اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
 

برخورد با بانک‌هایی که نرخ سود مصوب را رعایت نمی‌کنند

مرادپور گفت: سازمان حسابرسی به طور مستمر حساب‌های بانک‌ها را بررسی می‌کند و در صورت تخلف عدم رعایت سود مصوب با آن‌ها برخورد می‌شود.

به گزارش سایت طلا،مرادپور مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در برنامه گفت و گوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر در خصوص هشدار وزیر اقتصاد به بانک هایی که نرخ سود مصوب را رعایت نمی کنند ، تصریح کرد: بانک ها باید طبق قانون پولی کشور و مصوبات شورای پول و اعتبار عمل کنند. از وظایف بانک مرکزی تعیین نرخ سود است و بانک ها موظفند آن را رعایت کنند.

او ادامه داد: طبق بخشنامه اخیر وزیر اقتصاد، چنانچه بانکی نرخ سود بیشتری بپردازد، این سود اضافه مشمول معافیت مالیاتی نمی شود و هزینه های آن قابل قبول نیست بنابراین بانک باید مالیات سود اضافه را بپردازد.

مرادپور بیان کرد: پرداخت سود بالاتر از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار، تبعاتی در بازار پول و بورس دارد و مورد قبول نیست. کلیه بانک ها چه خصوصی و چه دولتی باید این نرخ ها را رعایت کنند.

او در خصوص میزان سود کنونی سپرده ها توضیح داد: سود سپرده ها از کوتاه مدت تا بلند مدت و تسهیلات پرداختی از ۱۰ تا ۱۸ درصد است.

مرادپور گفت: همه سپرده‌ها چه قدیمی چه جدید شامل مصوبه شورای پول و اعتبار می‌شوند، البته مالیات سود اضافه بر نرخ مصوب را بانک باید پرداخت کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: وزارت اقتصاد از باب حمایت از واحدهای تولیدی، تاکید ویژه ای در رعایت این نرخ ها دارد چراکه در صورت بالا بودن سود سپرده، تامین مالی تولید هم گران تر می شود.

مدیرکل امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد تاکید کرد: سازمان حسابرسی به طور مستمر حساب های ۱۲ بانک را بررسی و نتیجه را به وزارت اقتصاد و سازمان مالیات اعلام می کند و اگر گزارش تخلفی هم برسد ، بررسی و با آن برخورد می کند.

او در پاسخ به این سوال که نرخ سود روی تورم چه تاثیری می گذارد گفت: تورم چشم انداز کاهشی دارد و رشد زیادی برای آن متصور نیستیم. بازارهای مالی خود را با نرخ سود تطبیق می دهند. این نرخ ها اگر رعایت شود و حتی کاهش یابد، یکی از عوامل کاهش نرخ تورم خواهد بود.

مرادپور بیان کرد: اقتصاد ایران یک اقتصاد بانک محور است و ۹۰ درصد تامین مالی تولید از بانک ها صورت می گیرد بنابراین رعایت دقیق سود سپرده و به تبع آن سود تسهیلات، کمک زیادی به بخش تولید خواهد کرد.

بانک‌های خصوصی هم موظف به اجرای نرخ سود مصوب هستنددر ادامه برنامه جمشیدی، دبیرکل کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، تصریح کرد: همه بانک‌های خصوصی موظف به اجرای نرخ سود مصوب هستند و در صورت اجرا نکردن آن، متخلف محسوب می‌شوند و عواقب این اقدام را به زودی مشاهده می‌کنند، زیرا بانک مرکزی اجرای این مصوبه را به خوبی زیر نظر دارد.

او درباره جذابیت نرخ‌های بالاتر از سود مصوب در برخی از بانک‌ها گفت: سپرده گذاران بدانند هر گرانی و ارزانی بی علت نیست، ممکن است در آینده همانطور که تجربه برخی موسسات مالی را داشتیم، اصل پولشان را هم به سختی بتوانند دریافت کنند؛ بنابراین در بانک‌هایی که نرخ مصوب را رعایت می‌شود، سر مایه گذاری کنند.

خبر های فعال سایت 0

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد