جزء خوانی قرآن کریم (پخش زنده)
 

روحانی:مخدوش‌کردن توافق ایران با آژانس بازی در زمین دشمن است+فیلم

رئیس‌جمهور با اشاره به توافق اخیر دولت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: دولت قانون مجلس را صددرصد اجرا کرد اما هنرمندانه به‌گونه‌ای عمل کردیم که متهم به عدم همکاری با آژانس نشویم.

به گزارش سایت طلا،حجت ‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه 6 بهمن) در جلسه هیئت دولت با تبریک میلاد باسعادت مولای متقیان حضرت علی علیه السلام گفت: یکی از ویژگی‌های مهم امیرالمؤمنین این است که جمع اضداد بود، یعنی رحم و عطوفت و دستگیری از بیچارگان و ایتام با دلاوری‌های میدان جنگ که کسی در برابر او جرئت نمی‌کرد عرض‌اندام کند، جمع شده بود.

روحانی به صبر 25ساله امیرالمؤمنین اشاره کرد و گفت: آن‌همه ظلم، ستم و حق‌ها که پایمال شد، حتی به زهرای اطهر علیها السلام توهین شد و دخت پیامبر صلّی اللّه علیه و آله آزار دید، امیرالمؤمنین علیه السلام به‌خاطر وحدت امت اسلامی و از هم نپاشیدن نظام نوپای اسلامی تحمل کرد، این جمع ارزش دارد، وقتی عبادت، عدالت،‌ اخلاق، شهامت، صبر و ایستادگی کنار هم قرار می‌گیرد، زیبا می‌شود.


رئیس جمهور ادامه داد: چیزی که خدا از ما خواسته و پیامبر را الگوی ما قرار داده، فرموده است «اِنَّکَ لَعَلَی‌ٰ خُلُقٍ عَظیم»، یعنی وقتی قرآن می‌خواهد از پیامبرش تجلیل کند این ویژگی پیامبر را بیان می‌کند، امیرالمؤمنین الگوی ما باید باشد، برای وحدت جامعه و حفظ نظام، صبر و بردباری و مظلومیتی که داشت، مظلومیتی که حتی در دوران خلافتش ادامه داشت، شاید ایشان یکی از مظلوم‌‌ترین شخصیت‌های تاریخ بشری باشند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: این روزها مسئله بسیار مهمی پیشِ‌رو داریم که همه باید توجه کنیم و شخص من به‌عنوان رئیس‌جمهور جامعه، بار بسیار سنگینی بر دوش خودم احساس می‌کنم. اصل 113 بر دوش من سنگینی می‌کند، واقعاً «الَّذِی أَنْقَضَ ظَهْرَکَ»؛ می‌خواهد استخوان‌های پشت را بشکند.

وی ادامه داد: اصل 113 رئیس‌جمهور کشور را مسئول اجرای قانون اساسی می‌داند، یعنی هرکجای قانون اساسی صدمه ببیند این رئیس‌جمهور است که باید فریاد بزند و از همه توانش استفاده کند، این اصل کاملاً ‌روشن است و هیچ نیازی به تفسیر ندارد، واضحات و بدیهیات که تفسیر ندارد؛ کاملاً‌ روشن است. رئیس‌جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است نه نظارت، خیلی از نظارت بالاتر است.

روحانی گفت: چطور در جامعه ببینیم مهم‌ترین اصل قانون اساسی نسبت به قوای سه‌گانه یعنی اصل 57 که استقلال سه قوه را تصریح می‌کند، هیچ قوه‌ای حق ندارد در کار قوه‌ای دیگر دخالت کند. هیچ قوه‌ای نمی‌تواند به قوه دیگر بگوید "چرا این روش را انتخاب کردید؟"، مداخله معنایی ندارد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دنیا بداند برجام به‌خاطر صبر ملت ایران زنده است و ما محکم در برجام‌ ایستاده‌ایم. راه نشستن روی صندلی مدعی، همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

وی افزود:‌ یکی از جاهایی که ترامپ شکست خورد این بود که نتوانست آژانس را علیه ایران با خود همراه کند. آن سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) خیلی به ما بدهکارند. خیلی مراقبت می‌خواست که به قانون عمل کنیم اما روابطمان را با آژانس حفظ کنیم و به دنیا بگوییم فعالیت ما صلح‌آمیز است. دولت قانون مجلس را صددرصد اجرا کرد اما هنرمندانه به‌گونه‌ای عمل کردیم که متهم به عدم همکاری با آژانس نشویم.

روحانی گفت:‌ این هفته از روزهای خوب و تاریخی و ماندگار برای دولت بود. مگر می‌خواهیم دنیا را علیه خود بشورانیم؟ اگر کسی بخواهد توافق ایران با آژانس را مخدوش کند بازی در زمین دشمن است.


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است