اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

مدت زمان مرخصی زایمان برای مردان و زنان در ایران چقدر است؟

از جمله تدابیر دولت، در نظرگرفتن مرخصی زایمان برای مردان در کنار مرخصی زایمان زنان است.

به گزارش سایت طلا، نهاد خانواده و فرزند متولد شده در آن به‌قدری دارای ارزش و اهمیت است که دولت همواره در پی فراهم‌آوردن شرایطی است که امنیت این نهاد و فرزندی که در بستر آن رشد می‌کند حفظ گردد.

از جمله تدابیر دولت، درنظرگرفتن مرخصی زایمان برای مردان در کنار مرخصی زایمان زنان است که البته تنها پدران دارای شرایط مرخصی زایمان در قانون تأمین اجتماعی و مدیریت خدمات کشوری، می‌توانند از آنچه تحت عنوان مرخصی اجباری یا تشویقی، در قوانین مربوط به مرخصی زایمان برای مردان آمده، بهره‌مند شوند.

مرخصی زایمان برای مردان چیست؟

مرخصی زایمان مردان مرخصی تشویقی‌ است که در راستای حمایت از فرزندآوری و حمایت از نهاد خانواده، برای مدتی مشخص که قانون‌گذار، در قانون تأمین اجتماعی و مدیریت خدمات کشوری، پیش‌بینی کرده، به افراد بهره‌مند از شرایط مرخصی پدران تازه فرزند دار شده، اعطا می‌گردد.

شرایط مرخصی زایمان برای مردان در سال ۱۴۰۱

شرایط مرخصی زایمان برای پدرانی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند شرایط بخصوصی بوده و صرفاً کافی نیست که آن‌ها کارمند دولت یا بخش خصوصی باشند و همسر آنان، به‌تازگی دارای فرزند شده باشد. برای بررسی، شرایط مرخصی زایمان برای مردان، باید مورد زیر را مدنظر قرارداد:

تبصره ۲ ماده‌واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مقرر می‌دارد: ” به دولت اجازه داده می‌شود، مرخصی زایمان مادران را به نه ماه، افزایش دهد و همسر آنان نیز از دو هفته، مرخصی اجباری (تشویقی) برخوردار شوند.” و نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه، مقرر می‌دارد:

“اولاً، عبارت «مرخصی زایمان» مندرج در تبصره ۲ ماده‌واحده قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده ناظر به بانوانی است که شاغل باشند وگرنه اعطای مرخصی به بانوان غیرشاغل بی‌معنا است.

ثانیاً، مرجع ضمیر «آنان» در عبارت «همسر آنان» در تبصره ۲ ماده‌واحده یاد شده، بانوانی است که از مرخصی زایمان برخوردار می‌گردند؛ بنابراین آن دسته از کارکنان مرد که همسر آنان شاغل نیست، در شمول مزایای ماده‌واحده قرار نمی‌گیرند.”

دادنامه دیوان عدالت اداری نیز، با استدلالی همانند استدلال نظریه مشورتی فوق‌الذکر، شاغل بودن همسر مردی که درخواست مرخصی زایمان دارد را از شرایط مرخصی زایمان مردان، لحاظ می‌کند.


بنابراین، شرط شاغل بودن زنان مردانی که مرخصی زایمان می‌خواهند، همچنین، واجد شرایط بودن آن‌ها، برای بهره‌مندی از مرخصی زایمان و تولد فرزند، از شرایط مرخصی زایمان برای مردان است.

خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد