سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

چرا "پس انداز" نمی کنیم؟!

پس انداز به معنای میزانی از درآمد است که ما آن را خرج نمی کنیم یا اموالی که برای مصرف بعد از این کنار می گذاریم.

باشگاه خبرنگاران
پس انداز اساسا برای روز مباداست، یعنی روزی که یک پاپاسی ته جیبمان نداریم، یا اتفاقی پیش بینی نشده هزینه مالی بیش از حد توان بر ما تحمیل می کند.

تعریف و هدف پس انداز خیلی خوب و متعالی به نظر می رسد اما به راستی چرا خیلی از خانواده های ایرانی به فکر پس انداز نیستند و اهمیتی به این مقوله نمی دهند؟!

دلایل زیادی را می توان برای این امر ذکر کرد، از جمله اینکه:

1. نبود یا کمبود آموزش در این زمینه و سوق دادن مردم به سمت مصرف گرایی

لزوم آموزش به مردم عادی در این زمینه امری است که تا کنون کمتر به آن توجه شده است و به نوعی در خواب زمستانی فرو رفته بود. اگرچه این روزها وضعیت آموزش در این زمینه بهتر شده اما هنوز راه زیادی برای تاثیر گذاری بر مردم عادی و جلب توجه شان نسبت به این مساله وجود دارد.

2. وجود این تصور که در آینده وضعمان توپ! می شود و الان نیازی به پس انداز نیست

خیلی ها تصور می کنند آینده ای که می آید تضمین کننده وضع توپ جیبشان است و هر چه جلوتر بروند پولدارتر هم می شود، حال آنکه همیشه اتفاق های غیرمترقبه و گرانی ها بی خبر می آیند و آدم های بی پس انداز را زمینگیر می کنند.

3. این تصور که پولهای کمی که برای پس انداز می ماند به جایی نمی رسند

این دلیل متاسفانه یکی از غلط ترین تصوراتی است که بسیاری گرفتار آن هستند. آنها احتمالا به ضرب المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود اصلا اعتقادی ندارند. اگر ماهی فقط 10 هراز تومان پس انداز هم داشته باشید، در پایان سال 120 هزار تومان پول توی جیبتان هست. مسلما عدد 120 هزار از عدد 0 خیلی بیشتر است!

4. نداشتن تفکر و برنامه ریزی بلندمدت برای زندگی

بسیاری از ما ایرانی ها با برنامه ریزی بلندمدت بیگانه ایم و مثلا به محض اینکه حرف از برنامه ریزی 5 ساله می شود به شکل یک علامت تعجب درمی آییم! این درحالیست که کسی می تواند حس امنیت مالی داشته باشد که برنامه های ذهنش بلندمدت و نگاهش به افق های دور باشد.

5. افراط یا تفریط در پس انداز و ناامید شدن از این کار

افراط و تفریط ناشی از جوگیری است. بیکباره تحت تاثیر قرار گرفتن و بیکباره همه چیز را رها کردن. کسانی که این نوع طرز تفکر را دارند هیچگاه نمی توانند حس شیرین امنیت مالی را درک کنند.

ناگفته پیداست که تک تک دلایل بالا ناشی از طرز فکر غلط و نه وضع اقتصادی خراب جیب ماست. طرز فکر خود را اگر درست کنیم می توانیم پولدارترین آدم روی زمین باشیم!
سایر خبر های این گروه
نظرات
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است
0 0

فروزان میگه :

تاریخ: 1392/10/21 ساعت 09:01
آخه چرا اصل مطلب رو نمیگی مگه دیوانه شدیم که پولمون رو تو بانک بذاریم با تورم 35 تا 40 درصد و آخر سال بین حداکثر 8 تا 20 درصد سود بگیریم و در اصل حداقل 15 درصد هم تو جیب بانکها بگذاریم تا هر روز شعبه هاشون را زیادتر کنند.

0 0

زرگنده میگه :

تاریخ: 1392/10/19 ساعت 21:00
پس انداز میکنی فقط به شکل طلا باشه(حتی سکه های خرد) که در وقت نزولی شدن خریده شده باشند.

0 0

واقع بین میگه :

تاریخ: 1392/10/19 ساعت 20:34
بعضی ها نفس شان از جای گرم درمیاد

0 0

علی میگه :

تاریخ: 1392/10/19 ساعت 19:03
مهمترین نکته اش رو نگفتی! بدلیل تورم و کاهش مداوم ارزش پول ده تومان که امسال پس انداز کنیم یکسال دیگه ارزشش پنج تومان است.!!!

0 0

رسول میگه :

تاریخ: 1392/10/19 ساعت 15:55
بنده خدا زندگی الانم نمیشه چرخوند چه برسه پس انداز

0 0

ghasem میگه :

تاریخ: 1392/10/19 ساعت 15:18
وقتی حقوق کمتر از تورمه 10 درصد مالیاته 30 درصد سود مغازه داره وچند خرج دیگه دیگه پسندازه چی دیگه خمس زکات بدیم

0 0

حمید ایرانی میگه :

تاریخ: 1392/10/19 ساعت 12:28
فکر کنم نفستون ازجای گرم بلند میشه هنوز نویسنده بالانسبت محترم باور ندارند 50%مردم باسیلی صورتشون راسرخ نگه داشتند مردم ماباآرامش زندگی کنند پس انداز پیشکش

پر بحث ترین خبرها
اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا