سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران / آیا مسکن در سال جدید گران می شود؟

در سال ۹۹ به ویژه در نیمه دوم سال قیمت مسکن شاهد رشد ۳۰ درصدی خواهد بود.آخرین ماه از سال گذشته با وجود ثبات نسبی قیمت مسکن در مناطق جنوبی، نرخ‌ها در مناطقی که حضور دلالان و سفته‌بازان پررنگ است، رشد بیشتری داشت.

به گزارش سایت طلا ، در شرایطی که در اسفند ماه ۱۳۹۸ میانگین رشد ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران​ ۸.۷ درصد بوده، قیمت مسکن در منطقه یک معادل ۱۶.۵ درصد طی یک ماه افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که متوسط قیمت خانه در منطقه ۱۶ بالغ بر ۰.۴ و در منطقه ۱۷ معادل ۱.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اسفند ماه ۱۳۹۸ بیشترین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی به مناطق یک با ۳۳ میلیون و ۲۱۷ هزار تومان در هر متر مربع، منطقه ۳ با ۲۷ میلیون و ۱۶۳ هزار تومان و منطقه ۲ با ۲۳ میلیون و ۳۶۵ هزار تومان اختصاص یافته است.

کمترین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی نیز به مناطق ۱۸ با میانگین ۷ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان، منطقه ۱۷ با ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان و منطقه ۱۶ با ۸ میلیون و ۲۶۵ هزار تومان اختصاص یافت.

آخرین ماه از سال گذشته که با شیوع ویروس کرونا همراه بود سطح معاملات و قیمت در مناطق جنوبی تهران از ثبات بیشتری نسبت به مناطق شمالی برخوردار بود که نشان دهنده حضور پررنگ سفته بازان و دلالان در این مناطق است؛ موضوعی که کارشناسان اقتصاد مسکن نیز به آن اذعان دارند.

حسن محتشم، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران می گوید: دو نوع تقاضا همواره در بخش مسکن وجود دارد که یکی مصرفی و دیگری سرمایه ای است. در بخش مصرفی به دلیل کاهش قدرت خرید، تقاضا پایین آمده اما تقاضای سرمایه‌ای کماکان وجود دارد. علتش هم این نیست که سرمایه گذاران می خواهند از طریق مسکن سود ببرند، بلکه بیشتر به دنبال حفظ ارزش پول در شرایط تورمی هستند.

همچنین سلمان خادم المله، کارشناس بازار مسکن گفت: عمده معاملات بازار مسکن در اسفند ماه از نوع سرمایه گذاری یا سفته بازی بود؛ چرا که مدتهاست تقاضای مصرفی تحت تاثیر جهش قیمت ها به شدت سرکوب شده است.

وی افزود: با توجه به میانگین ۱۵.۶ میلیون تومانی قیمت هر متر خانه در تهران اگر یک فرد ماهانه حدود پنج میلیون تومان درآمد داشته باشد، مشروط به اینکه قیمتها از این به بعد بالا نرود و آن فرد تمام درآمد خود را پس انداز کند، حدود ۲۰ سال طول می کشد تا بتواند خانه دار شود. این یعنی هیچ شهروندی با سطح درآمد معمول، توان خرید مسکن ندارد.

یاسر لک رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسکن استان تهران با بیان اینکه تا پایان پاییز شاهد رشد ۴۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم گفت: طبق آمار‌ها و بررسی‌هایی که انجام شده در آذر ۹۸ قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در استان تهران به ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به آبان ماه رشد ۷ درصدی را نشان می‌داد.

لک با اشاره به اینکه قیمت مسکن در پاییز امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش چندانی نداشته است گفت: در پاییز سال ۹۷ قیمت مکن رشد ۷۰ تا ۸۰ درصدی داشت و این در حالی است که امسال رشد قیمت‌ها حدود ۴۰ درصد بوده است.

او با اشاره به اینکه بازار مسکن از بازار‌های موازی مانند ارز، طلا و سکه اثر می‌گیرد، گفت: در بازار‌های اقتصادی میزان نوسانات متناسب با مسائل سیاسی و یا اقتصادی بسیار بالا است و خیلی زود تاثیر می‌پذیرد، اما این نوسانات در بازار مسکن با تاخیر انجام می‌شود و در مقایسه با بازار‌های دیگر اثرات خود را بسیار دیرتر نشان می‌دهد.

رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسکن استان تهران گفت: در بازار مسکن اثرات اقتصادی و سیاسی بیشتر در بخش قیمت زمین، مصالح و دستمزد نشان می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که قیمت مسکن در سایر بخش‌ها بیشتر افزایش یابد.

او با اشاره به اینکه در زمستان امسال اتفاقات چندان تاثیرگذاری در اقتصاد کشور رخ نداده است، گفت: در ۳ ماه گذشته شاهد رکود چشمگیری در بازار مسکن و همچنین کاهش خرید و فروش بودیم به طوری که آمار‌ها نشان دهنده کاهش ۵ تا ۶ درصدی قیمت‌ها در این بازار است.

لک با اشاره به اینکه بازار مسکن در سال ۹۸ در مقایسه با سال گذشته دچار نوسانات کمتری بوده است، گفت: در این بازار قیمت‌های مسکن رشد چندانی نداشته، اما ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که میزان تنش و نوسانات قیمتی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۸ بسیار بیشتر بوده است.

رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسکن استان تهران به بازار مسکن در سال آینده هم اشاره کرد و گفت: در سال آینده علاوه بر موضوعات اقتصادی از جمله قیمت ارز، طلا و سکه شاهد موضوع جدیدتری از جمله شیوع ویروس کرونا هم هستیم که اثر بسیار زیادی در بازار مسکن بر جای خواهد گذاشت.

او افزود: به نظر می‌رسد که تا پایان التهابات این ویروس بازار مسکن دچار تغییرات چندانی نشود و ما در نیمه اول سال ۹۹ متناسب با نرخ تورم شاهد افزایش قیمت مصالح ساختمانی و سایر نوسانات مسکنی باشیم.
 

لک با اشاره به اینکه نرخ تورم عمومی در سال ۹۹ حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است گفت: در طول چند سال گذشته قیمت مسکن متناسب با تاثیرات اقتصادی و نرخ‌های تورم عمومی دچار افزایش قیمت شده است و همین موضوع در نیمه اول سال ۹۹ هم ادامه خواهد داشت.
رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسکن استان تهران با اشاره به اینکه بازار مسکن در نیمه دوم سال ۹۹ اثرات خود را نشان خواهد داد گفت: در نیمه دوم قیمت مسکن رشد ۳۰ درصدی را شاهد خواهد بود و در صورتی که اتفاقات و نوسانات دیگری در این بازار ایجاد شود به طور قطع قیمت مسکن افزایش بیشتری را خواهد داشت.

او با اشاره به اینکه در یکی دو ماه گذشته ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن باعث کاهش حجم تقاضا خواهد شد، افزود: این طرح بیشتر مربوط به واحد‌هایی با متراژ متوسط و در شهر‌های کوچک و تهران تاثیر خواهد داشت.

لک افزود: حداقل طرح اقدام ملی مسکن در ۲ سال آینده به مرحله بهره برداری خواهد رسید، اما در طول ثبت نام این طرح باعث کاهش تقاضا می‌شود.

رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسکن استان تهران افزود: ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی بخشی از عرضه و نیاز متقاضیان اقشار ضعیف و متوسط جامعه را پاسخگو خواهد بود، اما با توجه به ثبت نام حدود ۱ میلیون نفر در این طرح بخشی از تقاضا در سال ۹۹ کاهش خواهد یافت.

او با اشاره به اینکه اجرای طرح اقدام ملی مسکن باعث کاهش قیمت مسکن نخواهد شد، گفت: اقداماتی که از سوی دولت در حوزه طرح اقدام ملی مسکن انجام می‌شود نقش موثری در تثبیت ثبات قیمتی خواهد داشت و دولت باید بتواند با اجرای این طرح قیمت‌ها را ثابت نگه دارد.

لک با اشاره به اینکه طرح اقدام ملی مسکن در شهر‌های کوچک و برخی از کلان شهر‌ها تاثیر مثبتی خواهد داشت گفت: امیدواریم تا سال ۱۴۰۰ اجرای این طرح در برخی از شهر‌های جدید به مرحله اجرایی برسد چرا که آثار روانی که این طرح در بازار مسکن برجای می‌گذارد باعث کاهش ورود دلالان و کاهش حجم تقاضای مسکن خواهد شد که آثار آن را می‌توانیم در تثبیت قیمت‌های مسکن مشاهده کنیم.

رئیس اداره مطالعات اقتصاد مسکن استان تهران تصریح کرد: در ۲ نیمه سال ۹۹ اتفاقاتی رخ خواهد داد به طوری که در نیمه اول این بازار درگیر شیوع ویروس کرونا خواهد بود که این خود باعث ایجاد رکود در معاملات خواهد شد، اما در نیمه دوم سال این بازار به دلیل رفع شیوع ویروس کرونا با تورم و افزایش حداقل ۳۰ درصدی قیمت‌ها رو به رو خواهد شد.

قیمت روز فروش مسکن 
آدرس  متراژ عمر ساختمان(سال) قیمت هر متر مربع  (تومان)
منطقه قدس ، خیابان بهاران  65 2 4.615.000
منطقه پرند ، کروز 5 شهرک آفتاب  76 5 3.947.000
منطقه پردیس ، آپارتمان رز2 87 نوساز 3.448.000
منطقه پردیس ، فاز 11 100 نوساز 3.000.000
منطقه جوادیه ، خیابان حسام الدین  33 25 9.091.000
منطقه اسلام شهر ، کوچه شهید فتحی   60 10 5.000.000
منطقه اندیشه ، فاز یک  60 10 5.000.000

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا