اونس طلا2050.5
مظنه10,854,000
18 گرم2,505,600
ارزش سکه24,454,062
قدیم (بهار)26,000,000
جدید (امامی)29,450,000
نیم15,450,000
ربع10,450,000

۱۱۳۹ کیلو شمش طلا در بورس کالا معامله شد

از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا دربورس کالای ایران تا ۲۱ شهریور امسال،یک تن و ۱۳۹ کیلوگرم شمش طلا معامله شده است.

به گزارش سایت طلا،آمار‌ها نشان می‌دهد از ابتدای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالای ایران که به تاریخ ۱۸ اسفندماه سال گذشته برمی گردد تا ۲۱ شهریور امسال، یک تن و ۱۳۹ کیلوگرم شمش طلا در قالب ۱۱.۳ میلیون اوراق مبتنی بر کالا به ارزش ۳ هزار و ۷۹۹ میلیارد تومان معامله شد که امکان ورود سرمایه‌گذاران خُرد با حدود ۳۰۰ هزار تومان در این معاملات، یکی از جذابیت‌های این ابزار طلایی بورس کالاست.

بررسی دادوستد‌های گواهی سپرده شمش طلا در بورس کالا که از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ نخستین روزکاری خود را شروع کرد، نشان از روند تدریجی روبه‌جلوی معاملات اوراق مبتنی بر شمش طلا دارد.

بر مبنای آمار معاملات از ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ تا ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ (معادل ۱۴۴ روز کاری) در مجموع ۱۱ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۴۰۵ گواهی سپرده شمش طلا (برابر یک تن و ۱۳۹ کیلوگرم) به ارزش ۳۷ هزار و ۹۹۰ میلیارد و ۲۸۰ میلیون و ۵۶۲ هزار ریال (۳ هزار و ۷۹۹ میلیارد تومان) دست به دست شد.


بررسی روند معاملات ماهانه نیز نشان می‌دهد، بیشترین حجم معاملات گواهی سپرده شمش طلا برای اردیبهشت امسال به میزان ۳ میلیون و ۷۲۱ هزار و ۵۰۰ قرارداد مبتنی بر کالا (برابر ۳۷۲ کیلوگرم) به ارزش ۱۳ هزار و ۲۴۱ میلیارد و ۶ میلیون و ۶۷۲ هزار ریال (یک هزار و ۳۲۴ میلیارد تومان) بود.

کمترین حجم معاملات هم برای اسفند ۱۴۰۱ به میزان ۱۴۶ هزار و ۲۵۹ قرارداد مبتنی بر کالا به ارزش ۴۳۸ میلیارد و ۳۰۹ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۴۱۰ ریال بود.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد، از همان ابتدا معاملات گواهی سپرده شمش طلا مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته و در ادامه نیز (با وجود نوسان) در حجم‌های بالا به کار خود ادامه داده است.

به نظر می‌رسد با آشنایی بیش‌تر سرمایه‌گذاران خُرد با سازوکار‌های مربوط به گواهی سپرده شمش طلا که امکان فعالیت را برای همه سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند، رونق معاملات گواهی سپرده شمش طلا تداوم داشته باشد.

برآورد‌های کارشناسان گویای این است که با توجه به اهمیت طلا در سبد‌های سرمایه‌گذاری به احتمال زیاد حجم و ارزش معاملات گواهی سپرده شمش طلا در نیمه دوم سال جاری (تا پایان امسال)، با رکورد‌های قابل توجهی روبه‌رو شود.

یادآوری می‌شود، حداقل واحد معامله در بازار گواهی سپرده شمش طلا، ۱۰۰ سوت یا یک دهم گرم از شمش طلا با عیار ۹۹۵ (یعنی نزدیک به ۲۴ عیار) درنظر گرفته شده است. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند با پس از اخذ کد معاملاتی بازار مالی بورس کالا، با سرمایه حدود ۳۰۰ هزار تومان وارد این بازار شوند.

ساعات جلسات معاملاتی گواهی سپرده شمش طلا ۱۰ صبح تا ۱۷ بعدازظهر است و از ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ دوره پیش گشایش و ۱۰:۳۰ تا ۱۷ حراج پیوسته است. معاملات گواهی سپرده شمش طلا در روز‌های شنبه تا پنج شنبه هر هفته فعال است.


خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد