سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.
اونس طلا1483.6
مظنه1,754,500
18 گرم405,000
ارزش سکه3,952,889
قدیم (بهار)3,960,000
جدید (امامی)3,981,000
نیم2,030,000
ربع1,230,000

حمله به عربستان چه تاثیری بر قیمت نفت خواهد داشت؟

سایت طلا : تازه ترین تحلیل اس اند پی گلوبال پلاتز نشان می دهد حملات اخیر پهپادی به تاسیسات نفتی شرکت آرامکوی عربستان می تواند قیمت جهانی هر بشکه نفت را تا 80 دلار افزایش دهد.

به گزارش پلاتز، تحلیلگران مسائل انرژی بر این باورند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی می تواند قیمت نفت را به بالاتر از 70 دلار و احتمالا در نهایت 80 دلار در هر بشکه برساند.

تحلیلگران پلاتز در گزارشی نوشتند: تغییر ناگهانی ریسک ژئوپلیتیک در منطقه خاورمیانه نه تنها عرضه و ظرفیت مازاد تولید نفت را به شدت در معرض خطر قرار داده است بلکه این مساله می تواند در نهایت موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود.

این گزارش افزود: تشدید تنش های ژئوپلیتیک می تواند موجب شکسته شدن محدوده 55 تا 65 دلاری برای هر بشکه نفت شود و قیمت جهانی نفت خام را به بیش از 70 دلار برساند. به نظر می رسد اگر عربستان نتواند به سرعت وضعیت تولید نفت خود را به حالت عادی بازگرداند، این احتمال وجود دارد که قیمت هر بشکه نفت به زودی به 80 دلار خواهد رسید.

تحلیل پلاتز بر اساس این گمانه زنی تنظیم شده است که حملات اخیر موجب ایجاد اختلال در تولید روزانه 5 میلیون بشکه نفت عربستان شده و این کشور فعلا قادر است با استفاده از ذخایر خود در ژاپن امنیت انرژی را در بازارهای جهانی تامین کند. ولی اگر اختلال در تولید نفت عربستان طولانی شود، ظرفیت مازاد تولید اوپک به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این مساله در نهایت موجب رشد فزاینده قیمت نفت خواهد شد.

بر اساس تحلیل پلاتز، ظرفیت مازاد تولید نفت در جهان هم اکنون 2.3 میلیون بشکه در روز است که بیش از 1.6 میلیون بشکه مربوط به عربستان سعودی است.

عربستان تایید کرده است که در پی حملات پهپادی روز شنبه بیش از 5.7 میلیون بشکه از تولید روزانه نفت این کشور مختل شده است.

انتهای پیام /

برچسب ها :

.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

پر بحث ترین خبرها
اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا