اونس طلا1791.4
مظنه5,948,000
18 گرم1,373,100
ارزش سکه13,400,844
قدیم (بهار)14,200,000
جدید (امامی)14,830,000
نیم8,200,000
ربع5,200,000

ترفندی برای از بین بردن خط ‌و ‌خش روی طلا

از آنجا که طلا فلز نرمی است، به راحتی خراشیده می‌شود؛ در این گزارش با چند راهکار پولیش کردن طلا و جواهر آشنا شوید.

به گزارش سایت طلا ،از آنجا که طلا فلز نرمی است، به راحتی خراشیده می‌شود؛ بنابراین، بزرگ‌ترین نگرانی در استفاده از این جواهرات و زیورآلات همین خط و خش‌هایی است که روی آن‌ها می‌افتد. به همین خاطر بد نیست با چند راهکار پولیش کردن طلا و جواهر آشنا شوید تا در صورت بروز مشکل، سریعا آن را برطرف کنید.

طلا برخلاف نقره تیره و سیاه نمی‌شود، ولی به مرور زمان به واسطه استفاده از آن جرم و تیرگی را جذب خواهد نمود. اگر می‌خواهید انگشتر، دستبند، گوشواره و سایر جواهرات خود را براق و درخشان کنید

در هنگام ساخت و نصب سنگ‌های قیمتی بر روی طلا، بر اثر برخورد ابزار‌ها، ممکن است سطح کار دچار خط و خش شود. به همین خاطر هنگامی که مراحل ساخت تمام می‌شد، مرحله‌ی پرداخت کاری انجام می‌شود و سطح آن را صیقلی می‌کنند. فردی که پرداخت کاری و پولیش کاری طلا و جواهرات را انجام می‌دهد باید تجربه‌ی زیادی داشته باشد تا به کار انجام شده در مراحل قبلی آسیبی نرساند. همچنین طلا به دلیل این که فلزی نرم است به راحتی خراشیدهه می‌شود و نگرانی بیشتر افراد در هنگام استفاده از طلا و جواهر این است که خط و خش روی آن‌ها نیفتد. ماشین‌های پرداخت کاری با استفاده از برس‌های نرمی که دارند و با چرخش مناسب کار صیقل را انجام می‌دهند. این دستگاه‌ها مجهز به سیستم مکش قوی برای جلوگیری از هدر رفتن طلا هستند. فرایند پرداخت کاری توسط ماشین‌های دینام یک طرفه یا دو طرفه و یا توسط برس‌های مخصوص و مواد جلا دهنده انجام می‌شود.

برای تمیز کردن نهایی طلا و جواهرات بعد از اتمام مرحله‌ی پولیش کاری و پرداخت از ماشین بخار شور استفاده می‌کنیم. ماشین بخار شور نتیجه‌ی بسیار خوبی برای کار‌های دارای سنگ‌های قیمتی از قبیل الماس، زمرد، یاقوت و ... می‌دهد. همچنین از ماشین بخار شور برای قبل و بعد از انجام آبکاری رادیوم استفاده می‌شود.

چگونه می‌توان خط و خش روی طلا را از بین برد؟

از آنجا که طلا فلز نرمی است، به راحتی خراشیده می‌شود. بنابراین، بزرگ‌ترین نگرانی در استفاده از این جواهرات و زیورآلات، خط و خش‌هایی است که روی آن‌ها می‌افتد. به همین خاطر بد نیست با چند راهکار پولیش کردن طلا و جواهر آشنا شوید تا در صورت بروز مشکل، سریعاً آن را برطرف کنید.

از بین بردن خط و خش طلا در خانه با دستمال پولیش

یکی از آسان‌ترین روش‌های پرداخت طلا در خانه استفاده از پارچه‌های مخصوص جلا دادن است که در بیشتر فروشگاه‌های مربوط به وسایل طلاسازی به فروش می‌رسد. البته این پارچه‌ها برای برطرف کردن خراش‌های سطحی و کم عمق کاربرد دارند. برای از بین بردن خراشیدگی عمیق، حتماً باید به سراغ متخصصان این کار بروید.

پیش از استفاده از پارچه‌ی پولیش طلا، مطمئن شوید که طلای شما کاملا تمیز است. برای این منظور، بهتر است از یک دستمال نرم استفاده کنید. دستمال را درون محلول آب وصابون نم دار کنید و سپس طلای خود را با آن تمیز کنید. پس از تمیز و خشک کردن طلا، با دستمال مخصوص پولیش آن را جلا دهید و برق بیندازید. فقط مراقب باشید که این دستمال را روی سنگ جواهر نکشید، زیرا سبب آسیب دیدن آن می‌شود.


از بین بردن خط و خش طلا در خانه با آب جوش

اول از همه بگوئیم که این روش فقط برای طلا مناسب است و به هیچ عنوان برای پولیش کردن جواهرات از آب جوش استفاده نکنید. چون دمای زیاد آب به سنگ‌های قیمتی آسیب می‌رساند و موجب شکستن یا ترک برداشتن آن‌ها می‌شود. برای این کار فقط کافی است یک قابلمه مسی یا استیل را تا نصفه آب کنید. آن را روی اجاق گاز و شعله‌ی متوسط بگذارید. مقدار کمی مایع ظرفشویی درون قابلمه بریزید و هم بزنید. سپس، قطعه‌های طلا را طوری در کف ظرف بچینید که هیچ برخوردی با یکدیگر نداشته باشند. اجازه دهید آب به جوش بیاید و قل بخورد. این کار باعث می‌شود تا مواد اضافی و چربی‌های روی طلا زدوده شوند. سپس دوباره آن‌ها را زیر آب جوش دیگری بگیرید تا چربی‌های باقیمانده به طور کامل از سطح طلا شسته شوند.

پاک کردن خراشیدگی طلا به روش حرفه‌ای

وقتی عمق خراش‌ها زیاد است آن را به متخصص تعمیرات طلا بسپارید. در واقع برای رفع خط وخش طلا بهتر است به کارگاه‌های طلاسازی مراجعه کنید. چون افراد متخصص، وسایل و ابزار مخصوصی برای پرداخت کردن و جلا دادن طلا دارند که نتیجه‌ی بسیار بهتری از دستمال پولیش خواهد داشت. آن‌ها ابتدا طلا را با یک د ستگاه چرخان که فرچه‌ای نمد‌ی د ارد، پرد اخت می‌کنند. د ر این مرحله یک لایه‌ی نازک از سطح طلا برد اشته می‌شود تا خط وخش‌ها از بین برود. به همین خاطر است که وزن طلا پس از پولش کردن کاهش می‌یابد. بعد از این مرحله هم نوبت به آبکاری طلا می‌رسد تا طلا مثل روز اول براق و سالم و درخشان شود.

هر چند وقت یک بار باید طلا را پرداخت کرد؟

به خاطر ذات سایش گر پرداخت کردن طلا، بهتر است خیلی زیاد این کار را انجام ندهید. یعنی مجبور نیستید هر ۶ ماه یک بار طلای خود را پولیش کنید. بهتر است وقتی خراش‌ها به ظاهر طلا لطمه زدند، آن را جلا دهید. مثلا هر دو یا سه سال یک بار خوب است.

در صورت استفاده از دستمال پولیش برای رفع خط و خش طلا می‌توانید هر دو یا سه ماه یک بار این کار را انجام دهید. چون این پارچه‌ها خاصیت سایندگی ندارند و از وزن طلای شما نمی‌کاهند.

پرداخت کردن (پولیش) طلا در خانه

یکی از آسان‌ترین روش‌های پرداخت طلا در خانه استفاده از پارچه‌های مخصوص جلا دادن است که در بیشتر فروشگاه‌های مربوط به وسایل طلاسازی به فروش می‌رسد. البته این پارچه‌ها برای برطرف کردن خراش‌های سطحی و کم عمق کاربرد دارند. برای از بین بردن خراشیدگی عمیق، حتما باید به سراغ متخصصان این کار بروید. پیش از استفاده از پارچه پولیش طلا، مطمئن شوید که طلای شما کاملا تمیز است. برای این منظور، بهتر است از یک دستمال نرم استفاده کنید. دستمال را درون محلول آب و صابون نم دار کنید و سپس طلای خود را با آن تمیز کنید. پس از تمیز و خشک کردن طلا، با دستمال مخصوص پولیش آن را جلا دهید و برق بیندازید. فقط مراقب باشید که این دستمال را روی سنگ جواهر نکشید، زیرا سبب آسیب دیدن آن می‌شود.

خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد