آیا بازار در انتظار ارزان شدن دلار است؟

با توجه به امیدهای موجود فضای بین المللی برای آزاد منابع ارزش بلوکه شده ایران و قدم های کوچک ایران و آمریکا به سوی برجام این پرسش در بازار ارز به وجود آمده است که بازار در انتظار ارزان شدن دلار است؟ علی اضغر سمیعی رئیس هیات موسس کانون صرافان به پرسش پاسخ داده است.

آیا بازار در انتظار ارزان شدن دلار است؟

با توجه به امیدهای موجود فضای بین المللی برای آزاد منابع ارزش بلوکه شده ایران و قدم های کوچک ایران و آمریکا به سوی برجام این پرسش در بازار ارز به وجود آمده است که بازار در انتظار ارزان شدن دلار است؟ علی اضغر سمیعی رئیس هیات موسس کانون صرافان به پرسش پاسخ داده است.

نرخ ارز یکی از شاخص‌های مهم اقتصاد کلان است که نه تنها بر تجارت خارجی کشور بلکه بر بازارهای داخلی از مسیر هزینه تولید تأثیرگذار است.


قیمت دلار

به گزارش سایت طلا به نقل از خبر گزاری ایرنا پلاس، علاوه بر این، بازار ارز به موازات دیگر بازارهای دارایی از جمله بازار سهام و طلا، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران بوده است. بنابراین سیاست‌های ارزی یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های بانک مرکزی و دولت هستند.
رئیس جمهوری نیز در جلسه روز یکشنبه گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با توجه ویژه به این بازار، گزارشی از برنامه‌های اجرا شده و در دست اقدام دولت برای ایجاد ثبات در بازار ارز از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط را ارائه داد.


حسن روحانی دغدغه دولت را «کاهش و رفع فشارهای معیشتی در زندگی مردم» بیان کرد و گفت: در سه سال گذشته دولت با مقابله، مبارزه و خنثی‌سازی تحریم‌ها در جنگ اقتصادی که با هدف ایجاد قحطی و ناامنی اقتصادی بوده، توانسته با تأمین کالاهای ضروری این هدف شوم دشمن را خنثی کند؛ اگر چه به علت تحمیل هزینه اضافی بر روابط بانکی و تجاری از سوی تحریم‌کنندگان، دچار نوسانات ناخواسته قیمت‌ها شدیم که عوارض آن باعث فشار بر معیشت مردم شد.


علی‌اصغر سمیعی زفرقندی رئیس هیأت مؤسس کانون صرافان درباره احتمال کاهش قیمت دلار در روزهای پیش رو به ایرناپلاس گفت: کاهش قیمت دلار به دلایل زمینه‌ای نیاز دارد اما این دلایل اکنون وجود ندارند. بنابراین اگر قیمت دلار ۲۵ هزار تومان باشد، باید پرسیده شود که چرا اجازه داده شد قیمت‌ها تا بیش از ۳۰ هزار تومان افزایش و پس از آن کاهش پیدا کند. در واقع نشان‌دهنده عملکرد بازارساز و مدیریت بازار است.

دلار


سمیعی زفرقندی، دیگر عامل مؤثر بر نرخ ارز را «نرخ تورم» دانست و توضیح داد: اگر قیمت دلار در ابتدای سال ۱۳۹۹ به عنوان مثال ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان بوده باشد، با توجه به نرخ تورم ۴۰ درصدی در ایران و نرخ تورم حدود ۴ درصدی در کشورهای حوزه دلار، احتمال اینکه قیمت دلار در ابتدای سال آینده در محدوده ۲۵ هزار تومان قرار گیرد وجود دارد.

وی با تأکید بر اینکه نرخ ۲۵ هزار تومانی برای هر دلار در ابتدای سال، لزوماً به معنای ثابت ماندن آن در طول سال نیست، گفت: قیمت دلار تنها به شرطی این محدوده ثابت می‌ماند که نرخ تورم کشور را کنترل و این شاخص را به نرخ تورم کشورهای حوزه دلار نزدیک کنیم. بنابراین اگر نرخ تورم در ایران ۴۰ درصد و در کشورهای حوزه دلار، ۴ درصد باشد این اختلاف ۳۶ درصدی به‌طور منظم نرخ دلار را افزایش خواهد داد.


وی افزود: بدترین آسیبی که اکنون اقتصاد کشور و بازار ارز را تحت تأثیر خود قرار داده، سیاست ارز چند نرخی است که به منبع و منشأ اصلی فساد و رانت‌خواری تبدیل شده است.

بیشتر بخوانید


سمیعی زفرقندی با تأکید بر اینکه «ثبات در بازار ارز با کنترل نرخ تورم محقق می‌شود» درباره پیش‌بینی خود از نرخ ارز در سال ۱۴۰۰ گفت: ما درباره دو نرخ صحبت می‌کنیم؛ نرخ ارز واقعی و نرخ ارزی که ممکن است در بازار شاهد آن باشیم. با توجه به اینکه حدود ۸۰ درصد از منابع ارزی در اختیار بانک مرکزی است می‌توانیم قیمت‌گذار این بازار را بانک مرکزی بدانیم. با این حال پیش‌بینی می‌شود قیمت دلار در ابتدای سال ۱۴۰۰ در محدوده ۲۵ هزار تومان باشد.


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است