اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

آمریکا مسبب بی نتیجه ماندن مذاکرات رفع تحریم‌ها است

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس، گفت: علیرغم مذاکرات طاقت فرسایی که بیش از ۱۸ ماه به طول انجامید، نتوانستیم آن را به نتیجه برسانیم.

به گزارش سایت طلا ، «محسن نذیری اصل»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با حضور در نشست فصلی شورای حکام، آخرین مواضع و دیدگاه‌های کشورمان را تشریح کرد.

نذیری خروج یکجانبه بی دلیل و غیرقانونی آمریکا از برجام را علت اصلی وضعیت فعلی خواند و گفت: هیچکس نباید فراموش کند که قصور سه کشور اروپایی عضو برجام و اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات خود و رفع نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ توسط ایالات متحده، چاره‌ای برای جمهوری اسلامی ایران جز توسل به حقوق خود در بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام باقی نگذاشت.

وی ضمن انتقا از برخی کشور‌های طرف برجام که با قرائت بیانیه و وارونه جلوه دادن واقعیت خواهان اجرای برجام توسط ایران هستند، خطاب به اعضای شورای حکام خاطرنشان کرد: این کشور‌ها نه تنها عمداً تعهدات داوطلبانه را با تعهدات قانونی درهم می‌آمیزند، بلکه نهایت تلاش خود را برای پنهان کردن یک واقعیت کاملا واقعی انجام دادند و آن اینکه برجام دارای شرکت کنندگان دیگر و همچنین ضمیمه‌هایی است که باید بدون تأخیر بیشتر توسط آن شرکت کنندگان اجرا شود.

نماینده ایران همچنین ضمن ابراز نگرانی عمیق از بخشی از گزارش مدیرکل آژانس، اظهار داشت: همه اقدامات جبرانی هسته‌ای انجام شده توسط ایران با حقوق ما ذیل برجام مطابقت دارد.

وی به گزارش مدیرکل استناد کرد و ضمن تشریح نمونه‌هایی از سطح همکاری خوب ایران با آژانس، گفت: جزییات گزارش‌های مدیرکل، جلوه‌ای قوی از سطح بی‌نظیر شفافیت در برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای ایران بر اساس توافقنامه پادمان جامع با آژانس است.

نذیری اصل همچنبن به روند مذاکرات احیای برجام (مذاکرات وین) نیز اشاره کرد و افزود: علیرغم مذاکرات طاقت فرسایی که بیش از ۱۸ ماه به طول انجامید، به دلیل عدم اراده سیاسی و عزم آمریکا نتوانستیم آن را به نتیجه برسانیم.

وی اضافه کرد: ما آمادگی خود را برای پایان دادن به مذاکرات اعلام کرده‌ایم که متأسفانه و علیرغم ارائه ابتکارات بسیار از سوی ایران، ایالات متحده نتوانسته است تا به امروز از فرصت سخاوتمندانه ارائه شده توسط اعضای برجام برای اصلاح اشتباهات گذشته خود استفاده کند.

وی با بیان اینکه صرفنظر از برجام، ایران همکاری خود را با آژانس در مسیر پیش رو به منظور رسیدگی به مسائل باقیمانده افزایش داده، عنوان کرد: با توجه به همکاری‌ها و رایزنی‌های اخیر با آژانس و چشم‌انداز مثبت برای رسیدگی به مسائل پادمانی باقیمانده، معتقدیم که وضعیت برای به نتیجه رسیدن مذاکرات آماده است.


این دیپلمات ارشد ایرانی در پایان ضمن فراخواندن همه طرف‌های برجام برای ادامه کار در فرآیندی که منجر به راه‌حلی دوستانه برای موضوع مورد نگرانی مشترک شود، افزود: ایران مصمم به این هدف است و ما در حال حاضر بیش از حرف به اقدام و عمل مشخص در راستای اهداف مشترک خود نیاز داریم و باید از پیگیری منافع سیاسی محدود خودداری کنیم، چراکه همه دستاورد‌های گذشته را به خطر می‌اندازد.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد