اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک
 

قیمت دستوری در بورس کالا به ضرر مشمولان سهام عدالت است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: فروش یک کالا با قیمت ارزان‌تر از نرخ واقعی در بورس کالا علاوه بر ضرر شرکت تولیدکننده، زمینه ضرر و زیان سهامداران این شرکت‌ها که شامل مشمولان سهام عدالت می‌شود را فراهم خواهد کرد.

به گزارش سایت طلا ، «حسن قالیباف اصل» امروز در مراسم افتتاحیه صندوق‌های کالایی کشاورزی و آغاز معاملات گواهی سپرده کالایی خرمای مضافتی گفت: اکنون بورس کالا جایگاه خوبی در اقتصاد کشور دارد و به یک نهاد مهم در کشف قیمت کالاها در کشور تبدیل شده است.

وی افزود: برای افزایش انصاف در اقتصاد کشور، تخصیص بهینه کالا در کشور و رعایت انصاف در توزیع مسیری وجود ندارد جز اینکه بورس هایی کالایی توسعه پیدا کنند.

قالیباف با بیان اینکه اکنون در کشور دو بورس کالا و بورس انرژی داریم، افزود: اگر می‌خواهیم شفافیت در اقتصاد کشور افزایش یابد، باید بورس‌ها توسعه پیدا کنند و نقش بورس کالا در توسعه شفافیت اقتصاد کشور غیر قابل انکار است.

وی ادامه داد: حتی اگر بخواهیم شفافیت در بورس اوراق بهادار افزایش پیدا کند باید نسبت به پذیرش بیشتر کالای شرکت‌ها در بورس کالا نیز تلاش کنیم تا سرمایه‌گذار در شفافیت کامل بتواند سرمایه‌گذاری کند.

قالیباف گفت: آمارها بیانگر عملکرد مطلوب بورس کالا است به طوریکه ارزش معاملات امسال این بورس از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته در حالی که در کل سال گذشته ارزش معاملات حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: حدود ۳۰۰ کالا در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد و جای خوشحالی دارد که چنین تنوع کالایی در این بورس مشاهده می‌شود.

در بورس کالا قیمت کالاها ارزان‌تر از بازار است

قالیباف اصل در ادامه سخنان خود به دخالت‌های قیمتی نهادهای بالادستی در بورس کالا اشاره کرد و گفت: اینکه عنوان شود بورس کالا ابزاری برای گرانی کالاها از جمله فولاد است را به جد رد می کنم. گاهی شنیده می‌شود که برخی از گرانی‌ها را به ویژه در حوزه فولاد به گردن بورس کالا می‌اندارند در شرایطی که بورس یک بستر معامله است.

قالیباف به قیمت فولاد در بورس کالا اشاره کرد و افزود: گزارشی را با قیمت‌های جهانی برای شمش فولاد تهیه کرده‌ایم، در این گزارش قیمت جهانی شمش حداقل ۲۰ درصد بالاتر از قیمت داخلی است که در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد، بنابراین اینکه بیان می‌شود بورس کالا ابزاری برای گرانی است را به طور جد رد می کنم.

وی با بیان اینکه بورس کالا بازاری شفاف و رقابتی بوده و در این بورس همه چیز بر روی تابلو نشان داده می‌شود، گفت: بارها قیمت ورق فولاد را بررسی کردیم و شاهد فاصله دو برابری قیمت ورق فولادی در بورس کالا و بازار آزاد هستیم؛ این به این معناست که محصول ارزان در بورس، ارزان به مردم نمی‌رسد به همین دلیل باید راه حلی را برای این تفاوت قیمت پیدا کرد.وظیفه بورس کمک به بخش واقعی اقتصاد

قالیباف وظیفه بورس‌ها را کمک به بخش واقعی اقتصاد دانست و گفت: اکنون ارزش بازار بورس و فرابورس در کشور به هفت هزار هزار میلیارد تومان رسیده است، این موضوع نشان‌دهنده آن است که نقدشوندگی سهام به میزان زیادی در بازار سرمایه افزایش پیدا کرده است.

قالیباف با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت‌هایی که امسال در بورس کالا، بورس انرژی، فرابورس و بورس اوراق بهادار تهران از لحاظ تامین مالی انجام شده است قابل مقایسه با سال گذشته نیست، اظهار داشت: سال گذشته از ابتدا تا پایان سال، رقمی حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان تجهیز منابع مالی از طریق بازار سرمایه انجام شد، در حالی که امسال تا پایان آذر ماه این عدد به ۴۷۰ هزار میلیارد تومان رسید و به نظر می‌رسد تا پایان سال به عدد بالایی دست پیدا کنیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ایده‌ای را که به جد در سازمان بورس دنبال کردیم بحث شرکت‌های سهامی عام پروژه بود که مورد تاکید رییس کمیسیون اقتصادی مجلس قرار گرفت.

به گفته وی، اکنون دو شرکت سهامی عام پروژه در حوزه معدن و به پالایشگاه در حال اخذ مجوز از سازمان بورس هستند.

قالیباف با بیان اینکه این کمک کننده به جهش تولید و تامین مالی پروژه خواهد بود که جزو برنامه های بازار سرمایه قرار گرفته است، اظهار داشت: دستورالعمل آن نوشته شده است و در آینده کمک کننده به تامین مالی پروژه و جهش تولید خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق با بیان اینکه امسال شاهد آزادسازی سهام عدالت و ورود گسترده ای از سرمایه گذاران به بورس بوده ایم که عمدتا با فرآیند بازار سرمایه ناآشنا بودند، گفت: آموزش راه نجات سرمایه گذار و سرمایه گذاری درست در بازار سرمایه است، در کنار آموزش باید نگاه بلندمدت به سرمایه گذاری در این بازار داشته باشند.

قالیباف با تاکید بر اینکه افرادی که در بازار سرمایه سرمایه گذاری می کنند باید صبر داشته باشند تا از چیزی که کاشته اند در آینده استفاده کنند، افزود: در بازار سرمایه ابزارهای غیرمستقیم مانند شرکت های سبدگران و صندوق سرمایه گذاری وجود دارد که توصیه ما به سرمایه گذاران این است تا به طور حتم از روش غیرمستقیم برای سرمایه گذاری استفاده کنند تا بتوانند از طریق سرمایه گذاری غیر مستقیم بازدهی مناسب را از این بازار کسب کنند.

جذابیت ابزارهای مالی بورس کالا

رییس سازمان بورس خاطرنشان کرد: در بورس کالا فقط کالا معامله نمی شود و با تلاش های مدیران این بورس طی سال های گذشته ابزارهای مالی جدیدی در این بورس شکل گرفته تا مردم هم بتوانند با پول‌های ناچیز خود در اوراق کالایی سرمایه گذاری کنند.

به گفته وی، این بورس می‌تواند علاوه بر افزایش تنوع ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، کمک کننده در تامین مالی باشد.

قالیباف خاطرنشان کرد: وجود ابزارهایی مانند صندوق‌های کالایی در بورس کالا ضمن کمک تامین مالی کالای کشاورزی، زمینه مدیریت نوسان‌های قیمتی را فراهم می‌کند و مانع از افزایش یا کاهش بی رویه قیمت ها می‌شود.

برنامه‌های آینده بورس کالا

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: تصویب دستورالعمل اجرایی خرید دین در بورس کالا در حال بررسی است که این موضوع در جلسه گذشته کمیته تخصصی مطرح شد تا این موضوع هر چه زودتر در بورس کالا عملیاتی شود.

وی به ورود بورس کالا در حوزه املاک و مستغلات اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند اتفاق خوبی باشد که مسوولان بورس کالا به دنبال راه‌اندازی اوراق سلف مسکن هستند، این اقدام بورس کالا هم به طور حتم مورد حمایت سازمان بورس قرار خواهد گرفت.

قالیباف با بیان اینکه بحث قراردادهای آتی بر پایه صندوق های کالایی نیز جزو برنامه های آتی بورس کالا است، افزود: مشکلی که در گواهی سپرده کالایی وجود دارد بحث مالیاتی است که در شورای عالی بورس مطرح و با سازمان مالیاتی در حال مذاکره برای رفع این مشکل هستیم که این موضوع به توسعه گواهی سپرده کالایی کمک خواهد کرد.

خبر های فعال سایت 0

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد