اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

ردپای سامورایی‌ها در بازار سکه/ قیمت سکه ریزشی می شود؟

یک هفته پس از توافق ایران و آمریکا بر سر مبادله زندانیان و آزادسازی درآمدهای بلوکه‌شده ایران، خبرها حکایت از ابتکار ژاپن برای احیای مذاکرات هسته‌ای دارد. وزیر امورخارجه ایران روز سه‌شنبه گفت که ژاپن ابتکاری را برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌‌‌ای پیشنهاد داده است.

به گزارش سایت طلا ،قیمت طلای جهانی در روز سه‌شنبه تقریبا ۱۵ دلار سقوط کرد و تا کف کانال ۱۹۰۰ دلار پایین آمد. این عدد در واقع کمترین قیمت از اول شهریور تاکنون است.

تحلیلگران اقتصادی درباره ریزش نرخ طلا می گویند بعد از اینکه بازدهی خزانه‌داری و افزایش ارزش دلار به دلیل چشم انداز افزایش نرخ بهره فدرال‌رزرو برای مدت طولانی‌تری افزایش یافت، فلز گران بهای جهانی از منطقه امن خود خارج شود.

فعالان اقتصادی معتقدند در حال حاضر کاهش قیمت طلا خبر خوبی برای سکه‌بازان داخلی نیست.قیمت سکه امامی دیروز از مرز مهم ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد و در پشت خط سه‌شنبه شب هم‌ نتوانست خود را بالای محدوده یاد شده برساند.

از سوی دیگر، یک هفته پس از توافق ایران و آمریکا بر سر مبادله زندانیان و آزادسازی درآمدهای بلوکه‌شده ایران، خبرها حکایت از ابتکار ژاپن برای احیای مذاکرات هسته‌ای دارد. وزیر امورخارجه ایران روز سه‌شنبه گفت که ژاپن ابتکاری را برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌‌‌ای پیشنهاد داده است.

توکیو پیش‌تر و در بحبوحه درگیری‌ها در خلیج فارس و در اوج تنش ایران با دولت ترامپ و کشورهای عربی خلیج فارس در سال ۲۰۱۹، به میانجی‌گری بین تهران و واشنگتن بود.حال معامله‌گران یک سوال مهم در ذهن خود دارند. آیا توکیو مشکل‌گشای احیای برجام می شود؟

در واقع اهمیت نقش ژاپن به چند مساله بازمی‌گردد. مساله اول تنش‌های ایران با تروئیکای اروپایی است که در عمل اروپا را نه تنها از مذاکرات خارج کرده، بلکه خود به یک مشکل دیگر یعنی تنش بین تهران و پایتخت‌های اروپایی منجر شده است. مذاکرات سال گذشته که متوقف شد، با ابتکار طرف اروپایی و شخص جوزپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت. اما در شرایط کنونی و به‌رغم دیدار اخیر امیرعبداللهیان و بورل در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و گفت‌وگو درخصوص مذاکرات احیای برجام، اما در عمل نقش اروپا بسیار کمرنگ است.

مساله دوم به فقدان میانجی‌گرهای فعال دیگر برمی‌گردد که اگرچه عمان و قطر در حال ایفای چنین نقشی حداقل از سال گذشته تاکنون هستند، اما واقعیت این است که نقش مسقط و دوحه بیشتر معطوف به میزبانی و ارسال پیغام میان ایران و آمریکا آن‌هم به دلیل فقدان مذاکرات مستقیم است. طبیعتا اگر مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا وجود داشت، عمان و قطر هم تبدیل به یکی از چند مقصد میزبانی مذاکرات می‌شدند که در طول دو دهه گذشته از بغداد و آلماتی تا وین و ژنو در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند. این دو بازیگر عربی خلیج فارس به‌رغم حسن نیت و تلاش‌های بی‌وقفه، ظرفیت و وزن سیاسی قابل‌توجهی برای میانجی‌گری ندارند و نمی‌توانند حداقل در این مرحله آمریکا را متقاعد به بازگشت به میز مذاکرات کنند.

مساله سوم، انگیزه‌های خود ژاپن برای فعال‌تر شدن در این چارچوب است که هم به نیازهای نفتی توکیو برمی‌گردد و هم خیزی که این کشور برای حضور اقتصادی در خلیج فارس برداشته است. ایران تا زمانی که آمریکا معافیت‌‌‌های خرید نفت ژاپن را لغو کند یکی از تامین‌کنندگان اصلی انرژی توکیو بوده است. از سوی دیگر تور منطقه‌ای اخیر نخست‌وزیر ژاپن به عربستان سعودی، قطر و امارات و انعقاد ۲۶ توافق‌نامه و یادداشت‌های تفاهم مشترک آن‌هم به تنهایی در ریاض نشان می‌دهد که ژاپن نیز مانند چین مساله ثبات سیاسی در خلیج فارس را عنصری حیاتی برای دادوستد و تجارت خود با این منطقه می‌بیند.

یکی از مهم‌ترین اثرات احیای توافق برجام و لغو تحریم‌ها دست‌کم ثبات نرخ ارز در کشور در نتیجه افزایش درآمدها خواهد بود چرا که با باز شدن مسیرهای ورود ارز به کشور، درآمدها افزایش خواهد یافت و همین امر موجب تثبیت نرخ ارز در کشور خواهد شد.

سکه زیر ذره‌بین تکنیکالیست‌ها


تکنیکالیست‌ها پیش‌ از این گفته بودند که محدوده ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، مرز روانی قیمت سکه است. آنها پیش‌ از این یکی از شروط ریزش قیمت سکه را عقب‌نشینی سکه از مرز یاد شده عنوان کرده بودند. به عقیده آنها اگر در روز جاری سکه پایین این مرز ماندگار شود امکان افت تدریجی فلزگران بهای داخلی تا سطح ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان وجود دارد.

با این حال عده‌ای دیگر باور دارند که دلار به راحتی در مسیر نزول قرار نمی‌گیرد این اتفاق موجب خوش‌بینی برخی از معامله‌گران سکه شده است.پیشکوست‌های بازار باور دارند اگر سکه بالای مرز حساس فعلی تثبیت دهد احتمال صعود سکه تا کف کانال ۲۸ میلیون تومان محتمل خواهد بود.

ارزش ذاتی سکه برای امروز ۲۲ میلیون و ۸۷ هزار تومان است که با قیمت نقدی در بازار ۵ میلیون و ۳۶۲ هزار تومان‌ فاصله دارد.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد