اونس طلا1980
مظنه11,511,000
18 گرم2,657,300
ارزش سکه25,934,283
قدیم (بهار)28,200,000
جدید (امامی)18,800,000
نیم18,600,000
ربع11,150,000

دستاوردهای اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹/ پیش بینی رشد مثبت اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ توسط بانک جهانی

یک سال میلادی دیگر از اقتصاد کشور‌ها از جمله ایران گذشت و این روز‌ها کشور‌ها به تماشای دستاورد‌های اقتصادی خود نشسته اند.

به گزارش سایت طلا ، سال ۲۰۲۰ ساعاتی است که آغاز شده و مسیر یک حرکت نو و جدید در دنیای اقتصاد بین کشور‌ها را باز کرده است.

سالی که گذشت بازارهایش علاوه بر مشکلات متعدد اقتصادی، رونق تولید را هم در برخی موارد به همراه داشت. رشد نقدینگی؛ افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم نیز متاسفانه از وجهت منفی این رشد‌ها بود.

ابتدا به عملکرد بازار طلا در سال ۲۰۱۹ در ایران می‌پردازیم، بازاری بسیاری مهم و البته جذاب و پرنوری که اهمیت قابل توجهی در خانوار‌ها و هم در سبد خرید و فروش دارد.

در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۱۹ قیمت طلا به ۱۵۲۱.۸۵ دلار در هر اونس رسیده که بالاترین رقم در بیش از سه ماه گذشته است و در مسیر ثبت، بهترین عملکرد سالیانه در ۹ سال گذشته قرار دارد.

رشد ۱۲ درصدی نرخ جهانی طلا در سال ۲۰۲۰

رسول شریفی کارشناس اقتصادی و تحلیلگر بازار جهانی طلا در گفت، دستاورد بازار طلا در سال ۲۰۱۹ را پر سود، اما پرنوسان خواند و گفت: اطمینان خرید و فروش طلا و سود بهتر از سودآوری ارز، منجر شد تا تقاضای خرید طلا از عرضه آن بیشتر شود و همین تقاضای بالا نرخ هر اونس طلا را در پایان سال به رقم یک هزار و ۶۰۰ دلار رساند.

او افزود: در آخرین روز معاملاتی بازار جهانی طلا در ۲۰۱۹، هر اونس طلا در بازار‌های جهانی با ۶.۶۹ دلار افزایش ۱۵۲۱.۸۵ دلار فروخته شد که بالاترین رقم از ۲۵ سپتامبر به شمار می‌رود. این درحالی است که طلا ابتدای سال نرخ پایین تری را تجربه کرده بود.افشین نوابی، تحلیلگر بازار نیز در رابطه با شرایط روانی بازار طلا گفت: در اقتصاد جهانی هنوز بلاتکلیفی‌های بی شماری وجود دارد که در حال ورود به سال ۲۰۲۰ مشاهده می شود، ما نمی‌دانیم که جنگ تجاری امریکا و چین به کجا می‌کشد، تنش‌ها در اطراف موضوع ایران نیز کمک‌کننده نیست.

وی افزود: من فکر می‌کنم که اگر نرخ و عرضه طلا در سال ۲۰۲۰ تقویت شود تمامی سوال‌ها در مورد بلاتکلیفی‌ها جوابی بیابند. چرا که سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان منبع امن سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنند تا به دلار.

سرمایه‌گذاران امسال به علت بلاتکلیفی‌های ژئوپلتیکی از جمله جنگ تجاری آمریکا و چین، تنش‌های خاورمیانه و اعتراضات در هنگ‌کنگ، به طلا بیشتر علاقه داشتند.

طلا همچنین به علت کاهش نرخ بهره بانک‌های مرکزی بزرگ در جهان از جمله فدرال رزرو تقویت شد. این بانک ۳ بار در سال ۲۰۱۹ نرخ بهره بانکی آمریکا را کاهش داد.

صعود نرخ دلار منجر به اختلال در روند قیمت گذاری‌ها

اما ناگفته نماند تلاطمات بازار ارز بیش از هر یک از بازار‌ها مهم هست؛ چرا که بزرگترین پایه تعیین قیمت تمام شده کالاهاست. همین دلار و یورو هستند که بیشترین سهم افزایش قیمت در اقلام اساسی را دارا هستند.


محمد شاهولی، کارشناس اقتصادی و یکی از رئیس اندیشکده‌های دانشگاه محقق اردبیلی گفت ، اظهار کرد: سال گذشته بازار ارز کم نوسان تر از سالهای قبل مدیربت شد که البته بعضا در برهه هایب از زمان افزایش نرخ به صورت شوک هم مشاهده ولی کنترل آن در ایران به سرعت انجام می شد.

او گفت: شنیده ها درخصوص وضعیت بانک ها در دنیا این است که در ورود به سال ۲۰۲۰ تورم بالایی رخ خواهد داد و همین امر شرایط مساعدی برای طلا ایجاد خواهد کرد. رکود برای سال آینده پیش‌بینی نمی‌شود ولی فعالیت های اقتصادی در نیمه اول سال آینده میلادی کمی خواب آلوده تر از سایر مواقع پیش بینی می شود.ایران در آغاز سال ۲۰۲۰ در جوی انتخاباتی قرار می گیرد و شاید بازارهایش به طور کاملا محسوس، درگیر بار روانی سیاست ها شود.

وی افزود: چه بسا تحریم ها علیه ایران ، ماجراهای جنگ تعرفه ها و همچنین تهدیدهای آمریکا و کره شمالی همه و همه دست به دست هم دادند تا سودجویان در بازارهای جهانی منجر به ایجاد اختلال در بازار ارز شده و نرخ ارزها را افزایش دهند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: افزایش نرخ ارز منجر به رشد قیمت طلا و سودآوری شرکت های بورسی شد. یک رشد منفی و یک رشد مثبت ثمره این افزایش نرخ ارز بود که متاسفانه به علت سوق جامعه به سمت کسب و کارهای غیرمولد، رشد منفی آن منجر به ایجاد ضرر در عموم ملت شد.

شاهولی بیان کرد: درخصوص نرخ جهانی طلا معتقدم ابتدای سال ۲۰۲۰، جهش ۱۲ درصدی رخ خواهد داد و هر اونس جهانی طلا به یک هزار و ۶۵۰ دلار به فروش خواهد رسید.

این کارشناس اقتصادی به تاثیر تعاملات تجاری ایران، چین، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس بر بهبود اوضاع کشور اشاره کرد و گفت: امسال مسافرت های خوبی توسط تیم اقتصادی دولت انجام شد که یکی از آن ها سفر هیئت اقتصادی ایران به چین و دیگری سفر رئیس جمهور به ژاپن و مالزی بود.

او تاکید کرد: سفری که شاید در پساپرده دستاوردهای بسیار خوبی را برای ایران تحریم شده داشته باشد.

شاهولی به بازارهای نفت و بورس هم گریزی زده و گفت: دخالت جنبش های سیاسی در تعیین روند بازار سرمایه و نفت به وفور دیده می شود. مواردی که بعضا با یک اظهار نظر مقامات سیاسی بورس را به قعر شاخص ها و یا بالعکس به قله جا به جا می کند.

وی افزود: بازار نفت و مشتقات آن سال خوبی را سپری نکردند و با توجه به ماجرا آرامکو و تحریم نفتی ایران پر تلاطم ترین بازار را تجربه کردند. هم اکنون با توجه به استفاده فصلی هر بشکه نفت در بازار جهانی ۶۷ دلار معامله می شود که پیش بینی شده با اتمام فصل سرمایه این نرخ سقوط کرده و به رقم هر بشکه ۵۸ دلار نیز برسد.

بورس ایران پر مخاطب ترین بورس در سال ۲۰۱۹ / سال نو میلادی شاهد ارتقا سواد عمومی بازار سرمایه است

یکی از پرمخاطب ترین و شاید در بین تمام سرمایه گذاری های سال ۲۰۱۹ پرسودترین بازار، بورس ایران بود که طی گزارش جهانی در بازه هایی از زمان به عنوان پربیننده ترین بورس جهان نیز شناسایی شد.

حامد ستاک، کارشناس بازار سرمایه گفت ، با اشاره به تحولات هفته های گذشته بازار سرمایه، اظهار کرد: بازار سرمایه شرایط رونقی خود را طی می‌کند و روند خوبی را برای سرمایه گذاران بلند مدت و میان مدت فراهم کرده است.

او ادامه داد: در هفته‌ای که گذشت مهم‌ترین شاخص مثبت که روی خوشی به بازار نشان داد؛ افزایش حجم معاملات خرد این بازار بود و این حجم نشان دهنده حرکت نقدینگی‌های سرگردان در قالب سرمایه گذاری‌های خرد به سمت بازار سرمایه است. معتقدم به دنبال این نقدینگی دانش و مهارت فعالیت در بورس افزایش پیدا خواهد کرد.این کارشناس بازار سرمایه از افزایش تعداد سرمایه گذاران بورسی در هفته‌های آینده، بیان کرد: افزایش تعداد سرمایه گذاران منجر به رشد سواد و دانش مبتدیان این حوزه است. البته در هفته گذشته سوای بازار ارز و طلا بازار‌های موازی دیگر رونقی نداشته اند.

ستاک توضیح داد: در هفته آینده بورس تهران احتمال آغاز یک هفته با روند پر حجم را تجربه خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا بازار سرمایه در آستانه سال نو میلادی دچار تحول متفاوتی خواهد شد؟ گفت: سال نو میلادی تاثیر چندانی به بازار سرمایه نخواهد داشت و مهم‌ترین عامل موثر بر بورس، نرخ بهره و نرخ بدون ریسک بازار سرمایه است.

ستاک در پایان گفت: عواملی دیگری نظیر رکود در بازار‌های موازی و همچنین در برخی موارد تغییر نرخ ارز نیز بر بازار سرمایه و رشد و افول آن تاثیر گذارند. نرخ ارز در صورتی تاثیر بسزایی در بازار سرمایه خواهد که تعداد شرکت‌های با سرمایه ارزی بیش از تعداد سرمایه گذاران ریالی باشد. در این صورت با افزایش نرخ ارز بازار بورس رشد خواهد کرد.


سال میلادی ۲۰۲۰ چشم انداز مهم کشورهای مهم دنیا

هرچند که ایران در ابتدای سال ۲۰۱۹ روی خوشی از اقتصاد جهان و تاثیر آن در منابعش را ندید اما در ادامه مسیر کنترل منابع و مصارف خود را به خوبی انجام داد، اصلاح نرخ بنزین، کنترل بازار ارز و افزایش صادرات غیر نفتی از این دست اقدامات است که چشم انداز روشنی را برای ایران ترسیم کرده است.

ناگفته نماند که بانک جهانی پس از دوره های مختلف، تراز تجاری ایران را مثبت و رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ را رشدی مثبت ارزیابی می کند، این بانک تاب آوری اقتصاد ایران را بالا و راهکارهای برون رفت ایران از تنگناهای اقتصادی را مناسب گزارش می دهد. حال باید دید که شرایط در اقتصاد جهانی تا چه حد ایران را برای دستیابی اهداف جهانی اش همراهی می کند.

خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد