جزء خوانی قرآن کریم (پخش زنده)
 

قیمت دلار و سکه در روز‌های قرنطینه چه تغییری کرد؟

دلار در خیابان فردوسی عموما در محدوده ۱۶ هزار تومان قیمت دارد اما شرایط در سبزه میدان متفاوت است و با نرخ‌هایی بالاتر در حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ تومان بیشتر به‌فروش می‌رسد. صرافی ملی برخلاف سال‌های گذشته کل ایام نوروز تعطیل بود و حتی در روز‌های کاری بعد پنجم فروردین کار خود را آغاز نکرد. برای همین تنها نرخ‌های رسمی مربوط به روز‌های بعد از ۱۵ فروردین‌ماه در دسترس است. بازار طلا به کلی تعطیل شده و به جز تعدادی محدود، اغلب طلافروشی‌ها هنوز کرکره مغازه‌ را بالا نکشیده‌اند

قرنطینه و کرونا نیمی از جمعیت جهان را خانه‌نشین کرده، اما نتوانسته تاثیری روی معاملات بازار غیررسمی ارز ایران بگذارد. اگرچه خیابان فردوسی و سبزه‌میدان به اندازه روز‌های قبل شلوغ نیست، اما هنوز می‌توان رد و نشان دلال‌ها را کنار پیاده‌روها، روی سکو‌ها و زیر سایه درخت‌ها پیدا کرد. کسانی که به محض مشاهده یک رهگذر، زمزمه‌های زیر لبشان شروع می‌شود: دلار، یورو! دلار، یورو! اگر بخواهی قیمت بگیری باید حوصله زیادی داشته باشی و بتوانی به سوالات زیادی جواب بدهی، برای فروش می‌خواهی یا خرید؟ چندتا داری؟ نقد می‌خواهی یا فردایی؟ نهایتا قیمتی که به شما می‌گویند بر اساس کلی فاکتور دیگر بررسی می‌شود. یکی از این فاکتور‌ها می‌تواند ظاهر و لحن صحبت کردن شما باشد. اگر احساس کنند این کاره نیستید، ممکن است با قیمت‌های بالاتری روبرو شوید.


دلال‌هایی که در خیابان فردوسی بست نشسته‌اند، دلار را عموما در محدوده ۱۶ هزار تومان می‌فروشند، اما شرایط در سبزه میدان متفاوت است. اختلاف قیمت بینشان بالا گرفته و در بازار‌های مختلف نرخ‌های متفاوتی به گوشتان می‌خورد. مثلا همان روزی که دلار در فردوسی ۱۶ هزار تومان فروخته می‌شود، اگر به سبزه‌میدان بروید با نرخ‌های بالاتری در حدود ۱۶ هزار و ۳۰۰ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان مواجه می‌شوید. صرافی ملی بر خلاف سال‌های گذشته کل ایام نوروز را تعطیل بود و حتی در روز‌های کاری بعد از پنجم فروردین کار خود را آغاز نکرد. برای همین تنها نرخ‌های رسمی مربوط به روز‌های بعد از ۱۵ فروردین‌ماه است. بازار طلا به کلی تعطیل شده و به جز تعداد محدودی، اغلب طلافروشی‌ها هنوز کرکره مغازه‌شان را بالا نکشیده‌اند. با این وجود نرخ‌گذاری اتحادیه برای سکه تمام و هر گرم طلای ۱۸ عیار به قوت خود باقی است و تقریبا هر روز شاهد اعلام قیمت‌های جدید در سایت اتحادیه طلا و همچنین به نقل رئیس اتحادیه در سایت‌های خبری بودیم.



دلار از اول سال ۳۰۰ تومان گران شده
آخرین نرخ دلار در سال ۹۸ روی تابلوی صرافی ملی ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان بود. نرخی که بعد از استراتژی بانک مرکزی درباره آزاد گذاشتن صرافی‌ها در تعیین قیمت فروش به این محدوده رسیده بود. صرافی ملی تابلوی خود را در تعطیلات نوروز خاموش نگه داشت و نهایتا بعد از آغاز فعالیت بازار رسمی، دلار در ۱۶ فروردین‌ماه حدود ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان قیمت خورد. این مورد نشان می‌دهد صرافی ملی در کل تعطیلات نوروز قیمت دلار را صرفا ۵۰ تومان افزایش داد. از اول هفته تا حالا این مرجع تعیین قیمت رسمی ارز، قیمت دلار را ۱۰۰ تومان کاهش داده است. بر اساس آخرین اطلاعات، دیروز دلار در سایت صرافی ملی ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت خورد که نشان از کاهش ناچیز ۵۰ تومانی قیمت دلار نسبت به اول سال حکایت دارد. یورو کاهش قیمت بیشتری را تجربه کرده است. آخرین روز سال ۹۸ یورو در صرافی ملی ۱۷ هزار و ۴۵۰ تومان بود و این نرخ دیروز با کاهش ۲۵۰ تومانی به ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.


بازار آزاد شرایط متفاوتی نسبت به تابلو صرافی ملی دارد. با وجود اینکه از اول سال تا حالا هنوز بازار خرید و فروش دلار و یورو به رونق نرسیده و خیابان فردوسی همچنان خلوت‌تر از روز‌های عادی به نظر می‌رسد. دلال‌ها از تمام فرصتی که از پایین ماندن کرکره صرافی‌ها نصیبشان شده، استفاده کردند. در آغاز سال نرخ دلار در بازار آزاد حدود ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان بود. دلال‌های فردوسی دلارهایشان را تا آخرین روز‌های تعطیلات در همین محدوده نگه داشتند، اما سبزه‌میدانی‌ها سراغ افزایش قیمت رفتند. آن‌ها در سه روز کاری نهم، یازدهم و دوازدهم فروردین‌ماه قیمت دلار را بالا بردند و به ۱۶ هزار و ۶۲۰ تومان رساندند. البته از شنبه اول هفته قیمت دلار در این بازار آزاد کاهش پیدا کرده و دیروز به ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان بازگشته است. این موضوع نشان می‌دهد قمیت دلار در بدبینانه‌ترین حالت، از اول سال تا حالا حدود ۳۰۰ تومان افزایش قیمت پیدا کرده است.

رشد ۴۰ هزار تومانی قیمت طلا
بازار طلا از اول سال تا حالا حتی یک روز هم فعال نبوده. چه مغازه‌ها و پاساژ‌های میدان تجریش، چه کریمخان و چه بازار بزرگ تهران هنوز کرکره‌ها را بالا نزده و خرید و فروش طلا در این سه بازار اصلی به کلی متوقف شده و به جز تعدادی محدود، بقیه طلافروش‌ها خانه‌نشین هستند. هرچند اتحادیه طلا هر روز قیمت جدیدی برای هر گرم طلای ۱۸ عیار اعلام می‌کرد. آخرین قیمت طلا در سال ۹۸ حدود ۶۰۰ هزار تومان بود. در ایام تعطیلات نوروز که همچنان برای طلافروش‌ها ادامه دارد، طلا روز به روز در سایت اتحادیه افزایش قیمت پیدا کرد. این مورد با افزایش قیمت جهانی اونس همزمان بود. تا جایی که هر گرم طلای ۱۸ عیار روز یکشنبه همین هفته به ۶۵۲ هزار تومان رسید. هر چند دیروز و پریروز طلا کمی عقب‌نشینی کرد و به نرخ ۶۴۱ هزار تومان برگشت. با توجه به تعطیلی بازار طلا نمی‌توان این رقم را چندان دقیق دانست. چراکه در حال حاضر معاملات رسمی نزدیک به صفر است. مقایسه قیمت ۶۴۱ هزار تومانی اتحادیه طلا با روز‌های پایانی سال ۹۸، نشان از رشد ۴۱ هزار تومانی طلا در روز‌های قرنطینه دارد.



سکه تقریبا ۵۰۰ هزار تومان گران شده
بازار سکه در تعطیلات نوروز به سکه تمام محدود شده بود. طوری که حتی سایت اتحادیه طلا هم سراغ اعلام قیمت نیم‌سکه و ربع‌سکه نمی‌رفت. در بازار آزاد هم عموما دلال‌ها به خرید و فروش سکه تمام مشغول بودند و اگر از آن‌ها درباره قیمت نیم‌سکه یا ربع‌سکه می‌پرسیدید، قیمت‌های متفاوت و بعضا پرت به شما می‌گفتند که نشان از مشخص نبودن قیمت این سکه‌ها به خاطر کمبود تقاضا برای آن دارد. سکه تمام طرح جدید با نرخ شش میلیون و ۱۲۰ هزار تومان کار خود را در سال ۹۹ آغاز کرد. از آن روز تا حالا همزمان با افزایش قیمت طلا و دلار، سکه هم بالا کشیده و هر روز در حد ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان گران می‌شد. تا اینکه از ۱۱ فروردین سرعت افزایش قیمت سکه بیشتر شد. طوری که سکه دوازدهم فروردین به شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. آغاز هفته با از سرگیری رشد قیمت سکه همراه بود. دلال‌ها در سبزه‌میدان و بازار بزرگ تهران، سکه تمام را با قیمت شش میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌فروختند و اتحادیه طلا می‌گفت: سکه شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. این دوگانگی قیمت‌های رسمی و آزاد سکه همچنان ادامه دارد. مقایسه قیمت‌ها در بازار آزاد نسبت به روز‌های پایانی سال ۹۸، نشان دهنده رشد ۵۰۰ هزار تومانی سکه تمام است.


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است