سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

عیار طلا، 18 یا 14 مسئله این است !

سایت طلا: باردیگر مسئله تعدیل عیار، تبدیل به صدر خبرهای بازار طلا گردیده، موضوعی که در صنف طلاوجواهر محل اختلاف است و موضع گیری های متفاوتی در این زمینه وجود دارد. اما به راستی کاهش عیار چه تاثیری بر بازار طلا می گذارد؟

سایت طلا


به گزارش سایت طلا، بحث کاهش عیار در صنعت طلاوجواهر از سابقه طولانی برخوردار است، و در هر دوره موافقان و مخالفان خود را به عرصه آورده است.
ولی بطور جدی 5 سال پیش انجمن صنفی کارفرمایان طلاوجواهر این بحث را در جهت رشد تولید و رونق کسب وکار در این صنف مطرح کرد که با نظر منفی اتحادیه طلاوجواهر روبرو شد.

پس از سالها چند روزی است که بار دیگر رسانه ها خبرها، مصاحبه ها و گزارشهایی از کاهش عیار طلا و بحث های حواشی آن را منعکس کرده اند، که در جای خود قابل تامل و بررسی است.
در طرح اخیر نه کاهش عیار بلکه به نوعی تعدیل عیار و یا به عبارت بهتر تنوع عیار پیشنهاد شده که در آن تدوین چند استاندارد عیاری به غیر از عیار 18، مانند عیارهای 4، 9، 14 و 17 ارائه شده است.


*اما تنوع عیار در جهان چگونه است؟

عموماً در مناطق گرمسیر به علت اکسید شدن درصد ناخالص مصنوعات طلا، رنگ طلا عوض شده و به کدر شدن و یا همان سیاهی متمایل می گردد. به طور مثال در کشورهای عربی، هند، بنگلادش، پاکستان، سریلانکا و کشورهای جنوب آسیا از طلای عیار بالا و معمولاً 21 و22 استفاده می شود.

اما در کشورهای اروپایی و حوزه کشورهای سردسیر تنوع عیارها زیاد است، مثلا مردم جنوب اروپا از طلای 19.2 عیار و کشورهای شمال اروپا تا عیار 8 را هم مورد استفاده قرار می گیرد.
در آمریکا هم عیار 10 تا 18 مرسوم است.


* اتحادیه ی طلا و جواهر تهران در این زمینه چه می گوید؟

اتحادیه تهران نیز بر همین اصل رنگ طلا تاکید کرده و با توجه به وجود اقلیمهای مختلف جوی در کشور و احتمال تغییر رنگ مصنوعات طلا با تغییر عیارها و به نوعی کاهش آن مخالف است.

احمد وفادار رئیس اتحادیه طلاوجواهر تهران نیز در این زمینه به سایت طلا می گوید: ما برای تثبیت عیار 17 به 18، شش سال زحمت کشیدیم و حالا اگر بخواهیم عیار دیگری را مرسوم کنیم با مشکلات بیشتری برخورد خواهیم کرد.

وی نظارت بر روی عیارهای پایین را از دیگر مصائب این طرح می داند و کاهش عیارها را ضربه مهلکی به صنعت طلا و جواهر عنوان می کند.

در مقابل اتحادیه تولیدکنندگان که مدافع سرسخت این تغییر عیار و یا ایجاد تنوع در عیار ها می باشد، رشد رونق بازار و تولید و حق انتخاب برای مصرف کننده را از دلایل اصلی مطرح کردن پروژه ی کاهش و تعدیل عیارها اعلام می کند.


*موافقان چگونه از طرح خود دفاع می کنند؟

عباداله محمدولی رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر معتقد است طلا نسبت به دو سال قبل چند برابر رشد داشته و تقاضا برای خرید طلا در بین مصرف کننده به شدت کاهش یافته است.

وی در گفتگو با سایت طلا یکی از مهمترین عوامل لزوم تعدیل عیار را گرایش شدید مردم به بدلیجات می داند و می گوید: طی سالهای اخیر سرمایه های فراوانی به سوی بدلیجات رفته که اکثراً وارداتی بوده و درصدی طلا ندارد، ولی با اجرای این طرح مصرف کننده مصنوعی را خریداری می کند که حداقل چند درصد طلا داشته وبه فرهنگ و روسوم سرمایه گذاری خانواده کمک می کند.

وی حق انتخاب برای مصرف کنندگان را مهم می داند و اظهار می دارد: مصرف کننده مطابق با نیاز خود حق انتخاب باید داشته باشد، چرا مشتری فقط طلای 18 عیار را باید بخرد؟

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ضمن لزوم وحدت رویه در صنف طلاوجواهر و اتحاد همه تشکلهای موجود در آن مدیریت مقتدر و واحد را لازمه این صنف می داند که باید در مسیر رونق و فعال نمودن فضای کسب و کار در سال حمایت از تولید ملی گام بردارد.


*نظر اداره استاندارد چیست؟

اما سازمان استاندارد استان تهران پس از رسانه ای شدن کاهش عیار، افت عیارها را تکذیب و بررسی این پیشنهاد را به جلسات کارشناسی موکول کرد.

در همین حال فریدون بلغاری مدیر کل نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران پیشنهاد تدوین استاندارد طلای 14عیار را در حال بررسی اعلام کرد. ضمن اینکه وی تصریح کرد: از نمایندگان بانک مرکزی در این زمینه استعلام می شود، و در این پیشنهاد طلا با عیار 18 ، 20، و 24 هر یک علامت استاندارد مخصوص به خود دارد.

وی اعلام کرده است که در کشورهای دیگر نیز طلا با عیارهای 10 ، 12 و 14 تولید می شود و مانند کشور ما این کالا با عیار بالا عرضه نمی شود.


*اما کارشناسان در این باره چه می گویند؟

درهمین حال محمد حسین صیقلی، کارشناس و مشاور مدیریت در کسب و کار طلاوجواهر تاکید زیادی بر آرامش در فضای موجود دارد.

وی می گوید: اگر قرار است طرحی مطرح شود ویا ایده ای بررسی گردد که منافع کل صنف را تامین کند باید در فضای آرام و بدور از تنش انجام گردد.

صیقلی به سایت طلا می گوید: دو طرف در این مسئله از دوستاران صنف طلاوجواهر می باشند، و اگر نفعی در این طرح باشد باید رشد کل کسب و کار را که رشد مجموعه صنف را شامل می شود فراهم آورد.

این کارشناس طلا از طرفین این بحث خواست که به جای رسانه ای کردن آن و تخطئه نمودن همدیگر، در فضای کارشناسی دلایل موافقت و مخالفت ونیز مزایا ومعایب طرح های مختلف را مطرح کرده وبا منطق و آمار و الگوبرداری و تحلیل علمی و تجربی و بومی تصمیم سازی نموده تا سازمان های متولی تصمیم مناسبی بگیرند.

وی برخی تصمیم گیران اصلی دولتی را در این موضوع سازمان استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانک مرکزی، مجلس شورای اسلامی و سازمان توسعه تجارت اعلام می کند و می افزاید: اطاله این تصمیم گیری باعث مرگ تدریجی زنجیره کسب و کار شده و ضربه بیشتری به بدنه ملی تولید و توزیع می زند.

در عین حال وی از ذی نفعان اصلی درخواست کرد تا از تصمیمات احساسی و غیرکارشناسی پرهیز نمود و قانونگذاران نیز مزایا و معایب آن را با همکاری تشکل ها و کارشناسان و بنابه میزگردهای تخصصی و کارشناسی بررسی نموده و با کار علمی در خصوص این موضوع مهم و حیاتی صنعت طلاوجواهر ایران تصمیم گیری نمایند.


* نقش رسانه در این موضوع

آنچه مسلم به نظر می رسد نقش رسانه در این میان بسیار مهم است. رسانه هایی که در این چند روز و از این موضوع خوب استفاده نموده و بازدید فراوانی جمع کرده اند.
رسانه ها می توانند آتش بیار معرکه و یا در جهت حل این موضوع و یا هر موضوع دیگری برآیند.
باید به این واقعیت تلخ اشاره کرد که در ورود به این موضوع رسانه ها نمره خوبی نگرفتند. می شد با فراهم نمودن جوی آرامتر، زمینه دوری از تقابل و حرکت به سوی وحدت را در این مسئله مهیا کرد.

گفتگو، بحث های منطقی و ارائه نقطه نظرات کارشناسانه و نگاه و توجه دستگاههای بالاتر به این موضوع مطمئناً کارساز و کارگشا بوده و این صنف را به عمل به بهترین گزینه یاری خواهد کرد.

... حال باید منتظر ماند و دید که طرح کاهش، تغییر، تعدیل و یا تنوع عیار به کجا می انجامد و آینده مصنوعات طلایی کشورمان بر مبنای چه عیاری استوار می ماند.

* احمد جعفری


سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد
0 0

Hard میگه :

تاریخ: 1391/08/27 ساعت 12:47
از همه شما تشكر مي نمايم ، اميدوارم همه چي ارزان شود

0 0

ناامید میگه :

تاریخ: 1391/08/25 ساعت 19:44
ورشکست شدیم رفت

0 0

زرگر 13 پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/26 ساعت 00:17
تو که خودت اسمتو گذاشتی نا امید بابا توی بازار طلا چیکار میکنی توی بازار طلا کسی میاد که امیدش از یه لحظه باشه تا چند سال

0 0

سعيد میگه :

تاریخ: 1391/08/25 ساعت 09:03
كاهش عيار طلا باعث بي اعتمادي به طلاي خريداري شده از طرف مردم ميشود چون مردم توانائيازريابي وشناخت عيار واقعي طلا راندارند

0 0

شی..... میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 21:12
با ادامه نوسان های قیمت طلا کارشناسان و موسسه های اقتصادی مختلف پیش بینی هایی را در زمینه قیمت طلا در سال آینده انجام داده اند؛ بر همین اساس موسسه ال بی ام ای لندن پیش بینی کرده است که قیمت جهانی هر اونس طلا تا سال آینده به بیش از 1843 دلار خواهد رسید.

0 0

matin88 میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 20:06
به نظرمن هرکه رو طلا سرمایه گذاری کنه ضررنمی کنه من 300میلیون سود کردم ودارم حلشو میبرم

0 0

زندانی پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/26 ساعت 18:10
خیلی خوشحالم متین جان،باورت نمیشه اما خودمم سود کنم همین قدر شاد میشم،مبارکت باشه

0 0

فروغ پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/25 ساعت 00:56
میشه لطف کنید من رو هم راهنمایی کنین.من مقداری طلا و مقداری پول دارم چکار کنم؟

0 0

شی..... میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 15:11
رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت:”کم شدن قیمت دلار و همچنین کاهش تقاضا دلیل اصلی کم شدن قیمت سکه و طلا و در بازار ایران است. مرکز مبادلات ارزی در ساماندهی و تثبیت نسبی قیمت ارزها و سکه و طلا موثر و موفق بوده است. با این که در ده روز گذشته قیمت جهانی طلا افزایش یافته اما در کشورما این روند کاملا برعکس بوده و شاهد کاهش قیمت ها بوده ایم.

0 0

عاقل میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 14:30
کاهش عیار طلا اصلا کار درستی نیست. همین طلای 18عیار هم 25درصد ناخالصی دارد. تغییر رنگ طلای 18را به فراوانی می بینیم. به سختی می توان آلیاژهای 14عیار و پایین تر را طلا نامید. آنها درواقع آلیاژی از چند فلز هستند که طلا هم جزئی از آن است. از نظر علم مواد و متالورژی، باید برای آلیاژهای 14عیار و پایین تر، قطعاً نام های دیگری جز طلا انتخاب کرد. طلا نامیدن چنین آلیاژهایی، خودش می تواند یک تقلب درنظر گرفته شود. ار مسئولین سایت طلا هم می خواهم که این نظر را نمایش دهند.

0 0

منتظر میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 14:29
ماكه بالاخره نفهميديم چي شد.دست همه ي كارشناسان درد نكنه.نظرياتشون يك ذره هم كمك نكرد كه هيچ دست وپامونم بست.

0 0

منتظر میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 14:15
اي بابا.تحليلهاي نادرست ديگران بدبختمان كرد

0 0

زندانی پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/26 ساعت 18:08
عزیزم خودت تصمیم بگیر و پاش وایستا، این سایتم فقط کمک میکنه و شما باید خودت حرف آخر بزنی

0 0

علی یزدی میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 13:01
هر کس پول داره حالا وقت خریده

0 0

گلپا پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 20:10
یزدی خان روی چه حسابی

0 0

بی طرف میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 12:06
پس کجان اونایی که طرفدار افزایش قیمت سکه بودن الان دیگه نظری ندارن؟

0 0

درود میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 12:07
با سلام دوستان اين كار ها فقط باعث كندي تصميم گيري براي خريد و فروش و كنترل موقت قيمت و بازار است.

0 0

شیوا فهمیده میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 12:04
بالا رفتن تقاضا از طرف بانک های مرکزی جهان و همچنین مشتری ها و سرمایه گذارهای چینی، باعث بالا رفتن هزینه تولید و محدود شدن هزینه تولید و همچنین محدود شدن عرضه، تاثیرات بسیار زیادی بر روی افزایش قیمت طلا در سال آینده یعنی سال ۲۰۱۳ خواهد داشت

0 0

زندانی پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/26 ساعت 18:05
ستاره عزیز من حرفه ایی نیستم و اغلب کسایی که اینجان.من شیوا را تایید میکنم چون این بهترین روش برای آماتورهاست،اونایی که سکه شغلشون نیست

0 0

ستاره پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 14:30
باشه به هممون تلقين كردي ميره بالا، اينكه در دراز مدت صعوديه كسي شكي نداره بلكه مهم اينه كه بفهمي كي كاهشي است كه بتوني بفروشي و در كف بخري الان حرفه اي ها فروخته اند تا بعد از نزول مناسب خريد كنند. شما هم ابنقدر در تلاش براي عوض كردن روند نزولي نباش.

0 0

شیوا فهمیده میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 11:41
کشتي آراي با اشاره به اينکه کاهش قيمت نفت و سياست هاي اقتصادي دولت آمريکا در چند روز گذشته مبني بر افزايش ارزش دلار موجب کاهش قيمت طلا شد، گفت: قيمت طلا طي ماه هاي آينده به دليل تاثير از بازاهاي جهاني در بازار داخل افزايش خواهد يافت اين در حالي است که به دليل عرضه سکه توسط بانک مرکزي قيمت سکه افزايشي نخواهد يافت

0 0

شی..... میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 11:26
با ادامه نوسان های قیمت طلا کارشناسان و موسسه های اقتصادی مختلف پیش بینی هایی را در زمینه قیمت طلا در سال آینده انجام داده اند؛ بر همین اساس موسسه ال بی ام ای لندن پیش بینی کرده است که قیمت جهانی هر اونس طلا تا سال آینده به بیش از 1843 دلار خواهد رسید.

0 0

شی..... میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 11:19
بازار راکد و کم مشتری در این روزها موجب شده تا تقاضا‌های هیجانی از بازار ارز و سکه رخت بربندد. فعالان بازار افت محسوس روزانه قیمت دلار و سکه را تجربه می‌کنند

0 0

سعید میگه :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 01:54
عالی بود، با تشکر از سایت طلا و نویسنده این مقاله . اگر در تمام جنبه های کاری عقلانیت جای منیت را بگیرد رشد و تعالی فراگیر خواهد شد.

0 0

آرمان میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 23:43
به نظر من به جاي خريد طلاي 4 عيار بهتره بريم بنگاه آهن آلات

0 0

آرمان پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/28 ساعت 00:06
زرگر 13 جون با دقت بخون!

0 0

زرگر 13 پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/26 ساعت 00:15
آرمان جان عزیز دلم عیار 4 نیست 14 نوشته گلم

0 0

آرمان میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 23:40
آيا واقعن مسئله اين است؟

0 0

مرتضی میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 22:39
با سلام اگر می بینید که در آمریکا عیار 10 تا 18 مرسوم است بدانید در این کشور می توانند طلا را کنترل کنند من احتمال می دهم از عیار طلا تغییر کند و به چند دسته تقسیم شود احتمال کلاهبرداری زیاد و هرج ومرج می شود

0 0

آگاه میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 22:19
تا زمان تحویل سکه های پیش فروش قیمت سکه چقدر خواهد شد؟

0 0

ضد متقلب میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 21:47
در حال حاضر هم اونس خیلی به روند خاصی پایبند نیست و دائم نوسان داره هم تکلیف دلار مشخص نیست و فعلا که در حال افته و داره پایین میاد.قطعی نمیشه نظری داد ولی فعلا که بدون شک کاهشیه شاید تو سال 2013 تغییری بکنه.نظر من سکه 1000000تومن.

0 0

ضد متقلب میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 21:46
سود بازار سکه در ایران بیش از هرچیز به طمع خریدار و زیرکی دلالان و صرافان بستگی دارد نه به قیمت واقعی طلا. سودی که به جیب صراف و دلال واریز میشود از خریدهای کوتاه مدت و فروش آنی بدست میاید.

0 0

شی..... پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/25 ساعت 09:36
دقیقا همینه اما همه دلال و صراف و با تجربه نیستن .

0 0

ضد متقلب میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 21:46
بازار طلا طوری نیست که یک نسخه برای همه بپیچی بستگی به روش سرمایه گذاریت داره

0 0

حامدي پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/25 ساعت 09:50
خيلي جالبه يه نفر با دوتا اسم بجاي دو نفر كپي كرده البته مطمئنم كه حواسش نبوده اين سوتي رو دادهه (به نظر می رسد روند نزولی گذرا تر از ان چیزیست که تصور می شد. در این مورد حتما توضیح خواهم داد. اما در حال حاضر به این نکته بسنده می کنم که از اواسط هفته اینده این روند تغییر غافل گیر کننده ای خواهد داشت. خواهش می کنم مراقب باشید. )برين تو قسمت نوسان قيمت طلا در بازارهاي جهاني اين سوتي رو ميبينين.حالا سوال اينه اين ادم چه هدفي داره از اين كار

0 0

سامان11 پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/25 ساعت 00:51
قای بدون نام یا ضدمتقلب یا بمب اتم. منظورتان از ساختن این چند شخصیت چیست؟

0 0

ضد متقلب میگه :

تاریخ: 1391/08/23 ساعت 21:45
دوستانی که سکه دارند با هدف غیر از سرمایه گذاری وتبدیل به نقدینگی سریعتر بفروشند ولی آنهایی که نگه داشته اند نگه دارند چون در زود هنگام قیمت سکه بالا نخواهد رفت در حاضر بازار به شدت لرزان ونزولی است

0 0

زندانی پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/26 ساعت 18:01
شیوا جان این اجناس بهر حال خواهان و مشتری دارد و بازار خودش را،پس تهیه ارز خرید این اقلام سربار روی بازار ارز آزاد میشه و سبب افزایش آن

0 0

شیوا فهمیده پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 11:31
کارشناسان اقتصادي معتقدند در صورت تداوم کاهش قيمت دلار در بازارهاي داخلي که به دنبال اتخاذ ممنوعيت ثبت سفارش واردات کالاهاي گروه ۹ و ۱۰ و همچنين کاهش تقاضا براي خريد دلار در بازارهاي داخلي بوده است، قيمت سکه و طلا در بازارهاي داخلي طي روزهاي آينده کاهش بيشتري خواهد داشت.

0 0

شیوا فهمیده پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 11:28
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در صورت ادامه بن بست مالی در آمریکا و کاهش ارزش دلار قیمت طلا در بلند مدت افزایش خواهد یافت

0 0

احسان پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 00:44
الان سکه بخری خوبه بنظرت؟ یا صبر کنی بیاد پایین تر؟

0 0

ضد متقلب پاسخ می دهد :

تاریخ: 1391/08/24 ساعت 00:01
عزیز من چه کار به نظرات بنده های خدا داری؟ خوب با اسم خودت حداقل کپی پیست کن.


اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا