جزء خوانی قرآن کریم (پخش زنده)
 

علت افزایش قیمت دلار و سکه در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر /فردا قیمت دلار و سکه چگونه پیش بینی می شود؟

همزمان با رای مثبت نمایندگان مجلس به طرح توقف اجرای تعهدات ایران در معاهده NPT، دلار و سکه به ترتیب ۸۵۰ تومان و ۸۰۰ هزار تومان گران شدند. این واکنش هیجانی و غیرمنطقی را می‌توان حتی بدتر از رفتار بازار ارز به خود خبر ترور شهید محسن فخری‌زاده ارزیابی کرد. قیمت دلار فردا چهارشنبه با دو چشم باز به تحولات سیاسی داخلی و خارجی خیره می‌شود و اگر خبر‌های مثبتی درباره برجام و سایر چالش‌های سیاسی دریافت نکند، همچنان به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد

به گزارش سایت طلا به نقل از فرارو، قیمت دلار امروز صبح همزمان با تصویب طرح نمایندگان مجلس برای توقف اجرای تعهدات ایران در پروتکل الحاقی رشد کرد و در حالی که به کف کانال ۲۴ هزار تومان نزدیک می‌شد، روی پله ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان ایستاد.

نمایندگان مجلس پس از ترور شهید محسن فخری‌زاده طرحی ارائه کردند که برمبنای آن دولت باید ظرف مدت یک ماه اجرای داوطلبانه تعهدات خود در پروتکل الحاقی را متوقف کند.

علیرضا زاکانی نماینده مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌ها در توضیح این طرح گفته، فرصت یک ماهه برای توقف پروتکل الحاقی این امکان را به ما می‌دهد تا بتوانیم در رفع تحریم‌ها و مشکلات بانکی و نفتی راستی‌آزمایی کنیم.


این طرح با وجود تصویب نمایندگان هنوز قطعی نیست و باید به شورای نگهبان برود. با این حال همین یکی دو روز گذشته که زمزمه‌های طرح آن در صحن علنی مجلس شنیده شد، واکنش منفی بازار‌های ارز و طلا را به‌دنبال داشت.

قیمت دلار در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر

ترور شهید محسن فخری‌زاده روز جمعه اتفاق افتاد. واکنش روز شنبه بازار ارز به این عمل شنیع تروریستی هیجانی بود، ولی تنها ظرف چند ساعت بازار آرام گرفت و شاهد بودیم که دلار دوباره کانال ۲۵ هزار تومان را ترک کرد و به سمت کف کانال ۲۴ هزار تومان عقب نشست.

روز یکشنبه زمزمه‌هایی به‌گوش می‌رسید که تعدادی از نمایندگان مجلس قصد دارند طرحی را به صحن علنی بیاورند و بر اساس آن دولت را به توقف اجرای تعهدات ایران در پروتکل الحاقی و حتی برخی توافقات قید شده شده در برجام مکلف کنند. از همان روز دلار در مسیر معکوس حرکت کرد و گران شد.

طرح این نمایندگان امروز سه‌شنبه به رای گذاشته شد و به تصویب رسید. واکنش بازار ارز به این اتفاق از آنچه در فردای روز ترور شهید محسن فخری‌زاده شدیدتر بود؛ دلار ابتدا با سرعت باد کانال ۲۵ هزار تومان را پشت سر گذاشت و بعد شروع کرد به پیشروی در کانال ۲۶ هزار تومان. در پایان روز دلار روی عدد ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان متوقف شد که ۸۵۰ تومان بیشتر از قیمت پایانی روز دوشنبه و هزار و ۵۰۰ تومان بالاتر از قیمت پایانی روز شنبه هشتم آذر است.

قیمت سکه و طلا در روز سه‌شنبه ۱۱ آذر

درهم امارات که می‌گویند از نظر اقتصادی ارتباط مستقیمی با قیمت دلار دارد روز دوشنبه با قیمت شش هزار و ۹۵۵ تومان به کار خود پایان داده بود. امروز سه‌شنبه قیمت این ارز هم ۲۳۰ تومان رشد کرد. تداوم کاهش قیمت درهم و سقوط آن به زیر هفت هزار تومان یکی از نشانه‌های جدی برای تحقق پیش‌بینی سقوط دلار به‌حساب می‌آمد.

با صعودی شدن دوباره قیمت دلار، در بازار طلا هم شاهد گرانی سکه بودیم. بررسی قیمت‌ها در بازار آزاد که به‌خاطر اعمال محدودیت‌های کرونا به‌شکل غیررسمی اعلام می‌شود، نشان می‌دهد قیمت پایانی سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که همین چند روز پیش در میانه کانال ۱۰ میلیون تومان دست و پا می‌زد، با جهشی بلند به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.

با این حال آن‌هایی که می‌خواهند سکه خود را بفروشند پیشنهادی بهتر از ۱۲ میلیون تومان دریافت نمی‌کنند. بازار امروز در حالی به خواب فرو رفت که قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود. برای خرید و فروش نیم‌سکه بهار آزدی به‌ترتیب پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و شش میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت تعیین شده است.

نرخ ربع سکه بهار آزادی را هم چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تومان عنوان کرده‌اند در حالی که ارزش هرگرم طلای ۱۸ عیار هم کمی بیش از یک میلیون و ۱۱۳ هزار تومان است. با توجه به کاهش ارزش جهانی اونس، در صورتی که امروز دلار گران نمی‌شد، به احتمال زیاد می‌توانستیم پس از مدت‌ها شاهد رسیدن قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار به زیر یک میلیون تومان باشیم.

پیش‌بینی قیمت دلار و سکه در روز چهارشنبه ۱۲ آذر
افزایش نرخ دلار در بازار آزاد، بانک مرکزی را وادار کرد امروز سه‌شنبه برخلاف روند معمول خود در میانه‌روز قیمت دلار صرافی‌های ملی را بالا ببرد تا اختلاف نرخ فروش ارز رسمی و بازار آزاد را کم کند. در صورتی که فاصله این دو نرخ افزایش پیدا کند، دلال‌ها خرسند خواهند شد،

چون می‌توانند با ایستادن در صف، با سهمیه ارز دولتی بگیرند و با فروش آن به‌صورت آزاد سود کنند. فعالان بازار می‌گویند قیمت دلار فردا چهارشنبه با دو چشم باز به تحولات سیاسی داخلی و خارجی خیره می‌شود و اگر خبر‌های مثبتی درباره برجام و سایر چالش‌های سیاسی دریافت نکند، همچنان به روند افزایشی خود ادامه خواهد داد.

در صورت رشد بیشتر قیمت دلار، باید منتظر گران شدن سکه هم باشیم، چون سکه بدون توجه به تغییرات بازار‌های جهانی، غلام حلقه به‌گوش دلار است و هرجایی می‌رود که بازار ارز تعیین کند.


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است