جزء خوانی قرآن کریم (پخش زنده)
 

بدهی خارجی ایران 6.3 میلیارد دلار کاهش یافت/ امارات بدهکارترین در خاورمیانه

بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول بدهی خارجی ایران در پایان سال گذشته میلادی به 16.3 میلیارد دلار رسید که 6.3 میلیارد دلار کمتر از سال قبل است.

به گزارش سایت طلا به نقل از خبرگزاری فارس، صندوق بین‌المللی پول در بخشی از گزارش خود موسوم به «چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای: خاورمیانه و آسیای مرکزی» به بررسی میزان بدهی‌های کشورهای منطقه خاورمیانه پرداخته است.
بر اساس این گزارش، میزان بدهی خارجی ایران در سال 2010 برابر با 22.6 میلیارد دلار بود که این رقم در سال 2011 حدود 6.3 میلیارد دلار کاهش یافت و به 16.3 میلیارد دلار رسید. ایران در میان 11 کشور منطقه رتبه 8 از نظر میزان بدهی خارجی خود کسب کرده است.
در این میان، امارات با بدهی خارجی 147.6 میلیارد دلاری به عنوان بدهکارترین کشور خاورمیانه ای در سال 2011 شناخته شده است. رتبه دوم نیز از آن قطر با بدهی به ارزش 125.5 میلیارد دلار بوده است.
سومین کشور از لحاظ بدهی خارجی عربستان است و میزان بدهی آن برابر با 94 میلیارد دلار برآورد شده است.
بدهی دیگر کشورهای خاورمیانه از جمله عراق 88.3 میلیارد دلار و لبنان 68 میلیارد دلار تخمین زده شده است.
بر اساس آمار صندوق بین‌المللی پول، میزان بدهی خارجی بحرین 36 میلیارد دلار، کویت 31.6 میلیارد دلار و عمان 8.16 عنوان شده است.
بر اساس این گزارش، اردن با 6.2 میلیارد دلار و یمن با 5.9 میلیارد دلار کمترین میزان بدهی خارجی را در میان کشورهای خاورمیانه دارند.
دراین گزارش رقمی برای میزان بدهی سوریه به عنوان یکی از کشورهای این منطقه ذکر نشده است.سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است