سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

کاهش قیمت جهانی طلا /بزرگترین تهدید برای خرید فلز زرد چیست؟

درحالی که قیمت طلا امروز به علت فروش سرمایه‌گذاران برای سودبری کاهش یافت، اما طی هفته گذشته 8.4 درصد رشد قیمت داشت که بهترین عملکرد هفتگی از دسامبر 2008 به شمار می‌رود.وحشت ناشی از شیوع بیماری کووید ۱۹ باعث تقویت تقاضای خرید فیزیکی طلا و نقره شده است اما آیا این افزایش فروش با تعطیلی موقتی تولید ضرابخانه ها و پالایشگاههای سراسر جهان به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا می تواند ادامه پیدا کند؟

به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، قیمت طلا در روز جمعه کاهش یافت، زیرا سرمایه گذاران شروع به برداشت سود کردند، اما در مسیر ثبت بهترین عملکرد هفتگی از دسامبر 2008 قرار گرفته است.

دلیل این امر این است که به علت افزایش فرم های درخواست شغل در آمریکا، امید به اجرای محرک های اقتصادی بیشتر برای بهبود خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا تقویت شده است.

هر اونس طلا پس از 5 روز متوالی افزایشی، در معاملات امروز1628دلار فروخته شد.

طلا تاکنون طی هفته گذشته 8.4 درصد رشد قیمتی داشته است که ناشی از آمار ضعیف بیکاری آمریکا و اقدامات بی سابقه فدرال رزرو در اجرای محرک های اقتصادی بوده است.

استفان اینس، تحلیلگر بازارهای طلا گفت: «من در حال حاضر دلیلی برای فروش طلا نمی‌بینم، مگر اینکه برای برداشت سود پیش از فرا رسیدن آخر هفته (در بازارهای غربی) باشد.»

«به نظر می‌رسد، همه چیز هنوز برای طلا خوب است به جز فروش های آشفته در بازار که ناشی از نیازهای از سر ترس است.»

 پس از این که قیمت طلا و نقره حدود دو هفته پیش همسو با بازارهای سهام سقوط کرد، بسیاری از سرمایه گذاران از قیمتهای پایینتر برای پر کردن انبارهای فلزات ارزشمند خود سود بردند. وحشت ناشی از بیماری کووید ۱۹ به افزایش تقاضا کمک کرد و احتمال وقوع رکود باعث تشویق به خرید بیشتر شد.

رونا اوکانل، مدیر تحلیل بازار امور مناطق اروپا، خاورمیانه، آفریقا و آسیای شرکت INTL FCStone در این باره اظهار کرد: علاقه به خرید نقره و تا حد کمتری طلا از سوی مصرف کنندگان عادی طی هفته گذشته به اوج خود رسید. تقاضا برای خرید نقره به دلیل قیمت فوق العاده پایین، افزایش چشمگیری پیدا کرد. نقره در میان فلزات ارزشمند یکی از بزرگترین ریزش قیمتها را داشت و این امر خریداران عادی را برای ورود به بازار ترغیب کرد.

خرید بالاتر در هر دو بازار آسیا و آمریکای شمالی مشاهده شده و بسیاری از ضرابخانه ها و فروشگاههای فلزات ارزشمند اعلام کرده اند که موجودی آنها رو به پایان است.

فروش سکه و شمش طلا به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است و افزایش زیادی در تقاضا برای خرید نقره در هند دیده می شود که بزرگترین مصرف کننده نقره در جهان است و معمولا سهم ۲۰ درصدی از بازار جهانی زیورآلات، نقره آلات، شمش و سرمایه گذاری خرد دارد. آمار ضرابخانه آمریکا هم از رشد قابل ملاحظه خرید سکه های نقره عقاب نشان حکایت دارد. فروش سکه های طلای ضرابخانه آمریکا در ماه مارس تاکنون ۲۳۰ هزار و ۵۰۰ اونس در مقایسه با میانگین ماهانه ۱۲ هزار و ۵۸۳ اونس در سال ۲۰۱۹ بوده است.

به گفته اوکانل، نشانه مهیا شدن سرمایه گذاران برای ورود به بازار دیده می شود اما این فعالیت خرید ممکن است ادامه پیدا نکند زیرا تعطیلی فروشگاهها و پالایشگاههای طلا کسب و کار فلزات ارزشمند در سراسر جهان را فراگرفته است.

قرنطینه به معنای آن است که وضعیت فعلی خرید نمی تواند به مدت طولانی ادامه پیدا کند به خصوص با در نظر گرفتن بازار بمبئی که به دلیل قرنطینه تعطیل شده است و وضعیت بازار سنگاپور هم مشابه دوبی و هند است. اکثر فروشگاههای هند حداقل تا پایان هفته جاری تعطیل خواهند ماند. بازار زواری بمبئی که بزرگترین بازار طلای هند است، تا اطلاع ثانوی تعطیل شده است و شرکت تیتان که بزرگترین جواهرفروش هند از نظر ارزش بازار است، تا ۲۹ مارس تعطیل خواهد بود.

بلومبرگ به نقل از آنانتا پادمانابان، رییس هیات مدیره شورای جواهرات و سنگهای قیمتی هند نوشت: قرنطینه در هند ممکن است باعث شود فروش طلا به پایینترین حد در ۲۵ سال اخیر سقوط کند و مجموع فروش در سال ۲۰۲۰ حداکثر ۳۰ درصد کاهش پیدا کند.

بر اساس گزارش کیتکونیوز، کالین همیلتون، مدیرکل تحقیقات کالا در شرکت "بی ام او کپیتال مارکتس" هم پیش بینی کرده است تعطیلیهای بزرگ باعث محدودیت عرضه در بازار فیزیکی خواهد شد.

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا