اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

راهکاری برای بهبود دیابت نوع ۲

بر اساس نتایج تحقیق جدید که در آن یک سوم شرکت‌کنندگان بیش از ۱۰ درصد وزن بدن خود را از دست دادند، مشخص شد که افراد متعلق به قومیت آسیای جنوبی ممکن است بتوانند با پیروی از یک برنامه مدیریت وزن ساختارمند، به بهبودی دیابت نوع ۲ دست یابند.

به گزارش سایت طلا به نقل مدیکال اکسپرس، یافته‌های حاصل از کارآزمایی STANDby که توسط دانشگاه گلاسکو اسکاتلند انجام شد، از یک دستور رژیم غذایی به‌عنوان «جایگزین رژیم غذایی کامل» تا ۱۲ هفته در افراد قومیتی از جنوب آسیا استفاده کرد و دریافت کاهش وزن کافی که توسط حدود ۴۰ درصد از همه شرکت‌کنندگان حاصل شد، امکان بهبود دیابت نوع ۲ آنان را فراهم می‌کند.

در سطح جهان، دیابت نوع ۲ (T۲D) بیش از ۴۰۰ میلیون نفر و در بریتانیا حدود ۴ میلیون نفر یا از هر ۱۰ بزرگسال یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

حدود یک نفر از هر چهار نفر در سراسر جهان اصالت آسیای جنوبی دارند، این افراد با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ به‌طور قابل توجهی نسبت به جمعیت عمومی سفید پوست بریتانیا/اروپا، به این بیماری در شاخص توده بدنی پایین‌تر و در سنین پایین‌تر مبتلا می‌شوند.

تحقیق دیگری به نام DiRECT که توسط دانشگاه گلاسکو انجام شد، نشان داده است که چگونه کاهش وزن ۱۰ کیلوگرمی یا بیشتر، با استفاده از یک برنامه مدیریت وزن مبتنی بر شواهد به‌نام "Counterweight-Plus" در ۷۰ درصد از افرادی که کمتر از ۶ سال دیابت نوع ۲ در آنان تشخیص داده شده بود، منجر به بهبود دیابت پس از یک سال شد. حدود نیمی (۴۶ درصد) از همه شرکت‌کنندگان در تحقیق DiRECT به بهبودی دست یافتند. با این حال، در تحقیق DiRECT، به‌طور تقریبی همه شرکت‌کنندگان سفیدپوست بریتانیایی بودند بنابراین تحقیقات بیشتری برای درک پیامدهای آن در سایر گروه‌های قومی مورد نیاز بود.

کارآزمایی STANDby اکنون میزان بهبودی دیابت نوع ۲ مشابهی را در افراد قومیت آسیای جنوبی نشان می‌دهد که پیش از این در گروه‌های سفیدپوست با برنامه مدیریت وزن مشابه مشاهده شده بود. بدون درمان با رژیم غذایی، هیچ یک از ۱۲ شرکت‌کننده در گروه کنترل بهبودی نداشتند اما پس از دریافت برنامه رژیم غذایی، ۱۰ نفر از مجموع ۲۳ شرکت‌کننده (۴۳ درصد) بدون نیاز به دارو از دیابت رها شده بودند.

کلید موفقیت کاهش وزن بود که تجمع مضر چربی در کبد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهد. به‌طور کلی، ۳۵ درصد از شرکت‌کنندگان بیش از ۱۰ درصد وزن بدن خود را از دست دادند و محتوای چربی کبد به‌طور تقریبی نصف شد، از ۱۵.۳ درصد در شروع جایگزینی کل رژیم غذایی به ۸.۶ درصد رسید.

پروفسور نوید ستار، از دانشکده سلامت قلب و عروق و متابولیک دانشگاه گلاسکو گفت: بسیار مهم بود که بررسی کنیم آیا مداخله رژیم غذایی مشابه می‌تواند تاثیر یکسانی بر جمعیت جنوب آسیا داشته باشد یا خیر، بنابراین در حالی که این تحقیق بر اساس یک تحقیق گروهی کوچک از شرکت‌کنندگان است، یافته‌ها باید پیامدهای گسترده‌ای برای بخش بزرگی از جمعیت دیابت جهان داشته باشد تا به توسعه رویکردهای عملی فرهنگی بهینه برای بهبود دیابت نوع ۲ کمک کند. تحقیقات جدید همچنین باید در جستجوی یافتن راه‌های جدیدی برای به حداکثر رساندن پایداری کاهش وزن در یک دوره طولانی‌تر باشند.

پروفسور مایک لین، از دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و پرستاری دانشگاه گلاسکو افزود: تا همین اواخر، مردم در واقع دیابت نوع ۲ یا درمان آن را به اندازه کافی جدی نگرفته بودند. تحقیق ما نتیجه چشمگیری داشته است زیرا نوعی بیماری مزمن ناتوان‌کننده بسیار وحشتناک را معکوس می‌کند و پیام بسیار قوی دیگری دارد مبنی بر اینکه مکانیسم اساسی بهبود دیابت نوع ۲ تغییر وزن با از دست دادن چربی کبد است. امیدواریم تحقیق ما با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی که مدیریت وزن مبتنی بر شواهد را برای بهبود دیابت نوع ۲ در اولویت قرار می‌دهند، امید و حمایت را برای این گروه قومی در معرض خطر بالا افزایش دهد.

در این تحقیق ۲۵ بزرگسال از قومیت آسیای جنوبی در بریتانیا، با میانگین سنی ۱۸ تا ۶۵ سال، مبتلا به دیابت نوع ۲ برای کمتر از چهار سال و با شاخص توده بدنی بین ۲۵ تا ۴۵، انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی‌ انتخاب شدند تا بلافاصله جایگزینی کامل رژیم غذایی (حدود ۸۵۰ کیلوکالری در روز برای سه تا پنج ماه) یا مداخله تاخیری را به‌عنوان یک گروه کنترل مراقبت معمول در این دوره شروع کنند. محتوای چربی کبد با طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی اندازه‌گیری شد که یک بررسی بالینی معمولی نیست.


اثرات مداخله در یک مقایسه تصادفی اولیه برای تشخیص کاهش وزن معنادار و در یک تجزیه و تحلیل مشاهده‌ای گسترده، پس از اینکه گروه کنترل اولیه نیز مداخله را دریافت کرد، برای تعیین اندازه اثر بهبودی در تعداد بیشتری مورد آزمایش قرار گرفت.

یافته‌های این تحقیق در مجله The Lancet Regional Health —Southeast Asia منتشر شده است.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد