سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

فهرست معافیت از تحریم‌های نفتی ایران کوچک می‌شود

تحلیلگران غربی می‌گویند احتمالاً معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه مه تمدید می‌شود، اما شمار کشورهایی که از این معافیت‌ها برخوردار هستند، کاهش پیدا خواهد کرد.

اخبار جدیدتر و مرتبط با این خبر را مشاهده نمایید:

تصمیم دولت آمریکا در نوامبر برای صدور معافیت‌هایی برای هشت کشور خریدار نفت ایران بازار را شوکه کرد و سبب شد تا قیمت نفت برنت در آن ماه ۲۲ درصد کاهش پیدا کند و معافیت‌ها بر تصمیم اوپک برای موافقت با آغاز محدودیت عرضه در سال ۲۰۱۹ تأثیر گذاشت.

هشت کشور از جمله چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقتی را دریافت کرده‌اند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا به خرید نفت ایران ادامه دهند.

به گفته تحلیلگران در شرکت آمریکایی "گروه اوراسیا"، کاهش شمار معافیت‌ها ممکن است صادرات نفت ایران را محدود کند، اما بعید است آمریکا به هدفش برای صفر کردن خرید نفت ایران دست پیدا کند.

چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه احتمالاً پس از پایان مدت معافیت شش ماهه در مه، مجدداً معافیت‌هایی دریافت خواهند کرد که صادرات نفت ایران را بالای یک میلیون بشکه در روز نگه خواهد داشت اما ایتالیا، یونان و تایوان از فهرست معافیت‌ها حذف خواهند شد.

این تحلیلگران اظهار کردند: اولویت‌های ژئوپلیتیکی دیگر احتمالاً موضع دولت ترامپ برای متوقف کردن صادرات نفت ایران را به خصوص برای دو مشتری بزرگ ایران شامل چین و هند ملایم خواهد کرد.

واردات نفت آسیا از ایران در نوامبر که تحریم‌های آمریکا به اجرا درآمد، به پایین‌ترین میزان در پنج سال اخیر رسید. چین و هند به واردات نفت ایران ادامه دادند در حالی که واردات ترکیه در دسامبر کاهش داشت. خرید هند به ۱.۲۵ میلیون تن در ماه یا معادل ۳۰۰ هزار بشکه در روز محدود شده است و چین برای خرید ۳۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران به مدت ۱۸۰ روز از آمریکا معافیت گرفته است.

خریداران کره جنوبی و ژاپن نیز واردات نفت ایران را از اوایل سال میلادی جاری آغاز کردند. کره جنوبی می‌تواند حداکثر ۲۰۰ هزار بشکه در روز، نفت ایران را که عمدتاً میعانات است، تحت این معافیت‌های واشنگتن، وارد کند. حدود ۷۰ درصد از نفت ایران که پیش از بازگشت تحریم‌ها، از سوی کره جنوبی خریداری شد، میعانات پارس جنوبی بوده و بیش از نیمی از واردات نفت فوق سبک کره جنوبی، از میدان گازی پارس جنوبی ایران بوده است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری "میل بانک مونیتور"، مایک تران، تحلیلگر شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" روز پنج شنبه در یادداشتی نوشت: با توجه به تمایل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای پایین ماندن قیمت‌های نفت و دشواری همراه کردن کشورهایی مانند چین و هند برای توقف خرید نفت از ایران، کاخ سفید احتمالاً دفعه بعد در هدف خود برای صفر کردن واردات نفت ایران تجدیدنظر می‌کند.

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته

برچسب ها :

سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا