخنگوی وزارت بهداشت تعجب کردند، امیرعلی ابوالفتح تحلیلگر مسائل بین المللی در توئیتی نوشت: «چرا وقتی سفیر چین در تهران، سخنگوی وزارت بهداشت را فقط به "مطالعه مواضع دولت چین" ارجاع می‌دهد، بعضی‌ها در ایران خواهان برکناری یک مقام ایرانی به دلیل طرح انتقاد از چین می‌شوند؟»
برخی نیز منتقدان جهانپور را "چاینوفیل" خواندند. پدرام الوندی معاون خبر خبرگزاری دولتی ایرنا نوشت "سخنگوی وزارت بهداشت از آماردهی چینی‌ها انتقاد کرده، بعد چاینوفیل‌های وطنی در توییتر یکدست فعال شده‌اند برای ساکت کردن گوینده."
کاربر دیگری هم نوشته است: «ذهن استعمارزاده یعنی باید بابت کوچک‌ترین گلایه مسئول مملکت از چین برای پنهان کاری ابعاد و قدرت کرونا، خواستار استعفایش باشی؛ یا به جای اینکه از چین بخواهی ۵۰ میلیارد دلار پول نفت ایران را آزاد کند، بابت چند میلیون دلار ماسک و تجهیزاتش روی سر مردمت منت بگذاری! سینوفیل‌ها»
حسین دهباشی از فعالان رسانه‌ای هم با اشاره به بحث‌های ایجاد شده در توئیتی نوشت: "آنچه شیران را کند روبه مزاج؟ احتیاج است، احتیاج است، احتیاج!"

برخی از فعالان اصولگرا خواستار برکناری کیانوش جهانپور شدند
 

دلجویی آقای سخنگو از چینی‌ها

به نظر می‌رسد فشار‌ها به کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت باعث شد که او امروز در توئیتی از چینی‌ها به نوعی دلجویی کند.
جهانپور با اشاره به کمک‌های چین به ایران نوشت: "و اما، دولت و ملت ایران قدردان دولت‌ها و ملت‌هایی است که بویژه در این همه گیری جهانی کرونا در کنارشان ایستادند و حافظه تاریخی ایرانیان البته این قسمت ماجرا را هم فراموش نخواهد کرد. حمایت‌های چین از ملت ایران در این روز‌های سخت، هکذا فراموش ناشدنی است. بیگانگان ذوق زده نشوند."
 
«چانگ هوا» سفیر چین نیز در پاسخ به این توئیت کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران نوشت: «‏دوستان باید به یکدیگر کمک کنند، ما با هم می جنگیم.»

 خاکسپاری قربانی کرونا در همدان/ امار قربانیان کرونا در ایران بیش از سه هزارو پانصدنفر است
 

ماجرا از نگاهی دیگر

در کنار این عکس‌العمل‌ها به موضع سخنگوی وزارت بهداشت عباس عبدی تحلیل متفاوتی از سخنان جهانپور ارائه کرد. به عقیده او اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت "عجیب" بوده است.
عبدی در این باره در کانال تلگرام خود خطاب به جهانپور نوشت: «اگر کرونا برای چینی‌ها شوخی و در حد آنفولانزا بود باید به عقل آنان شک می‌کردید که برای سه ماه کل چین با آن بزرگی را درگیر مهار چنین امر شوخی‌ای کنند بطوری که هزاران میلیارد دلار هزینه روی دست آنان گذاشته است. چرا فریب آمارشان را خوردید و تحت تاثیر رفتار و اعمالشان قرار نگرفتید؟»
او سخنگوی وزارت بهداشت را متهم می‌کند که به دنبال "توجیه" است. عبدی نوشت: «چینی‌ها هم چه راست گفته باشند و چه دروغ؛ کارشان به خودشان و منافع کشورشان مربوط است. همه کشور‌ها کمابیش دروغ می‌گویند بنابر این قرار نیست که دیگران فریب آنان را بخورند. چرا کره جنوبی فریب نخورد؟»

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است
3 2

مسلمان دو سال میگه :

تاریخ: 1399/01/19 ساعت 08:35
گور بابای این چینی های کثیف بی دین کمونیست اینها تو دنیا از هر موجودی بدتر ورذل تد هستن

2 2

احمد. پنج سال میگه :

تاریخ: 1399/01/18 ساعت 20:39
آمار چینی ها صحیح بوده و فوتی ها متنسب با مبتلایان بوده چرا احساس می کنید دروغ است
اما ساخت دوبیمارستان ۱۰۰۰ تخت را در ۱۵ روز و قزنطینه از درب منزل شهر ووهان را مگر ندیدید پس گول حماقت خود را خوردیم

1 3

مهندس جوان  ده ماه پاسخ می دهد :

تاریخ: 1399/01/18 ساعت 22:36
عامل چینی؟ یا دشمن ایران؟


اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا