بلور شناسی یاقوت سرخ

رنگ قرمز یاقوت سرخ به دلیل وجود عنصر کروم بوده و نام این کانی از لغت لاتین ruber به معنای قرمز گرفته شده است. یاقوت به همراه الماس، زمرد و یاقوت کبود جزء 4 سنگ ارزشمند در نظر گرفته می شوند. ارزش گذاری یاقوت ها به چند عامل بستگی دارد

آموزشگاه گوهرتراشی و گوهرشناسی آرگو

رنگ قرمز یاقوت سرخ به دلیل وجود عنصر کروم بوده و نام این کانی از لغت لاتین ruber به معنای قرمز گرفته شده است.

یاقوت به همراه الماس، زمرد و یاقوت کبود جزء 4 سنگ ارزشمند در نظر گرفته می شوند. ارزش گذاری یاقوت ها به چند عامل بستگی دارد.یکی از این عوامل رنگ یاقوت قرمز است. روشن ترین رنگ قرمز که قرمز خونی نامیده می شود، ارزشمندترین آن هاست. بعد از معیار رنگ، شباهت روشنی آن به الماس ها می باشد و آخرین عوامل برش و قیراط (وزن) است.

این کانی پس از الماس و موزانیت رتبه سوم را در درجه سختی داراست. الماس دارای سختی 10 بوده و موزانیت گاهی سختی مابین الماس و یاقوت را دارد. یاقوت دارای پایدارترین شکل اکسید آلومینیوم است که با بخش های کوچک یون های آلومینیوم سه بار مثبت و یون های کروم سه بار مثبت تکرار می شوند.

هر کروم سه بار مثبت با شش یون اکسیژن 2بار منفی در فرم هشت وجهی احاطه می شوند. ترتیب بلورشناسی به شدت بر روی کروم سه بار مثبت تاثیر گذاشته و باعث جذب نور در نواحی دارای طیف زرد-سبز شده و در نهایت سبب رنگ قرمز یاقوت می شود.

زمانیکه نور سبز و زرد توسط کروم سه بار مثبت جذب می شود، مجددا تحت عنوان رنگ قرمز تابش می کند. این رنگ قرمز ساتع شده، به رنگ قرمز دریافت شده به وسیله تفریق نور سبز و بنفش از نور سفید اضافه می شود و بدین صورت جلای زیبایی به ظاهر گوهر می بخشد.

زمانیکه این ترکیب نوری به همراه فوتون های 694 نانومتری انگیخته می شود، این انعکاس ، بخصوص بین دو آینه، شدت تابش را به افزایش می دهد. این اثر در سال 1960 توسط Theodor Maiman برای اولین بار برای ساخت لیزر موفقیت آمیز بود.

تمامی یاقوت های طبیعی دارای نقص بوده مانند ناخالصی در رنگهایشان و یا تداخل سوزن های روتیل که به عنوان سیلک شناخته شده است.

جواهرشناسان از تداخل های روتیل در یاقوت های طبیعی برای شناخت آن ها از انواع مصنوعی و بدل استفاده می کنند. معمولا سنگ پرداخت نشده قبل از برش گرم می شود زیرا که امروزه، اغلب یاقوت ها با روش پرداخت گرما دهی برش می خورند. البته یاقوت هایی که کاملا پرداخت نشده هستند، دارای مزیت کیفیت عالی می باشند.

نظرات
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد
اخبار سایر رسانه ها