سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلا1871.9
مظنه4,479,000
18 گرم1,033,900
ارزش سکه10,091,187
قدیم (بهار)10,250,000
جدید (امامی)10,520,000
نیم5,600,000
ربع3,600,000
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

ممنوعیت فروش سکه‌های گرمی گرد/طلافروشان موظف به خرید سکه های مردم هستند

"تولید سکه‌های پارسیان ممنوع شد". این خبری بود که در فروردین سال گذشته منتشر شد و از ممنوعیت تولید و فروش سکه های گرمی 18 عیار که به سکه های پارسیان معروف بودند حکایت داشت.بعد از گذشت یک سال و 9 ماه از انتشار این خبر، خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برای تهیه گزارشی از وضعیت سکه‌های گرمی به بازار طلا فروشان سبزه میدان، صرافان میدان فردوسی و طلا فروشی های سطح شهر تهران رفته و آخرین وضعیت خرید و فروش این سکه‌ها را جویا شده است.

بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار ما، بازار طلا دیگر چندان فعالیتی برای فروش سکه های گرمی گرد ندارد. سکه های گردی که گردی آن مانند سکه‌های طلای 20 عیار است که توسط بانک مرکزی ضرب می شوند. سکه هایی که هربار اسمشان به گوشمان می خورد سوال‌هایی در ذهن نقش می‌بندد از قبیل این که آیا صاحبان این سکه‌ها می‌توانند آنها را بفروشند؟ وزن این سکه چه قدر است؟ چقدر هزینه باید برای خرید این سکه ها پرداخت؟ قیمت فروش این سکه ها چه قدر است؟

اصلی ترین دلیل کنار گذاشتن سکه های پارسیان، گرد بودن آن ها بود. گردی مانند گردی سکه تمام و همین باعث شد تا بانک مرکزی دستور عدم ضرب و فروش آنها را صادر کند.

سکه های گرمی که به سکه پارسیان معروف هستند با طلای 18 عیار در هر محیطی از قبیل کارخانه، کارگاه و خانه ای توسط کارگرهای ساده ضرب و روانه بازار می شدند و بانک مرکزی برای جلوگیری از تقلب و متضرر نشدن خریداران سکه تمام بهار آزادی که مشابه سکه های پارسیان بود دستور به عدم ضرب سکه های گرمی گرد داد.

بازار نیز برای حل این مشکل راه حلی جدیدی پیدا کرد. ضرب سکه شش ضلعی. سکه هایی که دیگر گرد نیستند و تصویر سکه تمام بهار آزادی را در ذهن ها به تصویر نمی کشند. سکه‌های شش ضلعی روال گذشته ضرب و فروش سکه های گرد را در پیش گرفته اند. این سکه‌ها همانند سکه‌های گرد در حدود 200 سوت تا 2 گرم وزن دارند که قیمت آنها بنابر وزن خالص سکه همراه با 5000 تومان هزینه ضرب و 4000 تا 5000 تومان سود فروشنده در بازار آزاد به فروش می‌رسند.

در حال حاضر یک گرمی‌های این سکه‌ها در حدود 135 هزار تومان به فروش می‌رسد که قیمت خرید آن در حدود 130 هزار تومان است. این قیمت ها در بازار آزاد پذیرفته شده و بیشتر معاملات بر پایه همین قیمت است.

معاملاتی که همچنان رونق دارد و مردم در کنار خرید طلا و سکه بهار آزادی این سکه ها را نیز خریداری می کنند.

در بازار طلافروشان با مغازه‌ای روبه‌رو می‌شویم که روی شیشه آن نوشته شده " خرید سکه پارسیان داریم ". فروشنده در پاسخ به سوال خبرنگار ما که آیا سکه پارسیان گرد خرید می کنید می‌گوید: بله. البته قیمت خرید کمی پایین تر از قیمت فروش است. سکه گرمی را 120 هزار تومان خرید می کنیم.

پاسخ همین سوال را یکی از طلا فروشان سطح شهر این چنین می‌گوید: قیمت این سکه ها بر پایه قیمت طلای 18 عیار روزانه نرخ گذاری می شود که به طور میانگین قیمت فروش یک گرمی آن 135 هزار تومان و قیمت خرید آن 130 هزار تومان است.

وی همچنین می‌افزاید: فروشندگان این سکه ها موطف هستند که سکه های پارسیان مردم که گرد ضرب شده اند را به قیمت روز از آنان خریداری کنند و آنها را بعد از آب کردن به شکل شش ضلعی ضرب کنند.


اظهارات رئیس اتحادیه تهران

در همین رابطه رییس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران می‌گوید: فروشندگان تنها باید سکه‌ گرمی که با اشکال متفاوت از سکه تمام است را به فروش برسانند. همچنین سکه‌هایی که به صورت بیضی و چند ضلعی ضرب می‌شود، بنا به دستور بانک مرکزی اجازه فروش دارد.

احمد وفادار ادامه می‌دهد: طلافروشان موظف هستند که سکه‌های گرمی مردم که شبیه سکه تمام ضرب شده‌اند را خریداری کنند.

او با بیان این‌که سکه‌ها حتما باید دارای عیار 18 باشند، خاطرنشان می‌کند: وزن این سکه‌ها از 200 سوت تا دو گرم است و با واحدهای فروشنده سکه‌های گرد گرمی برخورد می‌شود.

رییس اتحادیه طلا و جواهرفروشان تهران ادامه می‌دهد: قیمت سکه‌های 18 عیار یک گرمی 135 هزار تومان و دو گرمی 140 هزار تومان است که 5000 تومان هزینه‌ ضرب بوده و چهار تا پنج هزار تومان نیز سود مغازه‌دار به قیمت آن افزوده می‌شود.

این در حالی است که سکه‌های یک گرمی ضرب‌شده توسط بانک مرکزی حدود 200 هزار تومان قیمت دارند.

سایر خبر های مفید در 1 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا