اونس طلا1940.4
مظنه10,647,000
18 گرم2,457,800
ارزش سکه23,987,691
قدیم (بهار)27,000,000
جدید (امامی)18,800,000
نیم16,700,000
ربع11,350,000

آمریکا: بر فعالیت‌های دریایی ایران در نیمکره غربی نظارت می‌کنیم

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر در هراس از نفوذ ایران و حضور در تنگه پاناما گفت که بر هرگونه برنامه ایران مرتبط با فعالیت های دریایی در نیمکره غربی نظارت می‌کنیم.

به گزارش سایت طلا ، ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالی درباره برنامه ریزی ایران برای حضور در تنگه پاناما به خبرنگاران در واشنگتن گفت: ما این گزارش‌ها را دیده‌ایم و از این ادعاهای نیروی دریایی ایران آگاهیم.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ما به نظارت هرگونه برنامه ایران در رابطه با فعالیت‌های دریایی در نیمکره غربی ادامه می‌دهیم.

پاتل ادامه داد: ابزارهای متعددی را برای پاسخگو کردن حکومت ایران در اختیار داریم. ما به اجرای دقیق تحریمهای خود ادامه خواهیم داد.

این مقام آمریکایی هشدار داد هر فردی که با یک نهاد تحریم‌ شده همکاری داشته باشد خودش هم در معرض تحریم‌ قرار خواهد گرفت.

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دولت بایدن دیگر کشورها را به اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد ترغیب می‌کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه نیز ۲۲ دی ماه در نخستین واکنش به تلاش ایران برای حضور در تنگه پاناما افزود: ما از این ادعای نیروی دریایی ایران آگاهی داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت: همچنان بر تلاش ها و اظهارات ایران مبنی بر قصدش برای توسعه حضور نظامی در نیمکره غربی نظارت می کنیم.

به گزارش ایرنا، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز پیش از این به شبکه خبری فاکس نیوز آمریکا گفت: "ما از این ادعاهای نیروی دریایی ایران آگاه هستیم. ما به نظارت بر تلاش های ایران برای حضور نظامی در نیمکره غربی ادامه می دهیم."

مارکو روبیو سناتور جمهوریخواه نیز در گفتگو با فاکس نیوز مدعی شد: حضور رو به رشد ایران در نیمکره غربی نباید تعجب آور باشد زیرا دولت جو بایدن سابقه مماشات و تعامل با حکومت های خودکامه را دارد.

این سناتور جمهوریخواه در هراس از گسترش نفوذ منطقه ای ایران مدعی شد: توانایی تهران برای گسترش حضور نظامی در نیمکره ما یک زنگ هشدار است، زیرا این کشور به دنبال حمایت از رژیم‌های مارکسیست چپگرا است که صلح و ثبات را در سراسر منطقه تضعیف خواهد کرد.

ماریا الویرا سالازار، نماینده ایالت فلوریدا نیز گفت: ایران به شدت در حال تقویت روابط خود با نیمکره غربی از طریق ارتباط با رژیم های سوسیالیستی همفکر در ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا است.


وی تصریح کرد: آنها همچنین به دنبال فرصت گسترش نفوذ در مناطق دیگر هستند. تصادفی نیست که کشتی های ایرانی تنها یک ماه پس از به دست گرفتن قدرت توسط یک سوسیالیست در برزیل در این کشور پهلو می گیرند.

نماینده ایالت فلوریدا افزود: دولت بایدن باید به جای حمایت از رژیم‌های سوسیالیست و چپ‌گرای آمریکای لاتین که دوست ایران هستند، نیروهای سیاسی متعهد به حفظ نیمکره ما از ترور یهودی‌ستیزانه را تقویت کند.

شبکه فاکس نیوز ادعا کرد: مداخله نظامی ایران در گذرگاه حیاتی حمل و نقل کشتیرانی پاناما می تواند به تجارت آمریکا آسیب برساند و بازار اقتصاد جهانی را متزلزل کند. ۱۶ درصد از ناوگان کشتیرانی جهان از کانال پاناما عبور می کنند.

یک منبع امنیتی غربی به فاکس نیوز گفت: ایران حضور نظامی رو به رشدی در آمریکای مرکزی ندارد.

وی با ابراز نگرانی در مورد تمایل ایران به آنچه قدرت نمایی در قاره آمریکا خواند، مدعی شد: باید دولت های منطقه را از نقش بی ثبات کننده بین المللی ایران آگاه ساخت.

واشنگتن پست ۲۶دی ماه در مقاله‌ای مدعی شده است؛ پاناما در کمک به دور زدن تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا نقش دارد و کاخ سفید باید این کشور آمریکای لاتین را تحت فشار قرار دهد.

به گزارش ایرنا، جب بوش برادر جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا نویسنده این مقاله از تحریم علیه ایران سخن گفت و افزود:برخی کشورها با کمک برای دور زدن تحریم‌ها ، ایران را تقویت کرده‌اند.

این اظهارات در شرایطی بیان می شود که جمهوری اسلامی ایران مقتدرانه اعلام کرد که بزودی توان نظامی دریایی خود را با عبور از کانال پاناما به آمریکا و جهانیان نشان می دهد و این امر بشدت دولت و مقامات واشنگتن را نگران و خشمگین کرده و درصدد تحت فشار قرار دادن پاناما هستند.

خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد