سامانه پیامکی طلا،سکه،ارز،تلفن گویا صفحه حرفه ای قیمت ها !!! اوقات شرعی وساعات نماز
اونس طلا2047.1
مظنه4,773,000
18 گرم1,101,800
ارزش سکه10,753,569
قدیم (بهار)10,950,000
جدید (امامی)11,285,000
نیم5,650,000
ربع3,300,000
نمایش آخرین اخبار شبکه های مجازی و تلگرام بدون محدودیت در تمامی موضوعات HARKHABAR

شاخص بورس کماکان صعودی است/خطری معاملات بورس را تهدید نمی‌کند

بازار سرمایه هفته را با چراغ سبز آغاز و شاخص کل این بازار بیش از ۴۶ هزار واحد صعود کرد.

به گزارش سایت طلا ، بورس اوراق بهادار تهران  امسال به دلیل هجوم سرمایه‌های سرگردان بازار و استقبال بی‌نظیر مردم از حضور در بورس، مرتب رکورد می‌شکند و شاخص بورس هر روز به سمت بالا می‌رود. 

شاخص کل بورس امروز در پایان معاملات که نمایانگر معدل قیمت سهام موجود در بازار است، با افزایش 46 هزار و 822 واحد به رقم یک میلیون و 466 هزار و 275 واحد رسید. 

شاخص کل با معیار هم‌و زن امروز 9 هزار و 604 واحد رشد کرده و به رقم 441 هزار و 610 واحد رسید. 

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 5 میلیون و 487 هزار و 302 میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از 5.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و سایر اوراق مالی در قالب بیش از یک‌میلیون نوبت معامله به ارزش 9  هزار و 542 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

همچنین معامله‌گران بیش از 4 هزار و 884 میلیارد تومان داد و ستد کردند که در مجموع در بورس تهران و فرابورس ایران امروز بیش از 14 هزار و 426 میلیارد تومان خریدو فروش سهام صورت گرفته است. 

البته به گفته رئیس سازمان بورس، از حجم معاملات در روز معمولاً حدود 10 درصد نقدینگی جدید بوده و بقیه ناشی از دست به دست شدن سهام موجود در بازار به دست فعالان بازار است. 

به گفته برخی کارشناسان، اگر ارزش معاملات روزانه بورس که این روزها همواره بین 14 تا 20 هزار میلیارد تومان می‌رسد، جذب شرکت‌های بورسی و فرابورسی شود، می‌توان امیدوار بود که با جمع‌آوری نقدینگی سرگردان در بورس و فرابورس رونقی در تولید ایجاد می‌شود، اما اکثراً در این مورد تردید دارند و می‌گویند شرکت‌های بورسی و فرابورسی ابتکارعملی برای جذب نقدینگی به سمت تولید انجام نمی‌دهند و برای جذب نقدینگی باید از سه روش افزایش سهام شناور شرکت‌ها در بازار یا از طریق انتشار اوراق مالی جدید و یا صرفنظر کردن از حق‌تقدم  سهام خود، نقدینگی بورس را جمع‌آوری کرده و برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای و افزایش تولید اقدام کنند که معمولاً مدیران شرکت‌های بورسی هم چنین ابتکارعملی به خرج نمی‌دهند.

این رشد بورس جای نگرانی دارد که برخی کارشناسان می‌گویند رشد بورس حبابی بوده و رشد شاخص بازار به اندازه رشد اقتصاد و رشد واقعی نیست.

به هر حال با توجه به اینکه این روزها دولت از بالاترین مقام یعنی رئیس‌جمهور گرفته تا وزیر اقتصاد و دیگران مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت می‌کنند، از آن‌طرف باید فکری به حال جذب نقدینگی موجود در بازار سرمایه برای افزایش تولید، افزایش بهره‌وری در شرکت‌ها و نوسازی خطوط تولید داشته باشند تا از این فرصت به نحواحسن استفاده شود، وگرنه رشد حبابی می‌تواند برای آینده بازار خطرناک باشد. 

امروز در بورس تهران شاخص کل 3.3 درصد، شاخص قیمت با معیار وزنی - ا رزشی 3.3 درصد، شاخص کل با معیار هم‌وزن 2.2 درصد، شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 2.2 درصد، شاخص آزاد شناور 3.2 درصد، شاخص اول بورس 3.4 درصد و شاخص بازار دوم بورس 3.8 صدم درصد رشد کرد. 

همچنین نمادهای پتروشیمی خلیج فارس،‌فولاد مبارکه،‌ملی مس ایران، شستا، گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و ایران‌خودرو همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند. 

نمادهای پربیننده امروز شامل بانک ملت، ملی مس ایران، بانک تجارت، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان و گلکوزان بوده‌اند. 

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز نزدیک به ۸۲۹ واحد رشد داشت و بر روی کانال ۱۶ هزار و ۳۱  واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار دو میلیارد و ۶۴۷ میلیون برگه سهم به ارزش بیش از ۴۸ هزار و ۸۴۹ میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)،‌ پتروشیمی تندگویان (شگویا)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز) و پتروشیمی مارون (مارون) تاثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.

همچنین نماد بیمه کوثر (کوثر)، پخش البرز(پخش)، گروه صنایع کاغذ پارس (چکاپا)، بیمه دی (دی)، کشاورزی و دامداری بینالود (زبینا)، بهمن دیزل (خدیزل)، داروسازی کاسپین تامین (کاسپین)، تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)، هتل پارسیان کوثر اصفهان (گکوثر)‌ با تاثیر منفی بر شاخص این بازار همراه بودند.

۴ عامل تاثیرگذار در روند صعودی معاملات بورس

از سال گذشته برخی از عوامل مانند عدم جذابیت بازارهای مالی برای سرمایه‌گذاری، حمایت دولت از بورس و نیز ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی باعث رشد پرشتاب شاخص بورس شد اما از چند روز گذشته، افزایش نرخ دلار تا مرز قیمتی ۲۰ هزار تومان باعث افزایش سرعت در روند صعودی نماگر بورس شد که این موضوع زمینه نگرانی بسیاری از سهامداران را در راستای احتمال ایجاد اصلاح در بازار فراهم کرد.

برخی از کارشناسان با توجه به تحلیل‌های صورت گرفته برای رشد متوالی شاخص بورس معتقدند که ورود حجم زیادی از نقدینگی امکان تحلیل بازار را به لحاظ بنیادی از بین برده و حجم نقدینگی وارد شده به این بازار به حدی زیاد است که همه ریسک‌ها و ‌تهدیدات احتمالی در این بازار را از بین برده است، اما سوالی که اخیرا ذهن اکثر سهامداران فعال در بازار را به خود مشغول کرده، این است که رشد شاخص بورس تا کجا ادامه دارد و آیا احتمال اصلاح یا ریزش بازار به دنبال رشدهای پرشتابی که اخیرا شاخص بورس تجربه کرده است وجود دارد یا خیر؟

خطری معاملات بورس را تهدید نمی‌کند

«ولید هلالات» به رشد روزهای اخیر شاخص بورس اشاره کرد و افزود: در یک برهه‌ای از زمان و در ماه‌های گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و اتفاقاتی که رخ داد شاهد افت قیمت‌ها در بازار جهانی بودیم اما به مرور زمان چند عامل در کنار یکدیگر باعث شتاب در رشد شاخص بورس شدند.

وی ادامه داد: حمایت دولت باعث شد تا معاملات بازار در ابتدای سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا افت نکند و همچنان مورد توجه سهامداران واقع شود.

هلالات خاطرنشان کرد: در کنار حمایت دولت، موضوع کاهش در نرخ سود بانکی باعث شد تا از نظر سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری در بانک از جذابیت چندان زیادی برخوردار نباشد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بازگشت مشاغل در دنیا به حالت عادی، نزدیک شدن نرخ کامودیتی‌ها به قیمت‌های قبل از کرونا و رشد نرخ ارز بیشتر از انتظار از دیگر عواملی بودند که منجر به روند صعودی پرشتاب شاخص بورس در بازار شدند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذارها همیشه بازاری را انتخاب می‌کنند که بازدهی بیشتری را نسبت به سایر بازارها داشته باشد، افزود: با فاصله‌ای که بین نرخ سود بانکی و نرخ تورم وجود دارد کسی ترجیح نمی‌دهد تا منابع خود را درگیر سپرده بانکی کند.

هلالات خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اثر روانی رشد نرخ ارز در بازار سهام بسیار زیاد بوده و بیشتر از میزان بازدهی نرخ دلار، سود در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: این امر عاملی شده تا زمانی که نرخ دلار افزایشی می‌شود بازار سهام بیش از نرخ دلار رشد کند و سودی را به سهامداران اختصاص دهد.

هلالات با اشاره به اینکه عرضه از جانب حقوقی ها از جمله مسایلی بود که در گذشته مانع از رشد بازار می شد، افزود: در این ماه حقوقی‌هایی که فروشنده بودند هر آنچه را که می‌خواستند بفروشند فروختند و اکنون دیگر تمایل چندانی به عرضه سهام در اختیار خود در بازار ندارند.

به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه، جنس حقوقی‌های حاضر در بازار به گونه‌ای است که می‌خواهند اکنون در بازار بمانند.

وی اظهار داشت: اکنون توجه دولت و بانک مرکزی به بازار ارز محدود شده و بیشتر حمایت خود را به سمت سرمایه‌گذاری در بورس سوق داده است، در صورت کاهش حمایت دولت از این بازار سرمایه گذاران به طور حتم سهام خود را به بازار سکه و طلا وارد خواهند کرد.

توجه سهامداران به سهم‌های بزرگ بازار

هلالات افزود: اگر قرار باشد نرخ دلار در کانال ۲۰ هزار تومان باقی بماند بازار سهام همچنان جا برای رشد دارد و توجه بازار بیشتر به سمت سهم‌های بزرگ خواهد رفت.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بعد از کرونا و شرایط حاکم در بازار جهانی، قیمت‌های موجود در این بازار رو به بهبود رفته است، گفت: قیمت مس در سه ماه گذشته چهار هزار و ۴۰۰ دلار بود در حالی که اکنون تا قیمت پنج هزار و ۹۰۰ دلار افزایش یافته، همچنین قیمت فولاد از ۳۲۰ دلار  به ۳۷۵ دلار رشد قیمتی داشته است.

وی افزود: محصولات پتروشیمی نسبت به یک ماه گذشته درصد رشد بالایی را کسب کردند که این افزایش قیمت‌ها در کنار رشد نرخ ارز باعث می‌شود تا سود شرکت‌های صادرات محور و ارزی بالاتر رود.

هلالات به صنایع برتر در بازار اشاره کرد و گفت: اکنون توجه بازار و سهامداران به سمت سهام پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، بانک‌ها، فلزی‌ها و معدنی‌ها است و بخش بزرگی از سرمایه‌های در اختیار مردم به سمت این سهم‌ها خواهد رفت.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه شاخص بورس به لحاظ روانی مقاومت زیادی را بر روی اعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد و یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد خواهد داشت، گفت: اکنون بازار نه تنها دیگر به این اعداد توجهی ندارد بلکه نسبت به ورود این حجم از نقدینگی واکنش مثبت نشان می‌دهد که این موضوع زمینه تداوم رشد بازار را ایجاد می‌کند.

وی گفت: بازار می‌تواند نسبت به اعداد اعلام شده مقاومتی را از خود نشان دهد اما به دلیل ورود حجم گسترده‌ای از نقدینگی و افزایش نرخ ارز از این مقاومت عبور خواهد کرد.

هلالات افزود: تا زمانی که دلار در محدوده قیمت فعلی باشد تمایلی به فروش دارایی در بازار سهام و دیگر بازارها وجود نخواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه به مهمترین ریسک‌های موجود در بازار تاکید کرد و گفت: ممکن است بازار نسبت به ریسک‌های بیرون از بازار سهام واکنش نشان دهد و روند بازار را دچار مشکل کند اما بازار سهام به لحاظ معاملاتی با معضل چندانی همراه نیست.

سایر خبر های مفید در 3 روز گذشته


سایر خبر های این گروه
.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا