دریافت روزانه نرخ طلا سکه و ... ( پیامکی و تلفن گویا ). جدید ترین ژورنال طلا و جواهرات
Warning Component => SEARCH | LIST
اونس طلا1281.1
مظنه1,581,500
18 گرم365,000
ارزش سکه3,563,120
قدیم (بهار)3,951,000
جدید (امامی)4,066,000
نیم2,156,000
ربع1,306,000

تب تند سکه کی به ارزانی می‌نشیند؟

اگرچه نوسان قیمت طلا جهانی است و افزایش این فلز زرد رنگ ناشی از تحولات بازارهای نفت و بورس های دنیاست، اما آنچه در اقتصاد ایران در حوزه قیمتی سکه اتفاق می افتد،گاهی کمی عجیب به نظر می رسد.

اخبار جدیدتر و مرتبط با این خبر را مشاهده نمایید:

از اینستاگردی سایت طلا دیدن فرمایید. آخرین مدل ها و مصنوعات طلا و جواهر

بررسی تحولات بازار سکه نشان می دهد که نوسان قیمتی این کالا چندان از تحولات اونس و طلا پیروی نکرده است.اگرچه افزایش ها را با آغوش باز پذیرفته اما در نهایت،قیمت سکه از طلا جلو زده است.

این افزایش ها در بازار سکه از اواسط تابستان شروع شد؛جایی که قیمت هر قطعه سکه تمام بهارآزادی از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رشد خود را آغاز کرد تا در دی ما به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

رشد بی سابقه

بررسی نوسانات قیمت سکه تمام از آغاز زمستان یعنی سه ماهه چهارم سال نشان می‌دهد که قیمت این نوع سکه در این بازه زمانی ۱۲۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده که حداقل در سال جاری اتفاق بی‌سابقه‌ای است.
 بررسی ها نشان می دهد که  سکه تمام بهار آزادی با طرح جدید ابتدای دی ماه حدود یک میلیون و ۳۹۶ هزار تومان در بازار قیمت داشت که در نیمه دی ماه، به یک میلیون و ۴۴۳ هزار تومان رسید.

این شیب قیمتی در اواخر دی ماه تندتر شد و سکه را یک میلیون و ۵۱۵ هزار تومان کرد و در نهایت این نوع سکه دی ماه را با نرخ یک میلیون و ۵۱۹ هزار تومان به پایان رساند.

کارشناسان می گویند،قیمت سکه به طور معمول از دو شاخص تاثیر می‌پذیرد. یکی قیمت طلای جهانی و دیگری قیمت ارز. قیمت طلای جهانی در یک ماه گذشته با روند افزایشی روبرو بوده است اما این افزایش قیمت شیب کندی داشته و چندان در بازار محسوس نبوده است.

تحولات سکه دردومین ماه زمستان

با آغاز سردترین فصل سال و همزمان با بارش سنگین برف در اغلب نقاط ایران،بازار سکه از تب و تاب نیفتاد.قیمت ها همچنان آتشین و پرنوسان به افزایش ها چراغ سبز نشان می داد.در دومین روز بهمن، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت یک میلیون و 526 هزار تومان فروخته شد . قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم نیز با رشدی در حدود 5 هزار تومان به قیمت یک میلیون و 476 هزار تومان معامله شد . ربع سکه و نیم سکه نیز به ترتیب با قیمت 438 هزار تومان و 286 هزار تومان معامله شد.

هفتم بهمن ماه در حالی که اولین روز از دومین هفته بهمن بود، سکه کمی روند نزولی به خود گرفت و به یک میلیون و 518 هزار تومان رسید.

اما فردای آن روز با اعلام خبر پیش فروش سکه کاهش محسوس در بازار رقم خورد.به طوری که در8 بهمن قیمت سکه امامی در بازار یک‌میلیون و 483 هزار تومان شد.

16 بهمن همزمان با اعلام شعب منتخب پیش فروش سکه،بازار واکنش چندانی نشان نداد؛در مقابل نیم سکه،ربع سکه و سکه گرمی گران شدند.در این روز قیمت سکه کاهش 1500 تومانی داشت و به یک میلیون و 518 هزار تومان رسید.نیم سکه 5 هزار تومان گران شد و 753 هزار تومان قیمت گذاری شد.ربع سکه نیز با 5 هزار تومان افزایش 448 هزار تومان معامله شد.

دو روز بعد یعنی در18 بهمن قیمت سکه تمام بهار آزادی با 7هزار و 500 تومان افزایش به یک میلیون و530هزار تومان رسید.نیم سکه با 4 هزار تومان افزایش 760 هزار تومان و ربع سکه با 3 هزار تومان افزایش 452 هزار تومان معامله شد.

قیمت سکه گرمی هم با 4 هزار تومان افزایش در آستانه 300 هزار تومانی شده رسید و 299 هزار تومان معامله شد.

پیش فروش ها دردی از بازار دوا می کند؟

بانک مرکزی از ۱۷ بهمن ماه، طرح پیش فروش سکه در سراسر کشور را در شعب منتخب بانک ملی آغاز کرده است. طرحی که بنا به اعلام مقامات بانک مرکزی متقاضیان می‌توانند تحت شرایطی مراجعه کرده و سکه‌های تمام بهار آزادی را با در نظر گرفتن بازده حداقل 15 درصدی پیش‌خرید کنند.

افرادی که قصد شرکت در این پیش‌فروش دارند، می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی به شعب منتخب مراجعه کرده و ظاهرا بدون محدودیت نسبت به خرید اقدام کنند. پیش‌فروش فقط برای سکه تمام بهار آزادی انجام می‌شود و خریدار  بر اساس قیمت فعلی یک میلیون تومان برای هر قطعه پرداخت کرده و تسویه آن آتی خواهد بود، یعنی در زمان سررسید، تسویه می‌شود.

در این پیش‌فروش هنگام تسویه نهایی تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده و به نرخ روز تحویل سکه محاسبه و مابه‌التفاوت پرداخت می‌شود. برای سررسید، دو دوره شش ماهه و یک ساله تعیین شده است که برای شش ماه تخفیف چهار درصدی و در یک سال تخفیف ۹ درصدی تعلق می‌گیرد.(اینجا را بخوانید)

اگرچه هنوز بازار به طور رسمی واکنش چندانی به این پیش فروش ها نشان نداده اما به گفته عبادالله محمدولی رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه دیگر جای گران شدن ندارد و پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی می‌تواند تا حدودی به کنترل و تنظیم بازار سکه کمک کند اما در افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری تاثیری نخواهد داشت.

بنا به گفته در حال حاضر سکه به قیمتی رسیده است که دیگر جای بالا رفتن ندارد و باید تلاش شود که قیمت آن به سمت کاهش حرکت کند. از طرفی هم باید دید که قیمت طلای جهانی چه وضعیتی خواهد داشت، چون قیمت سکه از قیمت طلای جهانی تاثیر می‌گیرد و تا حدود زیادی از آن تبعیت می‌کند.


سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد
0 0

آینده میگه :

تاریخ: 1396/11/21 ساعت 20:32
قیمت طلای جهانی رو به افزایشه و کاهش ها موقتی خواهد بود.طلا برای سرمایه گذاری بلند مدت مناسبه


اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا