اونس طلا1836.1
مظنه4,246,000
18 گرم980,100
ارزش سکه9,566,238
قدیم (بهار)9,800,000
جدید (امامی)10,000,000
نیم5,600,000
ربع3,600,000
 

سیاست بر بازار فلز زرد سایه انداخت

افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی رد کنار رشد بهای دلار در بازار ایران و همچنین تحولات سیاسی رخ داده سبب شده است قیمت‌ها رد بازار طلا و سکه درگیر نوسان شود.

به گزارش سایت طلا به نقل از خبرآنلاین،در روزهای گذشته قیمت سکه در بازار ۶۵۰ هزار تومان افزایش یافته و سبب شده تا حباب سکه نیز تا ۵۴۰ هزار تومان بالا رود و در کنار آن افزایش تقاضای خرید با هدف سرمایه گذاری در این بازار اتفاق افتاده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره چرایی نوسانات نرخ سکه و طلا در بازار گفت: مسائل سیاسی تاثیر مستقیمی بر روی مسائل اقتصادی دارد بنابراین با تحولات و بگو مگوهای سیاسی که این روزها در جریان است، بر روی نرخ ارز اثرگذار خواهد بود.

محمد کشتی‌آرای افزود: از روز گذشته تاکنون هزار تومان بر نرخ دلار به عنوان شاخص تعیین قیمت ارز در بازار داخلی افزوده شده است.به این ترتیب در چند روزگذشته قیمت طلا و سکه از ثبات نسبی برخوردار شده بود تحت تاثیر نرخ ارز دچار نوسان شد و به طور متوسط حدود ۶۵۰ هزار تومان بر قیمت هر قطعه سکه افزوده شد.

وی فزود: باید به عوامل دیگری نیز اشاره کرد به طوری که افزایش قیمت طلا باعث شد به طور مجدد انگیزه خرید و سرمایه گذاری روی سکه افزایش یابد؛ همچنین شاهد افزایش تقاضا به مناسبت روزهای پایانی سال خورشیدی و نزدیک شدن به عید نوروز هستیم و همانند سال های قبل تقاضا برای خرید سکه در بازار ایجاد شده است. مجموع این عوامل سبب شد تا شاهد نوسانات شدید نرخ ها در بازار سکه و طلا باشیم.

افزایش تقاضای خرید مصنوعات طلا در روزهای آینده

وی درباره میزان تقاضا در بازار مصنوعات طلا توضیح داد:‌ بازار مصنوعات طلا ماه‌هاست با رکود همراه شده است، معمولا در مناسبت‌های مذهبی شاهد ایجاد تقاضا در بازار هستیم.وی افزود: بعد از پایان ایام فاطمیه، میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر را داشتیم که سبب شد بسیاری از افراد ترجیح دهند مراسم ازدواج داشته باشند و رونق نسبی در بازار ایجاد شد.

وی گفت: بنابراین در روزهای آینده هم منتظر این مناسبت ها هستیم و این موارد می تواند موجب رونق در بازار مصنوعات طلا باشد. این در حالی است که به طور کلی با کاهش مراسم ها و دورهمی و برگزاری جشن های نامزدی، عقد و ازدواج، سبب کاهش خرید و مصرف مصنوعات طلا شده است.

کاهش ۴۰درصدی خرید مصنوعات طلا در سال ۹۹

کشتی آرای عنوان کرد: در مقایسه وضعیت بازار مصنوعات طلا در سال ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ باید گفت؛ به طور متوسط مصرف مصنوعات طلا در کشور حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. این مساله به دلیل محدودیت هایی است که بیماری کرونا در مسائل اجتماعی ایجاد کرده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره فروش طلاهایی با وزن کمتر و به اصطلاح سبک ترو ظریف‌تر در بازار اظهار کرد: ۲ عامل باعث این اتفاق شده است؛ نخست آنکه افزایش قیمت طلاست که نسبت به سال های گذشته تقریبا ۱۰برابر شده است، از سوی دیگر کاهش قدرت خرید مردم اتفاق افتاده و تورم باعث شده ارزش ریال کاهش یابد و سبب شده تا مردم تامین مایحتاج روزانه و عادی را در اولویت قرار دهند و در واقعیت پولی باقی نمی ماند تا صرف خرید زیورآلات کنند.

کشتی آرای اضافه کرد: بنابراین این دو عامل سبب شده تا همکاران ما، زیورآلات با وزن‌های سنگین را تبدیل به مصنوعات با وزن های سبک کنند تا این‌گونه قدرت خرید مردم برای خرید طلا افزایش یابد و هموطنان بتوانند مصنوعات طلا را خریداری کنند.

وی ادامه داد: آویز و زنجیرهایی که تا در گذشته وزنی برابر با ۵ گرم داشتند اکنون تبدیل به ۱.۵ گرم شده و یا آویزهایی که قبلا ۱۰ گروم وزن داشته اند، اکنون با وزن های ۲ تا۳ گرم عرضه می شوند تا تحت تاثیر کاهش وزن مصنوعات،‌مردن بتوانند نسبت به خرید طلا اقدام کنند.

وی گفت: به دلیل کاهش درآمدها، قدرت خرید مردم پایین آمده و در مقابل هزینه ها بالارفته و سبب شده تا پس اندازی برای خرید طلا باقی نمی ماند.

تمایل جوانان به خرید حلقه ازدواج نقره به جای طلا

کشتی آرای درباره افزایش تمایل جوانان برای خرید حلقه ها و زیورآلات نقره و ... به جای مصنوعات طلا و به اصطلاح آبکاری کردن آنها برای استفاده به عنوان طلا توضیح داد: بله در این مورد به بنده نیز گزارشی هایی رسیده است. همان طور که می دانید سن ازدواج بالارفته، مسکن گران است و زوج های جوان باید هزینه های زیادی برای برگزاری مراسم ازدواج خود بپردازند و یکی از اقلامی که هزینه سنگینی دارد و قیمت بالایی برای خرید آن باید صرف کرد؛ خرید زیورآلات و مصنوعات طلاست و به دلیل اینکه زوج های هزینه های واجب‌تری را دارند، ترجیح می دهند به آنها بپردازند و یا برای تهیه مسکن پس انداز کنند.

وی ادامه داد:‌ بنابراین زوج ها ترجیح می دهند به جای خرید حلقه طلا، از حلقه های نقره و ... استفاده کنند و این شرایط به دلیل کاهش قدرت خرید جوانان، طبیعی است.

کشتی آرای گفت: به واحدهای تولیدی صنف طلا و جواهر پیشنهاد شده است تا نسبت به ساخت و تولید حلقه‌های طلا در وزن های سبک اما با ظاهری چشمگیرتر اقدام کنند تا جوانان بتوانند با هزینه کم حلقه طلا خریده و استفاده کنند.

این فعال بازار طلا و جواهر بیان کرد: نکته قابل توجه در این زمینه به فرهنگ و اعتقادات دیرینه ما برمی گردد و بر اساس آن اگر زوج های جوان تا جایی که می توانند هزینه ای بابت خرید بپردازند زیرا طلا پشتوانه مالی قوی است که می تواند در مواقع ضروری موثر واقع شود و در مواردی مانند خرید خانه، خودرو و ... از آن استفاده کنند.

وی اظهار کرد: در حالی که زیورآلات و حلقه‌های مس، نقره، برنج و بدلیجات، هیچ ارزشی ندارد و بعد از مدتی استفاده شکل و قیافه و شکل ظاهری خود را از دست می دهند و هم اینکه هیچ ارزش مالی و پولی نیز نخواهند داشت.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر به جوانان توصیه کرد: به جوانان توصیه می کنم حتی اگر شده یک حلقه بسیار نازک خریداری کرده تا سرمایه آنها حفظ شود.

حباب سکه ۵۴۰ هزار تومان شد

وی درباره حباب انواع سکه در بازار توضیح داد:هفته گذشته حباب سکه طرح جدید تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته بود اما در ۲ روز اخیر و به دلیل تقاضایی که در بازار ایجاد شده؛ حباب سکه افزایش یافته و امروز به ۵۴۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزود: این روزها با توجه به کاهش سطح درآمد مردم، تقاضای بیشتری برای خرید سکه های یک گرمی، ربع سکه و نیم سکه وجود دارد و این قطعات نیز دارای حباب هستند.

کشتی آرای درباره قیمت انواع سکه گفت: سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار تومان، سکه طرح جدید ۱۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۶میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۴میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سکه های یک گرمی نیز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. وی ادامه داد: انس جهانی طلا امروز ۱۸۴۱ دلار است و هر مثقال طلا ۴ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۱۳۲ هزار تومان داد و ستد می شود.

وی درباره وضعیت بازار سکه و طلا در روزهای آینده توضیح داد: با توجه به روند اتفاقات سیاسی داخلی و بین المللی و متغیرهای فراوان و تاثیر هر کدام بر سرنوشت بازار، نمی توان پیش بینی دقیقی از وضعیت بازار داشت.

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته 0

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد