اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

عجیب‌ترین چیز‌هایی که در تهران سرقت می‌شود

در مواردی بار‌ها دیده شده که سارقان دریچه‌های فاضلاب، علایم راهنمایی رانندگی، کابل‌های برق و تلفن و... را دزدیده‌اند. حتی یکی از خاکسپاران (گورکن) بهشت زهرا می‌گوید؛ به «پایه چوبی گل‌ها» هم رحم نمی‌کنند و آن‌ها را می‌دزدند.

به گزارش سایت طلا، دزدانی که در تهران دریچه‌های آب و فاضلاب و... را می‌دزدند به محله «خلازیر» می‌روند و به مالخران می‌فروشند. پیمانکاران اداره آب و فاضلاب هم به دنبال این دریچه‌ها به خلازیر می‌روند تا دوباره آن‌ها را از مالخران خریداری کنند.

چند نفر در کوچه‌ای باریک و طویل در صف نان ایستاده‌اند. ناگهان پسری جوان به همراه همدستش با موتوسیکلت از کنار آن‌ها رد می‌شود. آن جوان از ترک موتور پیاده و به طرف صف نانوایی می‌رود. چند ثانیه می‌ایستد و در چشم برهم زدنی موبایل را از دست مردی که گرم صحبت با آن طرف خط است می‌قاپد و ترک موتور می‌نشیند و فرار می‌کند...

این روایت فیلم دوربین‌های مداربسته کنار نانوایی است. پس از این اتفاق فیلم دوربین‌های مداربسته در فضای مجازی منتشر شد و واکنش‌های منفی از طرف کاربران به همراه داشت. بعضی کاربران مدعی شدند؛ در صف نانوایی هم امنیت نیست و بعضی دیگر...

روزانه اخبار گوناگونی در رسانه‌ها و فضای مجازی از انواع سرقت خرد و کلان منتشر می‌شود. یک منبع مطلع در مورد بیشترین آمار سرقت‌های خرد می‌گوید که بیشترین آمار پرونده‌های مربوط به سرقت «موبایل و لوازم قطعات و محتویات داخل خودروها» است، اما روایت مردم از انواع سرقت خرد متفاوت است.

بررسی‌های «اعتماد» از مصاحبه‌های گوناگونی که با افراد مالباخته (زن، مرد، پیر، جوان و شاغل) در چندین نوبت و دوره زمانی مختلف داشته، مشخص کرده؛ اکثر افراد جامعه ما از هر قشری این اتفاق تلخ را تجربه کرده‌اند یا اگر تجربه نداشته‌اند، شاهد ماجرا بوده‌اند. حتی در برخی موارد مالباختگان ازسوی سارقان مورد خشونت (زورگیری و تهدید با سلاح گرم و سرد) قرار گرفته‌اند.

یکی گوشی‌اش را قاپیده‌اند. یکی لباس‌های روی بند داخل حیاط‌شان را سرقت کرده‌اند. دیگری آینه بغل ماشینش، گردنبند طلایش، وسایل داخل داشبورد ماشینش، سیگار و آدامس داخل دکه‌اش، کیف پولش، وسایل خانه‌اش، کیسه‌های خریدش را دزدیده‌اند.

در موارد دیگر هم بار‌ها دیده شده که سارقان دریچه‌های فاضلاب، علایم راهنمایی رانندگی، کابل‌های برق و تلفن و... را دزدیده‌اند. حتی یکی از خاکسپاران (گورکن) بهشت زهرا می‌گوید؛ به «پایه چوبی گل‌ها» هم رحم نمی‌کنند و آن‌ها را می‌دزدند.

پیمانکاران اداره آب و فاضلاب به دنبال دریچه‌های فاضلاب سرقتی به خلازیر می‌روند!

طی سه سال گذشته، سرقت از تجهیزات ارتباطی و اینترنتی (کابل‌های مسی) جزو پرتکرارترین شکایت‌ها در سامانه ۱۹۵ ثبت شده است.

به طوری که ۱۴ شهریور ماه سال جاری «موسی غضنفرآبادی»، رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در مورد بازنگری در قانون تخفیف مجازات سارقان خرد که شاید منجر به کاهش سرقت تجهیزاتی شود، گفت: «چالش سرقت تجهیزات ارتباطی و اینترنتی هر روز ابعاد جدیدی پیدا می‌کند و چالش‌های زیادی را به شبکه اینترنتی کشور تحمیل می‌کند. سرقت این تجهیزات در سال گذشته جزو سه عنوان پرتکرار شکایت‌های ثبت شده در سامانه ۱۹۵ وزارت ارتباطات هم بوده است. بهای کافو‌ها و کابل‌های مسی و ساده بودن تبدیل مس‌های سرقتی به پول نقد سبب شده است تا این تجهیزات همواره مورد طمع سارقان باشد.»

اطلاعات جدیدی هم به تازگی در مورد سرقت دریچه‌های فاضلاب و... شنیده شده که «اعتماد» آن را صددرصد تایید نمی‌کند، اما این اطلاعات حاکی از این هستند؛ دزدانی که در تهران دریچه‌های آب و فاضلاب و... را می‌دزدند به محله «خلازیر» می‌روند و به مالخران می‌فروشند. پیمانکاران اداره آب و فاضلاب هم به دنبال این دریچه‌ها به خلازیر می‌روند تا دوباره آن‌ها را از مالخران خریداری کنند.

۴۰ درصد از سرقت‌ها مربوط به خودرو و لوازم خودروهاست

طبق اخبار رسمی منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نرخ سرقت‌های ثبت شده در سال ۱۴۰۰؛ ۵۰ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۰ بوده است. به طوری که در سال ۱۴۰۰ به هزار و ۷۵ سرقت به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر حدود «۱/۱ درصد» رسیده، اما در سال ۱۴۰۱ آمار دقیقی درخصوص سرقت منتشر نشده است.

فقط دی ماه سال گذشته «اصغر جهانگیر»، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: «سرقت اولین جرم کشور در پنج سال اخیر است و ۴۰ درصد از سرقت‌ها مربوط به خودرو و لوازم خودروهاست.»

این جرم صرفا با دستگیری سارقان کم یا از بین نمی‌رود و باید آسیب‌شناسی و تحلیل شود.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد