اونس طلا1751.2
مظنه4,930,000
18 گرم1,138,000
ارزش سکه11,107,290
قدیم (بهار)11,400,000
جدید (امامی)11,705,000
نیم5,950,000
ربع3,500,000
 

در چه شرایطی ارث مادر از فرزندش کاهش می‌یابد؟

طبق قوانین مادر از فرزند خود ارث می‌برد، اما در صورت وجود شرایطی این سهم الارث کاهش پیدا کرده و به پدر ارث بیشتری می‌رسد.

به گزارش سایت طلا ، محمد مومن زاده وکیل پایه یک دادگستری درباره ارثیه فرد مجرد اظهار کرد: مباحث ارث در قانون مدنی مطرح شده، مطابق آن طبقه‌ها و درجه‌های ارث و نحوه تقسیم آن مشخص شده است.

مومن زاده بیان کرد: طبق قوانین پدر و مادر شخص، در درجه اول طبقه اول ارث قراردارند؛ اگر شخصی مجرد بوده و همسر و فرزندی نداشته باشد پس از فوت او، اموالش به والدین وی خواهد رسید، تقسیم ارث در این صورت به نحوی است که در نهایت سهم پدر ۲ سوم و سهم مادر ۱ سوم از اموال متوفی می‌شود و در حالتی که فقط یکی از والدین شخص زنده باشد تمام اموال فرزند به او می‌رسد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: طبق ماده ۹۰۶ قانون مدنی اگر مادر حاجب داشته باشد سهم الارث وی از فرزندش کاهش پیدا می‌کند؛ بر اساس ماده ۸۹۲ قانون مدنی این در حالتی اتفاق می‌افتد که فرزند فوت شده حداقل دو برادر یا یک برادر و دو خواهر یا چهار خواهری داشته باشد که از ارث ممنوع نبوده (مگر به سبب قتل) و پدر آن ها زنده باشد همینطور تمامی این خواهران یا برادران باید ابوینی (پدری و مادری) یا ابی (پدری) باشند تا ارثیه مادر کاهش پیدا کند.

وی گفت: وجود این شروط باعث کاهش سهم الارث مادر به حداقل یعنی ۱ ششم می‌شود بدون آنکه برادران و خواهران از اموال متوفی سهمی ببرند، یعنی در این حالت سهم مادر از ۱ سوم به ۱ ششم کاهش پیدا کرده و سهم پدر از ۲سوم به ۵ ششم افزایش پیدا می‌کند.

خبر های فعال سایت 0

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد