سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.
اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

دیپلمات اروپایی: باید ایران را در ازای ژست‌های نمادین از سوی آمریکا به برجام برگردانیم

یک دیپلمات اروپایی روز سه‌شنبه گفته لازم است کشورهای اروپایی ایران را در ازای «ژست‌های نمادین» از طرف آمریکا به برجام برگردانند.

 در شرایطی که مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از دولت‌های اروپایی به دلیل نداشتن برنامه عملی برای برخوردار کردن ایران از عواید توافق هسته‌ای «برجام» انتقاد می‌کنند یک دیپلمات اروپایی امروز (سه‌شنبه) گفته که لازم است ایران مجاب شود در ازای «ژست‌های نمادین» از سوی آمریکا به برجام برگردد.

ژست نمادین آمریکا؛ تعهدات واقعی ایران  

یک دیپلمات اروپایی به شرط عدم افشای نام به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما داریم زمان می‌خریم. ایرانی‌ها هم همین‌طور. لازم است ایران را در ازای ژست‌های نمادین از طرف آمریکا با خودمان همراه کنیم.»

خبرگزاری فرانسه نوشته تحلیلگران موافقند که تلاش‌های اروپا در این راستا، در کوتاه مدت باید بر دو موضوع متمرکز باشد: مجاب کردن ایران برای توقف فعالیت‌های غنی‌سازی و سپس مجاب کردن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا به معلق کردن برخی از تحریم‌های جدیدی که علیه ایران وضع کرده است.

یک تحلیلگر اندیشکده چتم‌هاوس، مستقر در لندن به این خبرگزاری گفت: «[تلاش ما] معطوف به این است که برای هر دو طرف شرایطی را فراهم کنیم که از معضلی که خودشان را گرفتار کرده‌اند عقب‌نشینی کنند، چون این بازی باید در نهایت به مذاکره ختم شود.»

وی اضافه کرد: «ایرانی‌ها این را روشن کرده‌اند که برای بازگشت به میز مذاکره لازم است تحریم‌ها رفع شوند.»

تلاش ماکرون برای رهبری اروپا در مناقشات برجامی 

خبرگزاری فرانسه اظهارات دیپلمات اروپایی را در چارچوب گزارشی با موضوع تلاش «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه برای به دست گرفتن رهبری تلاش‌های اروپا در مناقشات میان ایران و آمریکا بر سر برجام منعکس کرده است. 

این رسانه به نقل از تحلیلگران و دیپلمات‌ها نوشته ماکرون در تلاش است رهبری تلاش‌های دیپلماتیک اروپا را برای یافتن راه حلی در خصوص تنش‌ها میان تهران و واشنگتن بر عهده بگیرد. 

ماکرون برای دومین بار ظرف یک ماه گذشته یک دیپلمات ارشد فرانسوی را روانه تهران کرده تا ایران را به عقب‌نشینی از اقدامات خود در جهت کاستن از تعهدات برجامی متقاعد کند. 

بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت‌ماه سال گذشته و محقق نشدن وعده‌های اروپا برای برخوردار کردن ایران از عواید ناشی از این توافق، تهران با استناد به مفاد برجام، در دو گام از تعهدات خود ذیل این توافق کاسته است. ایران یکشنبه، ضمن اعلام افزایش سطح غنی‌سازی تصریح کرد در صورت عدم تغییر در وضعیت، 60 روز دیگر گام سوم برای کاستن از این تعهدات را عملی خواهد کرد. 

 سفر ماکرون به تهران؟

خبرگزاری فرانسه نوشته ماکرون در روزهای گذشته نقش فعالی برای میانجی‌گری میان ایران و آمریکا ایفا کرده است. او هم تلفنی با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران و هم با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو کرده است. 

 طبق این گزارش، رسانه های فرانسه اخیراً گزارش داده‌اند ماکرون در حال بررسی سفر به ایران برای دیدار با حسن روحانی و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی‌قدر ایران است. 

دیپلمات فرانسوی درباره سفر احتمالی ماکرون به ایران گفت: «همه دارند با هم صحبت می‌کنند.»

ماحصل میانجی‌گری‌های ماکرون

میانجی‌گری‌های ماکرون در منطقه غرب آسیا تا کنون نتایج متفاوتی داشته است. کارزار او در نوامبر 2017 برای آزادی «سعد حریری»، نخست‌وزیر لبنان توسط عربستان سعودی موثر واقع شد. 

برچسب ها :

.
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است

پر بحث ترین خبرها
اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا