اونس طلا1790.8
مظنه5,995,000
18 گرم1,383,900
ارزش سکه13,506,735
قدیم (بهار)14,200,000
جدید (امامی)14,905,000
نیم8,200,000
ربع5,200,000

آزمون ساده ۶۰ ثانیه ای که نشان می‌دهد سردردتان تومور مغزی است یا خیر

یکی از نشانه های تومور مغزی سردرد است که اغلب ممکن است تا زمان پیشرفت بیماری نادیده گرفته شود. اما یک آزمایش زبان ساده که توسط محققان دانشگاه ادینبورگ ابداع شده می‌تواند به تشخیص زودهنگام تومور مغزی کمک کند.

به گزارش سایت طلا، یکی از نشانه های تومور مغزی سردرد است که اغلب ممکن است تا زمان پیشرفت بیماری نادیده گرفته شود. اما یک آزمایش زبان ساده که توسط محققان دانشگاه ادینبورگ ابداع شده می‌تواند به تشخیص زودهنگام تومور مغزی کمک کند.

در این آزمایش از شرکت کنندگان خواسته می‌شود تا در طول ۶۰ ثانیه هر تعداد حیوانی که می‌توانند را نام ببرند؛ همین موضوع باعث شده نام «کشتی نوح» را بر آن بگذارند.

یک مطالعه اثربخشی این تست را با استفاده از اطلاعات ۲۷۰ نفر تجزیه و تحلیل کرد. بر اساس نتایج به دست آمده افراد مبتلا به تومورهای مغزی به‌طور قابل توجهی نمراتشان نسبت به افرادی که سردرد داشتند، اما تومور نداشتند پایین‌تر بود.

این آزمایش در حال حاضر در ارزیابی عملکرد شناختی بیماران مبتلا به بیماری های عصبی ازجمله تومورهای مغزی استفاده می‌شود. اما محققان می‌گویند این اولین بار است که این روش به عنوان راهی برای تسریع تشخیص مورد بررسی قرار گرفته است. تشخیص زودهنگام می‌تواند دسترسی سریع به درمان ها و به حداکثر رساندن کیفیت زندگی را فراهم کند. با این حال تحقیقات بیشتری برای اعتبارسنجی و بهینه سازی این آزمون مورد نیاز است.

دکتر پاول برنان، جراح مغز و اعصاب که این مطالعه را رهبری کرده می‌گوید: «اولین علائمی که در مبتلایان به تومور مغزی تجربه می‌شود اغلب غیراختصاصی هستند. مثل سردرد که در آن تشخیص‌های غیرتوموری بسیار بیشتر است. به عنوان مثال، از هر هزار نفری که با سردرد به پزشک عمومی مراجعه می‌کنند، تنها یک یا دو نفر دچار تومور مغزی هستند.»

دکتر برنان می‌گوید: «مطالعات ما نشان داد که یک تست زبان ساده که می‌تواند به سرعت و به راحتی اجرا شود، قادر است به پزشکان در تشخیص هرچه سریع تر ابتلا به تومور مغزی کمک کند. بیماران دارای علایم با نمرات پایین را می‌توان برای تصویربرداری سریع در اولویت قرار داد، در حالی که سایر بیماران با نمرات بالا را می‌توان تحت نظر داشت، زیرا احتمال بهبود آنها بیشتر است.»


تومور مغزی بزرگ‌ ترین قاتل سرطانی کودکان و بزرگسالان زیر ۴۰ سال است. در آماری که سال ۲۰۲۰ ارائه شد، تخمین زده شد که ۲۵۱ هزار و ۳۲۹ نفر در کل جهان جان خود را بر اثر تومورهای سرطانی از دست دادند.

خبر های پربازدید 0
خبر های فعال سایت 0
خبر های پربازدید سرگرمی و گوناگون

سایر خبر های این گروه
.
اطلاع پاسخ کاربران به نظر شما و ارسال خبرنامه های سایت طلا با ایمیل
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد