سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

حداقل حقوق در سال 93 به 660 هزار تومان می رسد؟

شرایطی که مسئولان با افزایش دستمزد بر اساس نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار موافقت کنند حداقل دستمزد به 660 هزار تومان خواهد رسید.

نامه نیوز


در شرایطی که تقریبا 2 ماه تا پایان سال 92 باقی مانده است موضوع تعیین دستمزد کارگران به یکی از بحث های داغ فضای اقتصادی کشور تبدیل شده است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مذاکرات خود را درباره تعیین حداقل دستمزد سال آینده کارگران با مشارکت نمایندگانی از کارگران و کارفرمایان آغاز کرده و قرار است در این سلسله نشست ها، برخی مباحث بین نمایندگان گروه های 3 جانبه مطرح شود.

یکی از موضوعات با اهمیت در شورای عالی کار، استناد به نرخ تورم است که احتمالا از امسال باید به نرخ اعلامی مرکز آمار ایران به جای بانک مرکزی مراجعه شود و بر اساس مرکز آمار تورم در آذر ماه به 35.5 درصد رسیده است.

پیگیری ها نشان می دهد کارفرمایان در نظر دارند تا پیشنهاد افزایش حداقل دستمزد سال آینده خود را حداکثر به میزان پیش بینی دولت برای افزایش 18 درصدی حقوق کارمندان در لایحه بودجه سال 93، تنظیم و به شورای عالی کار ببرند.

در اینصورت کارفرمایان با پیشنهاد افزایش 87 هزار و 682 تومانی سال آینده حداقل دستمزد کارگران به شورای عالی کار خواهند رفت که در نهایت حداقل مزد از 487 هزار و 125 تومان به 574 هزار و 807 تومان خواهد رسید.

علاوه بر این، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است در نظر دارد تا از طریق دولت برخی کمک های غیرنقدی را نیز برای تقویت معیشت کارگران در سال 93 در نظر بگیرد که در صورت تحقق این امر می توان انتظار داشت کارگران در سال آینده علاوه بر افزایش حدود 100 هزارتومانی نقدی حداقل دستمزد، برخی کمک های غیرنقدی را نیز به صورت ماهیانه و یا فصلی دریافت کنند.

این در شرایطی است که برخی مقامات کارگری معتقدند هرچند دولت وعده هایی برای کاهش نرخ تورم در ماه های آینده را داده است، اما با وضعیت معیشتی نامناسب کارگران و افزایش هزینه های آنان، نمی توان انتظار داشت حداقل دستمزد سال آینده کمتر از میزان تعیین شده در سال جاری باشد و دست کم حداقل دستمزد 25 درصد دیگر نیز افزایش می یابد و در اینصورت می توان انتظار داشت حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار در سال 93 از رقم 609 هزار تومان کمتر نباشد و در صورتی که به رقم 487 هزار و 125 تومانی امسال، 122 هزارتومان معادل 25 درصد افزوده شود؛ حداقل مزد مشمولان قانون کار از 600 هزارتومان خواهد گذشت.

در همین رابطه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره تعیین الگوهای مختلف برای دستمزد 93 گفته است یک نگاه در تعیین مزد به تورم است اما نمی خواهیم به یک جیب کارگر چیزی اضافه کنیم و از جیب دیگر وی برداریم بنابراین می خواهیم تورم را کاهش دهیم تا قدرت خرید آنها افزایش یابد.

این در شرایطی است که حسین فروتن مهر عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان کل کشور گفته است افزایش دستمزد از سال 91 به 92 را 25 درصد در وزارت کار موافقت کردیم اما طبق آنچه در عمل اتفاق افتاد با توجه به همه پرداختی ها، کارفرماها 42.92 درصد اضافه پرداخت داشتند اما مشکلی را در جامعه حل نکرد.

فروتن مهر گفته است از سال 1375 تا سال 1385 تورم 300 درصد بود اما افزایش دستمزد 600 درصد بود که دیدیم هیچ مشکلی را حل نکرده است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی کارفرمایان کل کشور با بیان اینکه باید کمک کنیم مشکلات اصلی جامعه تولید حل شود، می گوید قرار بود بهره بانک ها یک رقمی شود اما به رقم 30 رسید و قرار بود جلوی واردات بی رویه را بگیریم و مسائلی که بتواند مشکلات کارگران را حل کند حل کنیم.

وی ادامه داد: با هر تورمی که موافقت کنیم دستمزد بالا برود، اگر از اولین روز فروردین بدون مدیریت و احساس مسئولیت تورم کنترل نشود، تورم افزایش یافته و قیمت سوخت و تمامی موارد افزایش می یابد و همین اوضاع امسال، باز هم تکرار می شود.

در همین رابطه حسین صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به اینکه خط فقر مطلق یک میلیون و 500 هزار تومان است گفته است ما معتقدیم باید چنین دستمزدی به کارگر داده شود که البته تلفیقی از نقد و کالا باشد یعنی می‌توان 50 درصد این مزد را به صورت نقد و 50 درصد را به صورت کالا به کارگران تخفیف دهند.کارگران با چنین روندی موافق هستند اما کارفرمایان مخالف چنین روشی هستند.

وی با اشاره به اینکه وضعیت درمان کارگران در مراکز تامین اجتماعی به صورت رایگان است اما سوال اینجاست که چرا کسانی را غیر از کارگران بر سرسفره ما می آورند؟ گفت: در کشور عراق کارگران روزانه 12 هزار دینار که معادل 10 دلار است مزد دریافت می‌کنند و کارگران در آمریکا نیز ساعتی 11 دلار حقوق دریافت می‌کنند اما این رقم قابل مقایسه با حقوق کارگران در ایران دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه افزایش حقوق برای کارگران ایجاد انگیزه و موجب افزایش بهره‌وری می‌شود تاکید کرده است ما نباید در مورد دستمزد به کشورهای اروپایی تکیه کنیم بلکه باید توانمندی خود را در کشور بسنجیم و بهترین روش نیز تعیین حقوق تلفیقی است که به ان اشاره کردم. و در نهایت نیز معتقدم برای سال 93 دستمزد کارگران در سطح خط فقر مطلق که یک میلیون و 500 هزار تومان است تعیین شود.

اما در این باره کارشناسان دیگری نیز نظراتی را مطرح کرده اند و به طور مثال ناصر چمنی, عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارگران گفته است برای یک خانواده 4 نفر به اعتقاد من 1 میلیون و 100 تومان حداقل دستمزد باید در نظر گرفته شود.

حسین راغفر نیز درباره دستمزد مطلوب برای کارگران گفته است در شهر تهران یک خانواده 5 نفره می‌تواند با حداقل دستمزد 2 میلیون و 500 تومان به زندگی خود بپردازند. معیار بنده در اعلام این رقم خط فقر است به نحوی که یک خانواده 5 نفره میتواند با حداقل این رقم زندگی را بگذراند.

فروتن مهر عضو هیئت مدیره کانون عالی کار فرمایان کل کشور حداقل دستمزد برای کارگران را 1میلیون و 600 تومان مطرح کرده و می گوید خط فقر را قبول دارم اما دولت امسال 18 درصد برای افزایش حقوق کارکنان دولت تصمیماتی را مطرح کرد که این میزان حقوق برای کارفرمایان با احتساب حق بیمه حدود 1 میلیون و 819 تومان تمام می‌شود.

این مسائل در شرایطی مطرح می شود که حداقل دستمزد در سال جاری 487 هزار تومان تعیین شده است و در شرایطی که مسئولان با افزایش دستمزد بر اساس نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار موافقت کنند حداقل دستمزد به 660 هزار تومان خواهد رسید.

اما با توجه به این که بانک مرکزی نرخ تورم آذر ماه را 39.3 درصد اعلام کرده است در صورتی که مسئولان نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی را مد نظر قرار دهند حداقل دستمزد در سال 93 به 678 هزار تومان خواهد رسید.


سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد
0 0

lمهدي بدري میگه :

تاریخ: 1392/10/30 ساعت 00:30
قديما 1 روز كار مي كردي 3 روز آب گوشت مي خوردي الان بايد با اين دست مزد ها 3 روز كار كني تا يه روز آبگوشت بخوري

0 0

کارگر میگه :

تاریخ: 1392/10/29 ساعت 01:52
اگه سالهای قبل درصد افزایش حقوق براساس نرخ تورم هرسال انجام میشد الان حقوق باید خیلی بیشتراز 660هزارتومان میشد.لطفا بیشتر بررسی کنید.

0 0

معلم میگه :

تاریخ: 1392/10/29 ساعت 00:19
حقوقی که دولت برای ما معلمان میپردازد البته نسبت به سالهای قبل بسیار عالیست ولی اگر دولت محترم آقایی کند مثل دیگر کارمندان (بانک) سالی یک بار وام کم بهره مسکن هم برای ما در نظر بگیرد خوب است روحانی ممنون

0 0

حمید 10 میگه :

تاریخ: 1392/10/28 ساعت 22:36
اونایی که با 500 یا 600 زندګی میکنن به خدا هنرمند هستند . دستشون رو میبوسم

0 0

شهروند ایرانی میگه :

تاریخ: 1392/10/28 ساعت 13:48
کارشناسان محترم لطفا از لاک قدیمی خود بیرون بیائید و دستمزد بازنشستگان و کارگران خود را با کشورهای همسایه مثلا، مثل عراق که دارای نفت و ترکیه که فاقد نفت است بسنجید . در عراق کارگر روزانه 12 هزار دینار یعنی معادل 10 دلار حقوق می گیرد که به پول ایران روزانه حدود 30 هزار تومان می شود . و اگر به ماهانه حساب کنیم می شود 900 هزار تومان .
و در ترکیه یک کارگر صفر کم سواد در رستورانها حدود 1500 لیر ماهیانه حقوق می گیرد که با نرخ 1400 تومان حساب کنیم به پول ایران می شود 2 میلیون و یکصد هزار تومان. یعنی یک کارگر روزانه 70 هزار تومان حقوق می گیرد. و اگر یک کیلو گوشت را 40 هزار تومان در ترکیه در نظر بگیریم فقط 57 درصد
حقوق روزانه خود را به یک کیلو گوشت می
دهد . در حالیکه در ایران اگر یک کارگر 600 هزار تومان ماهیانه بگیرد که نمی گیرد . و دستمزد روزانه می شود 20 هزار تومان . به یک کیلو گوشت 30 هزار تومان پرداخت می کند یعنی 50 درصد هم بیشتر از حقوق خود . یعنی علاوه بر حقوق خود باید 10هزار تومان هم روی 20 هزار تومان بگذارد تا یک کیلو گوشت بخرد از کجا بگذارد آن را هم خدا می داند . ببنید شما ها اسم خود را کارشناس گذاشته اید باید با اعداد و ارقام و میزان درصد قدرت خرید یک بازنشسته و کارگر را بسنجید نه دیمی. تازه ما نباید با ترکیه خودمان را مقایسه کنیم . چون آنها نفت و گاز ندارند ما روی طلای سیاه خوابیده ایم همه خود را علامه می دانند . ولی فراموش کرده اند که مدرکشان اکثرا ساختگی است درس نخوانده از موقعیت شغلی خود سوء استفاده کرده و مدرک گرفته اند . بنابراین یک کارشناس اگر سواد داشته باشد با تجزیه و تحلیل می تواند مسئولین را توجیه و متقائد کند . که بخاطر بیسوادی نمی تواند در شغل خود مسائل را تجزیه و تحلیل کند. و الکی امضا ء می گذارد و نظر می دهد این یک نوع خیانت در بیت المال است . و وقتی هم حرف می زند دم از بیت المال و صداقت و پاکی می زند . که واقعا جای تاسف است . حالا با این همه توضیح مفصل می توانید به چگونگی ضعف مدیریت خود در سالهای گذشته پی برده
و دلیل فقر بازنشستگان و کارگران را که با تصمیم غلط شما بوده بدانید . اگر شما مسئولین احساس مسئولیت می کردید هیچوقت دیمی در مورد دستمزد آنها تصمیم نمی گرفتید .در کشورهای مشابه دستمزد بازنشستگان و کارگران آنها را با ایران مقایسه می کردید بعد در مورد افزایش دستمزد سالانه بازنشستگان و کارگران تصمصم می گرفتید . حالا از شما می پرسم چرا باید مثلایک کارگر و یا بازنشسته ترکیه و عراق ماهانه چند برابر کارگر و بازنشسته ایران حقوق بگیرد و به چه دلیل مگر اکثرا از رادیو و تلویزیون نمی گویند ایران در خیلی از چیز ها رتبه اول را دارد. پس پول این رتبه ها به جیب چه کسانی می رود . این سوالی است که خدا وکیلی باید خودتان به آن جواب بدهید. با این تورم موجود در ایران حتی یک کارگر ماهیانه 3 میلیون تومان هم حقوق بگیرد باز کم است . شما کرایه خانه و خوراک و پوشاک و دکتر و هزینه بچه ها و متفرقه را در نظر بگیرید بعد قضاوت کنید . ببینید چقدر این حرفها صحت دارد و چگونه و با چه فلاکتی یک شهروند محترم زندگی خود رادر ایران سپری می کند. با این مدیریت در ایران یک عده در کمال رفاه و عده ء زیادی در فقر و فلاکت زندگی می کنند ما در کتب اسلامی چنین چیزی را ندیده و نخوانده ایم .اینها ساخته و پرداخته یک عده مسئولین سود جو است . که ظاهرمتعهد و باطن...... دارند و جز رفاه و خقوق و جیب خود به چیز دیگری فکر نمی کنند. خدا ناظر گفته ها و اعمال همه بشر است . قصاص هم به قیامت نخواهد ماند و هر کس جزای اعمال خود را مسلما در این دنیا خواهد دید انشاءالله تا زمانیکه چاپلوسی و خوش رقصی و دروغ و حیله و سود جوئی و اختلاس و کلاهبرداری در بین کارکنان و مسئولین و اقشار مختلف ریشه کن نشده باشد ومدیریت هر قدر هم قوی باشد این ساختار اصلاح نخواهد شد . پس ببایید مسائل را درست تجزیه و تحلیل کنیم . و چیزی را که نمی دانیم بیخودی نظرندهیم. و علت معلولها را درست بررسی کنیم . و ببینیم دلیل فقر بازنشستگان و کارگران در ایران چیست و به رفع آن بسپاریم. و دلیلی هم ندارد یک بازنشسته و کارگر ایرانی با اینهمه ثروت قدرت خریدش کمتر از کارگر و بازنشسته عرا قی و ترکیه و امثال آنها باشد .و باین فکر کنیم چرا مثلا یک سرباز وظیفه لیسانسیه در ایرا ن حقوقش از یک سرباز مشابه اعراقی و ترکیه و نظیر آنها کم است . و چگونه با حقوق ماهیانه 60 و 70 هزارتومان در ماه زندگی خود را سپری می کند آیا در ترکیه هم همین طور است . که حتی با حقوق ماهانه نمی تواند دو کیلو گوشت درست حسابی بگیرد. به این باید فکر کنیم آیا نمایندگان تا بحال به این فکر کرده اند . اساس وظایف نمایندگان در هر کرسی اینها است نه چیز دیگر. خداوند به همه شماها اجر عنایت کند. انشاءالله
موفق باشید

0 0

علی میگه :

تاریخ: 1392/10/28 ساعت 13:39
اینجوریکه حقوقها را می برند بالا بدون اینکه عواقب این کار را بسنجند!!! وقتی تولیدیها با ظرفیت پایینی کار میکنند و چرخش مالی کمی را دارند چطور می توانند حقوق پرسنل را بالا ببرند خوب معلومه به یک عده اضافه حقوق را اعمال خواهند کرد و یک عده ای را نیز اخراج میکنند

0 0

حمید ایرانی میگه :

تاریخ: 1392/10/28 ساعت 12:39
دلآ بسوز بحال مردمی که با سیلی صورت خود راسرخ نگه میدارند


اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا