سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلا1858.8
مظنه5,353,000
18 گرم1,235,700
ارزش سکه12,060,309
قدیم (بهار)12,500,000
جدید (امامی)13,360,000
نیم7,000,000
ربع4,000,000
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

شروع روند نزولی قیمت‌ها در بازار خودرو/کاهش ۲۵ میلیونی قیمت پژو ۲۰۶ /معاملات فعلاً متوقف است/نرخ ارز افزایش قیمت خودروهای خارجی را رقم زد

امروز هر دستگاه خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در روز‌های گذشته قیمت بالای ۱۵۰ میلیونی یافته بود به کمتر از ۱۲۵ میلیون تومان رسیده و پژو ۴۰۵ بنزینی قیمتی کمتر از ۱۱۵ میلیون تومان دارد. همچنین در گروه خودرو‌های خارجی، افت ۱۰۰ میلیونی قیمت مزدا ۳ از بازار به گوش می‌رسد.قیمت خودروها که از ابتدای هفته جاری و در پی ورود مستقیم رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه در مسیر کاهشی قرار گرفته بود، از روز گذشته و با اعلام قیمت های جدید خودروها از سوی شورای رقابت و تعیین سود حداکثر ۱۰ درصدی در معاملات بازاری، به روند نزولی خود ادامه می‌دهد.از طرفی اوج گرفتن نرخ ارز چشم انداز افزایش قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی را به همراه داشته است.

درپی اعلام قیمت های جدید خودرو از سوی شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار، قیمت برخی خودروها امروز در بازار شاهد ریزش ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی بوده، در عین حال خبری از انجام معاملات نیست.

روز گذشته رئیس شورای رقابت اعلام کرد بر اساس فرمول قیمت‌گذاری جدید، خودروهای گروه صنعتی ایران خودرو ۱۰ درصد و گروه صنعتی سایپا ۲۳ درصد افزایش قیمت خواهند یافت.

برپایه این گزارش، فقط افرادی که در طول سه سال گذشته از ایران خودرو و سایپا خودرو دریافت نکرده باشند می‌توانند برای خرید اقدام کنند و علاوه بر آن، محدودیت‌های یک خودرو برای هر کد ملی، داشتن گواهی نامه و ثبت نام برای افراد بالای ۱۸ سال در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیز دیروز اعلام کرد: برای انجام معاملات، قیمت خودرو در کف بازار شامل قیمت درب کارخانه به علاوه حداکثر ۱۰ درصد سود خواهد بود و بازرسان این سازمان نظارت خواهند کرد که هر کجا قیمتی بالاتر از این ارقام داده شود، به منزله گران‌فروشی بوده و با آن مقابله خواهند کرد .

در این زمینه، یک کارشناس بازار خودروگفت: منتظر ابلاغ بخشنامه جدید قیمتی از سوی ایران خودرو و سایپا هستیم، اکنون همه چیز تعیین تکلیف شده و فروشندگان نیز باید تابع قوانین و مقررات باشند.

وی بیان داشت: ورود شورای رقابت و دخالت در قیمت ها، سبب شد تا شایعات افزایش ۴۰ تا ۵۰ درصدی قیمت ها  فروکش کند و با شرایط یاد شده و نظارت دستگاه های ناظر، ریزش قیمت ها در بازار سرعت گرفته است.

این کارشناس با اشاره به ممنوعیت درج قیمت در سایت های خودرویی، یادآور شد:‌ در گذشته شاهد بودیم گروه هایی در فضای مجازی به اعلام قیمت های دلخواه برای خودروها می پرداختند و نبض بازار را در اختیار گرفته بودند، اما دیگر نمی توانند به هرج و مرج در بازار دامن بزنند.

وی تاکید کرد: انجام معاملات در نمایشگاه های خودرو و دارای پروانه کسب، خواست همه فعالان این بازار است و هیچ معامله ای نباید بدون درج کد رهگیری انجام شود تا جا و مکان معاملات مشخص بوده و اگر مشکلی پس از انجام معامله پیش آمد، افراد پاسخگو باشند.

یک نمایشگاه دار خودرو در مرکز تهران گفت: با تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای رقابت و سازمان حمایت، افرادی که خودرو احتکار کرده بودند یا نابلدانی که به صورت احساسی اقدام به خرید خودرو کرده بودند، متضرر خواهند شد.

وی افزود: تصویب قوانین و مقررات یاد شده، دیر انجام شد و باید زمانی که اختلاف قیمت کارخانه ای و بازاری خودروها در حد یکی دو میلیون تومان بود، این اقدام انجام می شد.

این فعال بازار خودرو ادامه داد: در دو سال گذشته با آشفته بازاری مواجه بودیم که هر کس به دلخواه خود بر خودرو قیمتگذاری می کرد و نظارتی هم وجود نداشت.

وی خاطرنشان کرد: ‌امروز دیگر صحبتی از قیمت وجود ندارد، زیرا قیمت کارخانه ای خودروها مشخص شده و حداکثر ۱۰ درصد بالای قیمت مصوب در بازار به فروش خواهد رسید.

این نمایشگاه دار اضافه کرد:‌ در بازار پس از عید شیطنت و دروغ حکمرانی می کرد و کاسبی در کار نبود. افراد به دروغ دم از انجام معاملات با قیمت های آنچنانی می زدند، در حالی که همه چیز غیرواقعی و قیمت ها بر روی کاغذ بود؛ اما همین مسائل بر آشفته بازار دامن می زد.

وی یادآوری کرد:‌ در سه دهه گذشته شاهد حضور پر رنگ واسطه ها در بازار هستیم، افرادی که شغل دوم شان خرید و فروش خودرو در بازار است، به طوری که از اختلاف قیمت های بازاری و کارخانه سود برده و ریالی مالیات به دولت پرداخت نمی کنند.

این فعال بازار خودرو بیان داشت:‌  به طور نمونه افراد در سال های گذشته با ۶۰ میلیون تومان برای خودرویی همچون  ساندرو استپ وی ثبت نام کردند، قیمت این خودرو در بازار تا ۲۸۰ میلیون تومان هم بالا رفت و فروشندگان بدون اینکه سهم دولت را بپردازند ۲۲۰ میلیون تومان سود به جیب زدند؛ در حالی که اگر قانون ۱۰ درصد سود در معاملات بود، این قدر سود نمی کردند.

یک فعال خودروهای خارجی نیز  گفت: تعداد زیادی خودروی خارجی از سال های گذشته در گمرکات کشور باقی مانده، اما صاحبان آنها در تلاش برای خارج کردن آنها به هر طریق ممکن هسند.

وی یادآور شد: ‌این خودروها با دلار ۴۲۰۰ تومانی یا حداکثر ۶ هزار تومانی وارد شده، اما امروز و با نبود نظارت لازم به قیمت روز دلار (حدود ۱۶ هزار تومان)‌ به فروش می رسند و صاحبان خود را به سودهای چند برابری می رسانند؛ صاحبانی که اکثریت آنها نمایشگاه دار نیز نبودند.

کارشناسان خودرو، از مشخص شدن قیمت تمام شده خودروها در کارخانه، سود در نظر گرفته شده در معاملات و قیمت تمام شده برای مشتریان ابراز خوشحالی کرده و آن را منطقی ترین راهکار برای بازگرداندن آرامش به بازار تحلیل می کنند.

بازه قیمت مشخص شده برای خودرو های داخلی در جدول بالا بر اساس نرخ اعلام شده توسط اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه  و فروشندگان  خودرو تهران   تعیین شده است

ریزش ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی قیمت برخی خودروها در بازار

با اعلام قیمت های جدید انواع خودروهای شرکت سایپا و ایران خودرو توسط ستاد تنظیم بازار، امروز بازار خرید و فروش خودرو با شوک کاهش قیمت ها روبه رو شد ولی شاهد هیچ معامله ای نیست. 

پس از اعلام توافقات روز گذشته مسئولان در حوزه قیمت خودرو، امروز بازار خرید و فروش خودرو با ریزش عجیب قیمت ها روبه رو شده است، به عنوان نمونه پژو 405 که پیش از این با رقم های 140 تا 135 میلیون تومان به فروش می رسید امروز با قیمت 110 میلیون تومان و پژو 206 تیپ 2 از 140 میلیون تومان به 115 میلیون تومان رسیده است.

فروشندگان خودرو با اعلام اینکه برخی از نابلدهای بازار در یک ماه اخیر برای کسب سود اقدام به خرید خودرو کرده بودند می گویند: به اعتقاد ما پراید 90 میلیون تومان فقط بر روی کاغذ بود و در عمل معامله ای با این رقم صورت نمی گرفت اما جو روانی بازار عاملی شده بود تا برخی برای کسب سود بیشتر اقدام به خرید خودرو آن هم با قیمتهای بالا کنند. در شرایط فعلی با قیمت های جدید به طور حتم این افراد ضررهای میلیونی خواهند کرد.

فعالان بازار می گویند "با اعلام شورای رقابت، قیمت مصوب پراید 42 میلیون و 100 هزار تومان است که با محاسبه سود 10 درصدی این خودرو در آینده در بازار 46 میلیون تومان به فروش خواهد رسید."

خیز خودروهای خارجی با رشد نرخ ارز

در این شرایط که قیمت خودروهای داخلی در بازار روندی کاهشی را طی می کند، فعالان بازار خودرو می گویند: اوج گرفتن نرخ ارز چشم انداز افزایش قیمت خودروهای خارجی و مونتاژی را به همراه داشته است.

پورحسنی، فعال بازار خودرو در این مورد  گفت: رشد نرخ ارز باعث بال ارفتن قیمت سراتو در بازار شده به طوری که این خودرو هم اکنون با قیمت 495 میلیون تومان به خریداران عرضه می شود.

وی ادامه داد: قیمت پژو 2008 نیز در بازار به 520 میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که قیمت این خودرو در بازار شب عید به 440 میلیون تومان رسیده بود.

به گفته پورحسنی در حال حاضر هر دستگاه النترا در بازار با قیمت 770 میلیون تومان و هر دستگاه تویوتا روفور با قیمت یک میلیارد و 250 میلیون تومان عرضه می شود.

وی افزود: قیمت سوناتا هیبرید نیز در بازار به یک میلیارد و 100 میلیون تومان رسیده است.

سایر خبر های مفید در 1 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا