سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

تاج‌گردون:رانت ارزي به جيب دولت نرفت

نايب رييس كميسيون برنامه و بودجه گفت: اگر رانتي كه از ناحيه فروش ارز دولتي و واردات كالا و فروش آن به نرخ آزاد به جيب دولت مي‌رفت باز اين پول صرف امور كشور مي‌شد ولي تا آن‌جا كه اطلاع دارم اين پول به جيب دولت نرفته است.

ایسنا


به گزارش سایت طلا به نقل از ایسنا، غلام‌رضا تاج‌گردون به بررسی نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت تمام شده کالا پرداخت و افزود: تمام گشایش‌های ارزی و ثبت سفارش کالا در نظام بانکی بر اساس ارز 1226 تومان انجام می‌شود ولی هیچ کالای وارداتی با این ارز به دست تولید کنندگان و مصرف‌کنندگان نمی‌رسد. این مشکل از طریق سیاست‌های تعزیراتی هم قابل حل نیست و مادامی که سیاست تک نرخی یا ارز شناور مدیریت شده اجرایی نشود، مشکل به قوت خود باقیست.

وی گفت: به دلیل حساس شدن بازار اقتصادی کشور به تصمیم‌گیری‌هایی که در حوزه ارزی انجام می‌شود، مسوولان اقتصادی به ویژه مدیران بانک مرکزی باید از اظهارنظرهای غیرکارشناسی به شدت پرهیز کرده و هرچه سریعتر در توزیع بهینه منابع ارزی به ویژه در حوزه واردات، نرخ مرجع و مصارف ارزی تجدیدنظر کنند.

وی معتقد است: توزیع نامناسب ارز موجب سوداگری کانون‌های قدرت و ثروت می‌شود و متاسفانه از بهمن سال قبل تا مرداد ماه سال جاری توزیع ارز به نحوی انجام گرفت که رانت عظیمی نصیب عده‌ای شد.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان این‌که «این پول عظیم به جیب دولت نرفت»، گفت: اگر رانتی که از ناحیه فروش ارز دولتی و واردات کالا و فروش آن به نرخ آزاد به جیب دولت می‌رفت باز این پول صرف امور کشور می‌شد، ولی تا آن‌جا که اطلاع دارم این پول به جیب دولت نرفته است.

وی معتقد است: ارز شناور مدیریت شده به معنای تک نرخی شدن ارز است. ارز شناور مدیریت شده یعنی ارز با یک نرخ شناور اما در بازار ارز کشور سه نرخ وجود دارد که همه آن‌ها شناور است. آیا دلار 1226 تومان شناور مدیریت شده است؟ بانک مرکزی باید به صورت جدی ارز تک نرخی را دنبال کرده و به اجرا در آورد.

این نماینده مجلس با بیان این‌که «دولت بزرگترین مصرف‌کننده ارز کشور است» حذف ارز مسافرتی را کج سلیقگی دانست و ابراز عقیده کرد: در شرایطی که مردم از مواهب ارز بیش از 2000 تومان بهره‌مند می‌شوند، اشکالی نداشت که ارز مسافرتی و ارز زیارتی با همان اعداد قبلی در اختیار مردم قرار می‌گرفت. سهم ارز مسافرتی و ارز زیارتی در کل اقتصاد بسیار ناچیز است ولی پیامی که این سیاست به بازار داد در نهایت موجب افزایش تقاضای ارز در بازار و تثبیت نرخ دلار در پایه 2000 تومان شد.

وی تاکید کرد: ارز باید به نرخ شناور مدیریت شده در اختیار مسافران قرار گیرد در غیر اینصورت تقاضای کاذب ارزی تشدید شده و باز شاهد افزایش کنترل نشده نرخ ارز در بازار آزاد خواهیم بود.

سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا