سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

جایگزینی نانو پودر ایرانی ریخته‌گری طلا و جواهر با نمونه‌های وارداتی

محققان یکی از شرکت‌های فناور مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی با استفاده از نانو ذرات سرامیکی پودرهایی را برای قالب‌ریزی فلزات گرانبها عرضه کردند که امکان حک جزئیات بر فلزات و ایجاد سطح صاف بر روی آنها را فراهم می‌کند.

امیرحسین تقدسی از محققان این طرح، گفت: در صنعت طلا و جوهرسازی برای آنکه قطعه‌ای از طلا و جواهر ساخته شود، نیاز است تا مذاب طلا و یا نقره در قالب‌هایی ریخته شود تا مذاب فرم و شکل قالب طلا و جواهر را به خود بگیرد.

وی با بیان اینکه انجام این فرآیند نیازمند پودرهای خاصی است، اظهار کرد: دوغابی که برای قالب‌ریزی طلا و جواهر تهیه می‌شود، باید از روانی خوبی برخوردار باشد تا تمام منافذ و جزئیات و ریزه‌کاری‌ها بر مذاب طلا و جواهر حک شود، ضمن آنکه این دوغاب باید استحکام بالایی داشته باشد تا وقتی مذاب طلا و جواهر ریخته‌گری می‌شود، دوام خود را حفظ کند و شکست در آن ایجاد نشود.

تقدسی با تاکید بر اینکه پودری که برای این منظور استفاده می‌شود باید صافی لازم را بر روی سطح طلای نهایی ایجاد کند، ادامه داد: قیمت بسیار بالا و دسترسی دشوار به محصولات تجاری خارجی به دلیل نوسات ارزی و تحریم‌ها از یک سو و کیفیت پایین نمونه‌های داخلی از سوی دیگر موجب شد تا ما با انجام تحقیقاتی بتوانیم پودر قالب طلاسازی را با کیفیت و با قیمت مناسب تولید کنیم که این محصول می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای نمونه‌های آمریکایی در بازار کشور باشد.

این محقق ادامه داد: در این طرح سعی شده است تا محصولی با قابلیت استفاده آسان توسط ریخته‌گران و سازندگان طلا و جواهرات ساخته شود و از روانی و ویسگوزیته بسیار مناسبی برخوردار باشد، به گونه‌ای که استفاده از آن باعث سهولت تهیه دوغاب گچ و آماده‌سازی قالب ریخته‌گری می‌شود، ضمن آنکه امکان پر شدن تمام ریزه‌کاری‌ها و منافذ را برای مصرف‌کنندگان فراهم خواهد کرد تا طلا و جواهر و یا فلز ریخته‌گری شده نهایی، ظرافت و جزئیات مد نظر را داشته باشد.

وی امکان خروج راحت‌تر حباب‌ها از دوغاب را از دیگر مزایای این پودر نام برد و یادآور شد: در این طرح جزء نانومتری سرامیکی به پودر اضافه کردیم تا بتوانیم خواص پودر را به گونه‌ای ارتقا دهیم که صافی سطح بالاتر و استحکام بالاتر باشد و همچنین به روانی دوغاب نیز کمک کند.

تقدسی خاطر نشان کرد: با استفاده از فناوری نانو، پودر گچ از نرمی بالایی برخوردار بوده که این ویژگی منجر به صافی سطح بالایی برای طلا، جواهر و یا فلز ریخته‌گری شده و ترکیبات گچ به صورتی تنظیم شده است که قالب نهایی از تعییرات ابعادی اندکی برخوردار باشد و جواهر و یا فلز ریخته‌گری شده دقت ابعادی بالایی داشته باشد و بتوان به جواهری با ابعاد مشخص و حداقل انحراف از ابعاد مد نظر، دست یافت.

وی با اشاره به ظرفیت تجاری‌سازی این محصول، توضیح داد: بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده از کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید مصنوعات طلا و دیگر فلزات گرانبها، میزان مصرف سالانه کشور از این پودر حدود ۵۰۰ تن است که تا سال ۱۳۹۶ حدود ۸۰ درصد از این نیاز از طریق واردات تامین می‌شد و اکنون با توجه به نوسانات ارزی و تحریم‌های اعمال شده، دسترسی به این محصول وارداتی دچار مشکل شده و فرصت برای استفاده از ظرفیت داخل در کشور فراهم شده است.

محقق این طرح اضافه کرد: نمونه‌های وارداتی عمدتا از کشورهای آمریکا، انگلیس و ترکیه است و نتایج آزمون‌ها نشان داد که نانو پودر تولیدی ما مورد تایید صنایع قرار گرفته است.   

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا