سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

متغیرهای کلان در لایحه بودجه سال ۹۷/ برآورد نفت ۵۰ دلار با نرخ ارز ۳۵۰۰ تومانی

متغیرهای کلان در لایحه بودجه سال ۹۷ نشان می‌دهد، دولت قیمت نفت را حوالی هر بشکه ۵۰ دلار و با نرخ تسعیر ۳۵۰۰ تومان پیش‌بینی‌ کرده است.

متغیرهای کلان در لایحه بودجه سال ۹۷/ برآورد نفت ۵۰ دلار با نرخ ارز ۳۵۰۰ تومانی

 دولت هفته گذشته بخشنامه پیش بینی بودجه سال آینده را به دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد تا زمینه تدوین لایحه بودجه سال 97، فراهم شود. متغیرهای کلان اقتصادی بودجه سال آینده بیش از هر موضوعی اهمیت دارد که در نهایت تعیین‌کننده دخل و خرج یک سال کشور خواهد بود.

در حال حاضر قیمت سبد نفت اوپک 50 تا 51 دلار در هر بشکه تعیین می‌شود. کارشناسان اقتصادی قیمت نفت را برای سال آینده بنا به ملاحظات و شرایط سیاسی حدود 46 تا 55 دلار برآورد می‌کنند. بنابراین میانگین 50 دلار رقم معقولی برای بودجه سال آینده خواهد بود، کما اینکه در بودجه 96 نیز رقم 50 و 55 دلار مفروض کرده است. 

با این حال گفته می‌شود، قیمت نفت مبنای بخشنامه بودجه سال 97 حدود 46 دلار باشد، اما در نهایت 50 دلار تعیین و ملاک عمل خواهد بود. 

در حال حاضر تولید نفت و میعانات گازی بالغ بر 4 میلیون و 200 هزار بشکه در روز است که حجم صادرات کشور از این میزان 2 میلیون و 660 هزار بشکه است. 

با این محاسبات حدود 169 هزار و 907 میلیارد تومان در بودجه درآمد نفتی وجود دارد که 14.5 درصد آن سهم وزارت نفت و 32 درصد سهم صندوق توسعه ملی و مابقی خرج هزینه‌های دولت خواهد شد. 

در صورتی که قیمت نفت از 50 دلار پایین‌تر بیاید، دولت با ارز شناور مدیریت شده، به منظور جبران بخشی از کمبودهای بودجه‌ای، نرخ محاسباتی دلار در بودجه را از 3500 تا 3750 تومان تا پایان سال 97 افزایش دهد، این رویکرد به غیر از اتفاقات ارزی و اجرای سیاست تک‌نرخی شدن ارز تلقی می‌شود. 

محدوده تورم بانک مرکزی 9.9 درصد و مرکز آمار 8.1 درصد است و دولت پیش‌بینی می‌کند که تورم تک‌رقمی بماند، بنابراین افزایش حقوق را نیز ترکیبی از 5 تا 10 درصد درنظر گرفته است. 

انتهای پیام


سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا