اونس طلاکلیک
مظنهکلیک
18 گرمکلیک
ارزش سکهکلیک
قدیم (بهار)کلیک
جدید (امامی)کلیک
نیمکلیک
ربعکلیک

کشف گنجی با ارزش از یک مقبره باستانی + تصاویر

باستان‌شناسان از کشف یک مقبره باستانی ۱۳۰۰ ساله و متعلق به تمدن آند در پایتخت پرو خبر داده‌اند که گنجینه‌های باارزشی در آن دفن شده است.

به گزارش سایت طلا، باستان‌شناسان از کشف یک مقبره باستانی ۱۳۰۰ ساله و متعلق به تمدن آند در پایتخت پرو خبر داده‌اند که گنجینه‌های باارزشی در آن دفن شده است.

باستان‌شناسان در حین حفاری گورستانی واقع در شمال لیما، پایتخت پرو، یک مقبره باستانی به قدمت ۱۳۰۰ سال که به دوره واری تعلق دارد را کشف کردند. این مقبره حاوی بقایای مردی با مقام بالا است که «ارباب هورمی» نامیده می‌شود.

بقایای شش نفر دیگر نیز در این مقبره باستانی پیدا شده که برخی از آنها احتمالا پس از اولین دفن، مجدد در جای دیگر خاک شده‌اند. به گفته دانشکده باستان‌شناسی دانشگاه ورشو، این بقایا شامل چهار بزرگ‌سال (دو مرد و دو زن) و سه نفر دیگر است که به احتمال زیاد نوجوان هستند.

بقایای مقبره باستانی پرو، در میان انبوهی از جواهرات طلا و نقره، ابزار برنزی، چاقو، تبر، سبد، منسوجات بافته شده، مواد خام برای سبدفروشی و اقلام چوبی و چرمی مدفون شده است. باستان‌شناسان معتقد هستند که با توجه به وجود این نوع اشیاء، افرادی نظیر صنعتگران ماهر و هم‌چنین اعضای نخبه واری در این مقبره دفن شده‌اند.

میلوش گیرز، باستان‌شناس دانشگاه ورشو که رهبری این پروژه را برعهده دارد، در گفتگو با لایو ساینس گفت:

ما می‌توانیم این بخش از گورستان سلطنتی را «گالری صنعتگران نخبه» بنامیم. ما برای اولین بار، محل دفن نخبگان واری را پیدا کرده‌ایم که صنعتگران و هنرمندان خوبی نیز بوده‌اند.

تیم گیرز، پیش‌تر آخرین مقبره را طی ماه فوریه، در گورستان واری در نزدیکی شهر ساحلی مدرن هورمی، واقع در منطقه آنکش در حدود ۲۵۰ کیلومتری شمال لیما کشف کردند. این مقبره باستانی واقع در پرو، در فاصله کوتاهی از یک مقبره بزرگ‌تر قرار دارد که در سال ۲۰۱۲ توسط گیرز و همسرش، کشف شده بود. به گزارش لایو ساینس، مقبره بزرگ‌تر حاوی بقایای سه زن متمول بوده که ظاهرا، ملکه‌های واری بوده‌اند.

ملکه‌ها در کنار بقایای ۵۸ نفر دیگر به خاک سپرده شده‌اند. بیش‌تر افراد، زنان نجیب‌زاده بوده‌اند که احتمالا در مقاطع بعدی دفن شده‌اند. در این میان، برخی نیز از طبقات پایین اجتماعی بوده‌اند و به‌نظر می‌رسد که قربانی شده‌اند.


امپراتوری آند

مردم واری از حدود سال ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ پس از میلاد در شهرهایی واقع در کوه‌ها و سواحل پرو کنونی زندگی می‌کردند. آنها به دلیل سنت غنی خود در کارهای هنری، از جمله جواهرات طلا و نقره، سفال‌های نقاشی شده و منسوجات بافته شده، شهرت داشتند.

بر اساس مقاله باستان‌شناسان موزه فیلد شیکاگو در سال ۲۰۰۳، امپراتوری واری تقریبا هم‌زمان با دوره امپراتوری تیواناکو در جنوب وجود داشته و دو ایالت آند اغلب با یکدیگر در رقابت بوده‌اند. با این وجود، هر دو امپراتوری واری و تیواناکو در زمان ظهور امپراتوری اینکاها در سال تقریبی ۱۲۰۰ پس از میلاد، فروپاشیدند.

این مکان در نزدیکی هارمی امروزی قرار دارد و دارای ساختاری هرمی به نام “El Castillo de Huarmey” (به معنای قلعه هرمی) است. محققان از دهه 40 میلادی، در مورد این سازه اطلاعاتی را به‌دست آورده بودند، با این حال بسیاری فکر می‌کردند که به دلیل غارتگران، این قبرها از گنجینه‌های باارزش خالی شده باشد. اما حفاری‌های گیرز و پرزادکا در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نشان داد که مقبره باستانی واری، گورستانی تقریبا دست‌نخورده است.

حفاری بعدی مقبره ملکه‌های واری نیز نشان داد که این قلعه هرمی زمانی یک مقبره بزرگ متعلق به واری و محل عبادت اجداد در ساحل شمالی پرو بوده است، منطقه‌ای که تحت کنترل اولین امپراتوری آند قرار داشته است.

گیرز گفت:این تیم هم‌چنین بیش از ۱۳۰۰ شیء را که به عنوان هدایای قبر که در مقبره ملکه‌های واری دفن شده بودند را کشف کرده است که شامل اشیای غنی ساخته شده از طلا، برنز، نقره، جواهرات گران‌بها، چوب، استخوان و صدف هستند.

مقبره باستانی واری در پرو

گیرز بر این باور است که «ارباب هوارمی» و سایر افرادی که در مقبره باستانی تازه کشف شده پرو دفن شده‌اند، احتمالا اعضای نخبگان واری و صنعتگران بسیار ماهر بوده‌اند.

وی افزود:آثار طلایی و نقره‌ای که نزد آنها سپرده شده‌اند، این فرض را تایید می‌کنند. مردان و زنانی که در قبرستان سلطنتی واقع در قلعه هرمی هوارمی دفن شده بودند، مستقیما با بالاترین سطح تولید صنایع دستی مرتبط بوده و بهترین کالاهای لوکس دوران خود را می‌ساختند.

او هم‌چنین عنوان کرد که علاوه بر گورستان نخبگان، قلعه هرمی هوارمی مرکز اداری مهم امپراتوری واری بوده است، این مکان هم‌چنین محل تولید بهترین صنایع دستی به ویژه لباس‌های منحصر به فرد، زیورآلات فلزی و جواهرسازی به‌شمار می‌رود. جاستین جنینگز، باستان‌شناس موزه سلطنتی اونتاریو نیز که در آخرین مطالعه شرکت نداشته، سایر مکان‌های واری در پرو را کاوش کرده است.

بقایای فردی

او با اینکه اکتشافات اخیر را دیدنی خوانده اما هشدار داده که فلسفه و کارکرد قلعه هرمی هوارمی در دوران واری به خوبی درک نشده است. او احتمال داد که افراد دفن شده در آن محل، ممکن است صنعتگران نخبه نباشند.

جنینگز گفت:اینها قطعاتی فوق‌العاده هستند و بسیار خوب است که به قبرها مرتبط هستند. اما مردگان نمی‌توانند آنچه که در مقبره‌هایشان قرار می‌گیرد را انتخاب کنند. بنابراین، اثاثیه درون قبرها ممکن است انعکاس دقیقی از حرفه و پیشه افراد دفن شده را منتقل نکند.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد