اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

نقش مهم و باورنکردنی قورباغه در سلامتی انسان!

تحقیقات علمی جدید نشان می‌دهد گسترش بیماری مالاریا در میان مردم در دهه‌های گذشته در بخش‌هایی از جهان ناشی از کاهش جمعیت قورباغه‌ها بوده و این مساله تاکیدی بر ارتباط سلامت انسان‌ها با سایر حیوانات از جمله دوزیست‌ها دارد.

به گزارش سایت طلا ، از زمان شروع پاندمی جهان در سال ۲۰۲۰ جهانیان بیش از پیش آگاه شده‌اند که سلامتی نوع بشر ارتباط نزدیکی با سایر حیوانات دارد. امروز گفت و گو در این زمینه عمدتا بر پرندگان و پستانداران متمرکز شده است و به ندرت ذکری از دوزیستان به میان می‌آید اما این ممکن است یک دیدگاه خطرناک باشد.

یک مطالعه تحقیقاتی درباره قورباغه‌ها و مالاریا که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که چگونه سلامتی انسان تحت تاثیر این موجودات دوست داشتنی هرچند لزج و لجن‌آلود قرار دارد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی اکولوژیست‌ها در کشور کاستاریکا و پاناما متوجه کاهش آرام و دراماتیک تعداد دوزیست‌ها شدند.

قورباغه‌ها و سمندرها در این بخش از جهان قربانی یک پاتوژن (عامل بیماری زا) کشنده قارچی شدند و با چنان سرعتی از بین رفتند که محققان در آن زمان نگران یک انقراض محلی شدند. اکنون برخی دانشمندان می‌گویند این پاتوژن با نام اختصاری Bd موجب بزرگترین نابودی تنوع زیستی ثبت شده در حداقل ۵۰۱ گونه از دوزیست ها شامل ۹۰ انقراض از آسیا تا آمریکای جنوبی شده است.

این ادعایی بزرگ است اما آنچه روشن است اینکه اکنون دوزیست ها از جمله حیواناتی هستند که با بیشترین تهدید رو به رو شده‌اند و گسترش این قارچ‌ها در جهان تا حدی عامل این مساله است. این درحالی است که قورباغه‌ها و سمندرها تاثیر مستقیمی بر جمعیت پشه مالاریا (mosquito) دارند و از این لحاظ تعداد دوزیست ها می‌تواند بر ارگانیزم‌های منتقل کننده پاتوژن های بیماری‌زا تاثیر داشته باشد.

اکنون محققان با استفاده از مطالعه موردی آمریکای مرکزی در تلاش هستند تا تصویری از تاثیر موجوداتی مانند قورباغه‌ها بر سلامتی انسان به دست آورند. این تحقیقات حاکی است که از دست رفتن دوزیست‌ها بر اثر Bd منجر به افزایش شدید بیماری مالاریا در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ شده است.


مطالعات آینده درباره سایر بیماری‌های ناشی از پشه مالاریا مانند «دنگ» یا تب استخوان شکن (dengue) می‌تواند به حمایت از ایده ارتباط بین کاهش جمعیت دوزیست‌ها و افزایش تهدید بیماری‌های ناشی از پشه مالاریا یاری برساند.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد