سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.
اونس طلا1508.2
مظنه1,808,500
18 گرم417,400
ارزش سکه4,074,551
قدیم (بهار)4,080,000
جدید (امامی)4,168,000
نیم2,180,000
ربع1,380,000

مقام روس: برخی معتقدند برجام به ۵ سالگی نمی‌رسد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آستانه چهارمین سالگرد انعقاد برجام هشدار داد: «برخی‌ها می‌گویند که برجام تا پنجمین سالگردش باقی نخواهد ماند».

یک مقام ارشد روس که در هفته‌های اخیر بارها در انتقاد از مواضع ضدایرانی آمریکا و تاکید بر اهمیت برجام صحبت کرده و حتی یک جلسه پرسش و پاسخ آنلاین ترتیب داده بود، امروز (دوشنبه) در آستانه چهارسالگی توافق هسته‌ای ایران درباره احتمال فروپاشی آن اظهار نگرانی کرده است.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از قبیل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری نوشت: «توافق (هسته‌ای) ایران در حالی وارد چهارمین سالگرد خود شده است که وضعیت آن خوب نیست. برخی باور دارند که توافق (برجام) تا پنجمین سالگرد خود دوام نخواهد آورد. آنها برای این باورشان دلایلی هم دارند».

این مقام روس افزود: «البته هنوز خیلی زود است که بیش از حد بدبین باشیم. طرف‌های باقی مانده در برجام قویا به این توافق متعهد هستند».


در پایان گفت‌و‌گوهای ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (چهاردهم جولای ۲۰۱۵)  بود که وزرای خارجه ایران، آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، آلمان و چین با حضور فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین از توافق نهایی بر سر برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک خبر دادند.

اظهارات اولیانوف در حالی مطرح شده که به دنبال تعلل‌های کشورهای باقی مانده در برجام به ویژه اروپایی‌ها در عمل به تعهدات وعده داده‌ شده آنها به ایران برای جبران خروج آمریکا از این توافق و تضمین مزایای اقتصادی آن برای ایران، گام‌های اول و دوم خود در زمینه کاهش تعهدات برجامی را برداشته و بر آمادگی برای برداشتن گام سوم تاکید کرده است. (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا)

با روی کار آمدن دولت دونالد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و موضع‌گیری‌های مکرر او علیه این توافق بین‌المللی، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در اقدامی غیرقانونی کشورش را از برجام خارج و تحریم‌ها علیه ایران را دوباره اعمال کرد.

شرکای برجامی ایران ضمن انتقاد از مواضع دولت ترامپ و اعلام حمایت‌های سیاسی از ایران، وعده‌های زیادی در زمینه جبران اثرات خروج آمریکا از برجام دادند اما در نهایت وعده‌هایشان به اعلام ساز و کار ویژه مالی با ایران موسوم به «اینستکس» منتهی شد؛ ساز و کاری که «محمد جواد ظریف» و «بیژن زنگنه» وزرای خارجه و نفت ایران آن را اقدامی ناکافی برای مقابله با تحریم‌های امریکا و اجرای تعهدات اروپایی‌ها خوانده‌اند.

انتهای پیام/ق

برچسب ها :

ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است
DD

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا