اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

سرعت عجیب سریع‌ترین حیوان خشکی در جهان! + ویدیو

یکی دیگر از دلایل سرعت بالای یوزپلنگ ها، ساختار اسکلتی آنهاست. یوزپلنگ‌ها با ستون فقرات منعطف و باسن انعطاف پذیر می‌توانند انرژی را مانند فنر‌ها ذخیره و آزاد کنند.

یوزپلنگ سریع‌ترین حیوان خشکی در جهان است. یوزپلنگ‌ها می‌توانند با حداکثر سرعت شگفت انگیز ۷۶ مایل در ساعت (۱۲۲ کیلومتر در ساعت) حرکت کنند! اما این فقط برای یک سرعت کوتاه (۱۴۸۰ فوت – ۴۵۰ متر) پایدار است.

سریع‌ترین سرعت ثبت شده توسط یوزپلنگی به نام سارا بود. یوزپلنگ سارا در حالی که در باغ وحش سینسیناتی در اوهایو زندگی می‌کرد، در حین دویدن ۱۰۰ متر با حداکثر سرعت ۶۱ مایل در ساعت (۹۸ کیلومتر در ساعت) ثبت شد. متأسفانه سارا در ژانویه ۲۰۱۶ در سن ۱۵ سالگی درگذشت. (متوسط طول عمر یک یوزپلنگ در طبیعت ۱۰-۱۲ سال است).

یوزپلنگ‌ها دارای پا‌های بلند و نازک، سر کوچک و قفسه سینه‌ای صاف هستند. این به کاهش مقاومت باد کمک می‌کند. با وجود بلند و لاغر بودن، پا‌های آن‌ها قدرتمند است. یوزپلنگ بالغ می‌تواند به ۱۶۰ پوند (۷۲ کیلوگرم) برسد.

دُم یوزپلنگ که می‌تواند به ۳۱ اینچ (۸۰ سانتی متر) برسد، با عمل به عنوان سکان برای کمک به هدایت و تثبیت به سرعت یوزپلنگ کمک می‌کند.

برای کشش، یوزپلنگ‌ها دارای بالشتک‌های سخت و پنجه‌های صاف و نیمه جمع شونده هستند که به آن‌ها کمک می‌کند زمین را بگیرند.

گام‌های قدرتمند یوزپلنگ بیش از اینکه فقط روی پا بماند، برای بیش از نیمی از زمانی که یوزپلنگ می‌دود، هر چهار پنجه آن از زمین جدا می‌شوند. این شبیه به حیوانات دیگر مانند اسب و سگ‌های تازی است.

یکی دیگر از دلایل سرعت بالای یوزپلنگ ها، ساختار اسکلتی آنهاست. یوزپلنگ‌ها با ستون فقرات منعطف و باسن انعطاف پذیر می‌توانند انرژی را مانند فنر‌ها ذخیره و آزاد کنند.

یوزپلنگ‌ها همچنین دارای قلب و ریه‌های بزرگ و مجرای بینی بزرگ هستند. این بدان معناست که آن‌ها می‌توانند هنگام دویدن اکسیژن بیشتری دریافت کنند، بنابراین در هنگام حرکت با سرعت‌های سرسام آور از نفس کشیدن سریع جلوگیری می‌کنند.


بنابر همه این دلایل، جای تعجب نیست که یوزپلنگ سریعترین حیوان خشکی روی زمین است!

یوزپلنگ‌ها نمی‌توانند حداکثر سرعت خود را برای مدت طولانی حفظ کنند. یوزپلنگ‌ها به همان اندازه که سرعت آن‌ها در خط مستقیم چشمگیر است، می‌توانند به سرعت، سرعت خود را کاهش دهند. آن‌ها می‌توانند از حدود ۶۰ مایل در ساعت (۹۷ کیلومتر در ساعت) تا ۱۴ مایل در ساعت (۲۳ کیلومتر در ساعت) در سه گام بروند.

یوزپلنگ‌ها شکارچی هستند. آن‌ها از سرعت خود برای گرفتن طعمه خود استفاده می‌کنند. یوزپلنگ‌ها طعمه‌های کوچک تا متوسط، معمولاً کمتر از ۸۸ پوند (۴۰ کیلوگرم) را شکار می‌کنند. اغلب از طعمه‌های بزرگتر اجتناب می‌شود، و اگر یوزپلنگ‌ها به هدف بزرگتری حمله کنند، معمولاً این کار را به صورت گروهی انجام می‌دهند.

تعقیب و گریز معمولاً یک دقیقه طول می‌کشد و یوزپلنگ‌ها ممکن است در صورت شناسایی توسط طعمه خود یا اگر نتوانند به سرعت هدف خود را بگیرند، از تعقیب منصرف می‌شوند.

یوزپلنگ‌ها پس از گرفتن طعمه، گردن طعمه را گاز می‌گیرند تا آن را خفه کنند و حدود ۵ دقیقه نگه می‌دارند.

اغلب، یوزپلنگ‌ها در طول روز، معمولا حوالی سحر (بین ساعت ۶ صبح تا ۱۰ صبح) و غروب (بین ساعت ۱۶ تا ۶ بعد از ظهر) شکار می‌کنند.

خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد