اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
 

چرا طلا و سکه دوباره گران شد؟

گرانی ناگهانی سکه و طلا در ۱۰ روز اخیر از نگاه کارشناسان بازار دو دلیل دارد که یکی از آن‌ها به تحولات بازار‌های جهانی و دیگری به افزایش تقاضا در بازار داخلی مربوط است. در این مدت هر گرم طلا با افزایش قیمت ۱۵ هزار تومانی و سکه با افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی همراه بوده است


بازگشت دوباره سکه به کانال چهار میلیونی و افزایش ۱۵ هزار تومانی قیمت طلا در ۱۰ روز، اتفاقات عجیبی است که در آغاز آبان ماه به سراغ بازار آمده. قیمت سکه که دوم آبان‌ماه تا سه میلیون و ۸۴۰ هزار تومان ارزان شده بود، تا امروز و در لحظه نگارش این متن با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی بعد از حدود یک ماه به کانال چهار میلیونی برگشته و با قیمت چهار میلیون و ۳۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود. طلا هم از قیمت ۳۹۵ هزار تومان در دوم آبان ماه با افزایش ۱۵ هزار تومانی تا ۴۱۰ هزار تومان به ازای هر گرم گران شده است. کارشناسان برای این افزایش قیمت ناگهانی، دو دلیل مطرح کرده‌اند که یکی به بازار‌های جهانی و دیگری به افزایش تقاضا در بازار داخلی مربوط است.

افزایش قیمت ۱۵ هزار تومانی قیمت طلا

بازار طلا آبان ماه را در کانال ۳۰۰ هزار تومانی آغاز کرد. اواخر مهرماه بود که روند کاهش قیمت طلا کمی سرعت گرفت و باعث شد قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار تا ۳۹۵ هزار تومان در دوم آبان‌ماه کاهش پیدا کند، اما از آن روز به بعد طلا به کلی روند نزولی را کنار گذاشته و خیال گرانی به سرش زد. این اتفاق باعث شد با وجود تعطیلات هفته اول آبان، شاهد رشد عجیب و غریب قیمت طلا در بازار باشیم. طوری که چهار آبان قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به مرز ۴۰۰ هزار تومان برگشت. هرچند تعطیلی بازار تا هشتم آبان قیمت طلا را در محدوده ۳۹۹ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان نگه داشت، اما قیمت این فلز گران بها در پایان هفته یعنی پنجشنه ۹ آبان تا ۴۰۲ هزار تومان بالا رفت. این روند افزایش قیمت در اول هفته دوم که در آن قرار داریم ادامه پیدا کرد و باعث شد قیمت طلا در ۱۱ آبان‌ماه تا ۴۰۷ هزار تومان به ازای هر گرم افزایش پیدا کند. حالا در معاملات روز یکشنه ۱۲ آبان، در لحظه نگارش این متن قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار به ۴۱۰ هزار تومان رسیده و رشد ۱۵ هزار تومانی را در ۱۰ روز گذشته پشت سر گذاشته است. چنین نوسانی در دو ماه گذشته که بازار آرامش نسبی را تجربه می‌کرد، بی‌سابقه به شمار می‌رود.

افزایش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت سکه

به گزارش فرارو سکه هم‌پای طلا روند افزایش قیمت به خود گرفته. سکه امامی که از نیمه مهرماه با کانال چهار میلیون خداحافظی کرده بود، حالا با افزایش قیمت ناگهانی روز‌های اخیر، دوباره به کانال چهار میلیونی بازگشته است. این اتفاق درحالی افتاده که روز‌های پایانی مهرماه سکه دچار کاهش نسبی شده بود. این کاهش قیمت باعث شد قیمت سکه تمام طرح جدید از سه میلیون و ۹۶۰ هزار تومان در ۲۹ مهرماه، به سه میلیون و ۸۴۵ هزار تومان در دوم آبان ماه کاهش پیدا کند. کاهشی که با وجود تعطیلات هفته اول آبان پایدار نبود و از آن روز به بعد شاهد افزایش عجیب و غریب قیمت سکه در بازار هستیم. طوری که قیمت سکه در اولین روز هفته گذشته با افزایش ۵۰ هزار تومانی به سه میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بازگشت. تعطیلات هفته پیش تا حدود سرعت افزایش قیمت را پایین آورد، اما از روز چهارشنبه سکه دوباره ساز گرانی را کوک و کرد تا پایان هفته یعنی پنجشنبه ۹ آبان به قیمت سه میلیون و ۹۴۰ هزار تومان در بازار فروخته شد. دیروز شنبه ۱۱ آبان سکه در ادامه روند هفته قبل با افزایش قیمت همراه شد و به سه میلیون و ۹۸۵ هزار تومان رسید. حالا در معاملات روز یکشنبه ۱۲ آبان تا لحظه نگارش این متن یکه تمام طرح جدید دوباره به کانال چهار میلیونی بازگشته و با قیمت چهار میلیون و ۳۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود. این مورد نشان می‌دهد قیمت سکه تمام در ۱۰ روز گذشته از سه میلیون و ۸۴۰ هزار به چهار میلیون و ۳۰ هزار تومان رسیده و افزایش حدود ۲۰۰ هزار تومانی را پشت سر گذاشته است. با توجه به سابقه بازار می‌توان گفت: این نوسان شدید در دو ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.


چرا طلا و سکه دوباره گران شدند؟گرانی ناگهانی سکه و طلا در ۱۰ روز اخیر از نگاه کارشناسان بازار دو دلیل دارد که یکی از آن‌ها به بازار‌های جهانی و دیگری به بازار داخلی مربوط است. به عبارتی می‌توان گفت: اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت سکه و طلا در آبان ماه بیشتر به خاطر تحولات قیمت طلا در بازار‌های جهانی بوده. چراکه قیمت این فلز گران‌بها در مدت کوتاهی، افزایش چشمگیری را تجربه کرده. این افزایش قیمت درست مثل نوسانات قیمت سکه و طلا در بازار داخلی، بعد از یک دوره کوتاه کاهشی اتفاق افتاده است.

گزارشات از بازار جهانی نشان می‌دهد هر انس طلا در این بازار دو روزه افزایش ۲۴ دلاری را پشت سر گذاشته است. ۲۹ اکتبر مصادف با هفتم آبان قیمت هر انس طلا در بازار جهانی تا هزار و ۴۸۸ دلار پایین آمده بود، اما از آن روز به بعد طلا روند افزایشی به خود گرفت و تا پایان ماه اکتبر یعنی نهم آبان به هزار و ۵۱ دلار رسید. این روند افزایشی هنوز متوقف نشده و صرفا با سرعت کمتری پیگیری می‌شود. طوری که در لحظه نگارش این متن قیمت هر انس طلا به هزار و ۵۱۴ دلار رسیده است. می‌توان نتیجه گرفت طلا در بازار جهانی در کمتر از یک هفته افزایش ۱.۷ درصدی را پشت سر گذاشته است.

دلیل دیگری که کارشناسان برای افزایش قیمت سکه و طلا عنوان می‌کنند، آغاز ماه ربیع الاول است. پیش از این هم مسئولان اتحادیه طلا، از افزایش تقاضا با پایان ماه‌های محرم و صفر خبر داده بودند و این افزایش تا حدودی قابل پیشبینی بود. حالا بعد از دو ماه رونق نسبی به بازار طلا و سکه برگشته و شروع دوباره مراسمات عروسی میزان تقاضا برای خرید سکه و طلا را افزایش داده است. این افزایش تقاضا از نگاه بعضی کارشناسان به عنوان دلیل داخلی برای افزایش قیمت سکه و طلا عنوان می‌شود.

خبر های فعال سایت 0

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد