سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

تولید نفت در آستانه ۴ میلیون بشکه در روز

تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حکایت از آن دارد که تولید نفت فاصله‌ای اندک دارد تا 4 میلیون بشکه در روز شود.

تولید نفت در آستانه ۴ میلیون بشکه در روز

 

تولید نفت در زمستان۹۵ در حدود ۳میلیون و ۹۰۹هزار و صادرات ۲میلیون و ۳۱۶هزار بشکه بوده است

 

 دولت یازدهم در بخش انرژی چه عملکردی داشته است؟ این را می‌توان در تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی ارزیابی کرد.

براساس هشتاد و هفتمین نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی مربوط به سال 95، تولید نفت 16.4 درصد و صادرات نفت 41.3 درصد افزایش یافته است. به این ترتیب در سال 95 روزانه 3 میلیون و 761 هزار بشکه نفت تولید و 2 میلیون و 224 هزار بشکه نفت صادر شده است. این نشان از آن دارد که تولید نفت تا رقم 4 میلیون بشکه در روز فاصله‌ای اندک دارد.

این در حالی است که این آمارها در سال‌های قبل به‌گونه‌ای دیگر بود. در سال 94 تولید نفت 5.5 درصد و صادرات 9.7 رشد داشته است. بنا به این آمارها، میزان تولید نفت در سال 94 روزانه 3 میلیون و 231 هزار بشکه و صادرات نفت یک میلیون و 574 هزار بشکه بوده است.

در سال 93 اما تولید نفت 3 میلیون و 63 هزار بشکه و صادرات نفت یک میلیون و 435 هزار بشکه در روز گزارش شده بود؛ این در حالی است که در سال 92 روزانه 3 میلیون و 481 هزار بشکه نفت تولید و یک میلیون و 685 هزار بشکه نفت صادر می‌شد.

گزارش بانک مرکزی از عملکرد بخش نفت در زمستان 95 البته چهره‌ای متفاوت را نشان می‌دهد؛ به نحوی که تولید و صادرات نسبت به فصول قبل منفی شده است. دلیل این اتفاق به نظر می‌رسد بی‌ارتباط توافق اوپک در آذر 96 برای کاهش تولید نفت نباشد. سازمان کشورهای صادرکننده نفت آذرماه سال گذشته برای کاهش تولید نفت خود معادل 1.2 میلیون بشکه در روز به توافق رسید. به این ترتیب، با این کاهش میزان تولید نفت روزانه این سازمان باید به 32 میلیون و 500 هزار بشکه کاهش می‌یافت.

براساس گزارش بانک مرکزی، تولید نفت در زمستان 95 در حدود 3 میلیون و 909 هزار بشکه و صادرات 2 میلیون و 316 هزار بشکه بوده در روز بوده است. این در حالی است که در پاییز 95 میزان تولید نفت 3 میلیون و 963 هزار بشکه و صادرات نفت 2 میلیون و 426 هزار بشکه اعلام شده بود. اما در کل عملکرد 4 فصل سال 95، از مثبت شدن تولید و صادرات نفت حکایت دارد.


سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد

اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا