اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

زنان بالای ۴۰ سال مراقب این علائم خطرناک باشند

یک متخصص زنان و زایمان با اشاره به شیوع بالای سرطان سینه در زنان، از همه بانوان خواست که با انجام یک معاینه فردی ماهانه نسبت به تشخیص زودهنگام این سرطان اقدام کنند.

به گزارش سایت طلا ، دکتر طراوت فاخری به مناسبت هفته مبارزه با سرطان (۱۱ تا ۱۷ مهر) از سرطان سینه به عنوان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان یاد کرد و افزود: تقریبا از هر ۸ تا ۹ زن یک نفر مبتلا به این نوع سرطان است و این نوع سرطان شیوع بالایی دارد.

وی با بیان اینکه عمده موارد ابتلا به این نوع سرطان از حدود ۴۰ سالگی به بعد شروع می‌شود، گفت: توصیه می‌شود تمام زنان از این سن به بعد سالانه ماموگرافی و غربالگری این نوع سرطان را انجام دهند.

فاخری خاطرنشان کرد: با توجه به نقش مهم سابقه ژنتیک توصیه می‌شود افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به این نوع سرطان وجود دارد بین ۳۸ تا ۴۰ سالگی یکبار ماموگرافی را انجام دهند.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر اهمیت تشخیص زودهنگام این نوع سرطان گفت: اگر سرطان سینه در مراحل اولیه که هنوز توده کوچک است تشخیص داده شود به راحتی و با برداشتن محدوده توده تا درصد بالایی قابل درمان است.

فاخری گفت: اما در مواردی که توده در یک سینه منتشر شده و یا هر دو سینه درگیر شده و یا توده‌هایی در زیر بغل و غدد لنفاوی مشاهده شود، قطعا کار درمان بسیار سخت خواهد بود و بیماری به شدت پیشرفت کرده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: زنان باید نسبت به علائم هشدار دهنده و اولیه این سرطان هوشیار بوده و با مشاهده آنها هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

وی افزود: در گام اول جهت تشخیص زودهنگام این نوع سرطان توصیه می‌شود زنان حتما معاینه شخصی را یاد بگیرند، به این صورت که هر ماه بعد از سیکل ماهانه در حمام و زیردوش آب کار معاینه را انجام داده و در صورت لمس هر گونه توده سفت و مشکوک در هر یک از سینه‌ها حتما آن را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کنند.

فاخری گفت: وجود توده در سینه ممکن است با علائم دیگر مانند تغییر رنگ و ظاهر سینه‌ها هم همراه باشد و پرتقالی شدن رنگ سینه‌ها و دانه‌دار شدن و فرورفتگی در آنها نشانه توده‌های بدخیم است.

این متخصص زنان و زایمان افزود: بانوان باید هر ماه تقارن سینه‌ها را بررسی کرده و هرگونه غیرقرینگی در سینه‌ها را جدی بگیرند.

وی تصریح کرد: همچنین خارش های طولانی مدت و مزمن هم نشانه دیگری است که باید جدی گرفته شود.


خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد