سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

کارت «سهمیا» جایگزین یارانه نقدی می‌شود

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت از تهیه طرحی برای جایگزینی یارانه نقدی خبر می‌دهد که براساس آن، کارت اعتباری انرژی با عنوان "سهمیا" با قابلیت فروش سهمیه‌های سوخت به خانوارها داده می‌شود.

تسنیمخبرگزاری دولت اعلام کرد: نصرت‌الله سیفی با تشریح جزییات کارت اعتباری انرژی، اظهار داشت: طرح کارت اعتباری انرژی، طرحی است که می‌تواند در قالب قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود و مشکلات و پیامدهای منفی پرداخت یارانه نقدی را نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به مشکلات ناشی از پرداخت یارانه نقدی، افزود: پرداخت نقدی یارانه باعث تزریق نقدینگی زیاد به جامعه و دامن زدن به تورم می‌شود.

سیفی اظهار داشت: مزیت اصلی این طرح، جلوگیری از تزریق حجم بزرگ نقدینگی است به‌طوری که این امر مانع از گسترش تورم می‌شود.

وی گفت: به‌طور تقریبی سالیانه حدود 40 هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق پرداخت نقدی یارانه‌ها در بازار پولی توزیع می‌شود که به‌شدت تورم‌زا است.

** سهمیا نام پیشنهادی کارت اعتباری انرژی

سیفی گفت: در حال حاضر نام کارت اعتباری انرژی را "سهمیا" در نظر گرفته‌ایم که مخفف سامانه هوشمند مدیریت یارانه ایرانیان است.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، ادامه داد: تعدادی کارت اعتباری انرژی نیز به‌صورت نمونه تهیه شده است.

وی گفت: در ایران برای حامل‌های انرژی مختلف مانند بنزین، گازوییل، برق، گاز، گاز مایع، آب و ... یارانه پرداخت می‌شود که قرار است همه این حامل‌های انرژی در قالب کارت اعتباری انرژی ساماندهی شوند.

** قابلیت تبدیل حامل‌های انرژی

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با اشاره به جزییات این طرح، گفت: از طریق این کارت اعتباری، افراد می‌توانند اقدام به مدیریت سوخت کنند به‌نحوی که قادر می‌شوند نوع سوخت را به سوخت مورد نیاز خود تبدیل کنند.

سیفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یارانه بنزین به خودروها داده می‌شود به‌طوری که فردی که صاحب چهار یا پنج خودرو است به‌اندازه تعداد خودروهای خود از یارانه بنزین 700 تومانی استفاده می‌کند اما فرد فاقد خودرو از این یارانه محروم است، اما در طرح کارت اعتباری انرژی، قرار است یارانه به فرد پرداخت شود.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی، روستاییان نیز که فاقد خودرو هستند از یارانه بنزین استفاده نمی‌کنند اما در مقابل افراد ثروتمند شهرنشین که دارای چند خودرو هستند از یارانه بنزین بهره‌مند می‌شوند.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: هم اکنون در مصرف گاز نیز عدالت رعایت نمی‌شود به‌طوری که افراد ثروتمندی که دارای منزل چند صد متری هستند خیلی بیشتر از افرادی که خانه‌های کوچک‌تری دارند برای مصرف گاز، یارانه می‌گیرند.

سیفی اظهار داشت: همچنین بیشتر مردم از یارانه گازوئیل یا گاز مایع استفاده نمی‌کنند.

وی گفت: در طرح کارت اعتباری انرژی، میزان مشخصی از سهمیه سوخت‌های مختلف در اختیار افراد قرار دارد و آنها می‌توانند از طریق صرفه‌جویی و جایگزینی سوخت، به مدیریت مصرف خود بپردازند.

** تعیین سهمیه‌های کارت اعتباری انرژی براساس الگوی اصلاح مصرف

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در خصوص میزان سهمیه‌های سوخت در کارت‌های اعتباری انرژی، گفت: این سهمیه‌ها براساس الگوی اصلاح مصرف و اقلیم و شرایط آب و هوایی مناطق مختلف کشور تعیین می‌شوند.

سیفی افزود: به‌عنوان مثال به‌طور متوسط روزانه 67 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که اگر آن را بین 73 میلیون درخواست کننده یارانه تقسیم کنیم برای هر فرد 25 لیتر در ماه بنزین در نظر گرفته می‌شود که به حساب کارت اعتباری انرژی سرپرست خانوار واریز می‌شود.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ادامه داد: براین اساس سهمیه ماهانه یک خانوار چهارنفره حدود یک‌صد لیتر بنزین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سهمیه آب، گاز مصرفی و سایر سوخت‌ها نیز براساس مدلهای خاصی که مشخص شده‌اند تعیین شده و در کارت آنها شارژ می‌شود.

** قیمت‌گذاری بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در خصوص نحوه قیمت گذاری حامل‌های انرژی در کارت اعتباری انرژی، گفت: ملاک قیمت گذاری می‌تواند قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد که مصوب مجلس شورای اسلامی است.

سیفی اظهار داشت: براساس قانون هدفمندی یارانه‌ها، باید تا دو سال آینده نرخ بنزین به سطح قیمت فوب خلیج فارس برسد، بنابراین اگر قرار باشد طرح کارت اعتباری انرژی در سال آینده اجرا شود باید بنزین با نرخ لیتری 2 هزار تومان از طریق این کارت ارایه شود.

وی افزود: براین اساس، ماهانه 100 لیتر بنزین برای یک خانواده چهارنفره با قیمت لیتری 2 هزار تومان شارژ می‌شود که البته تا سقف 100 لیتر نیازی به پرداخت پول نمی‌باشد، اما در صورت مصرف بیش از 100 لیتر باید به‌ازای هر لیتر مصرف اضافه، 2 هزار تومان به‌صورت نقدی پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان اینکه برای همه حامل‌های انرژی، سهمیه‌ای در نظر گرفته خواهد شد، اضافه کرد: هنوز مبلغ دقیقی که باید در کارت‌های اعتباری انرژی شارژ شود، مشخص نشده است، اما می‌توان برای یک خانواده چهارنفره به‌میزان یک میلیون تومان، شارژ در نظر گرفت.

** امکان کارت به کارت کردن سهمیه‌های سوخت

سیفی با تأکید بر اینکه کارت اعتبار انرژی، پول نقد به شمار نمی‌رود، گفت: این کارت، فقط اعتباری مشخص برای پرداخت هزینه سوخت به شمار می‌رود، به هیچ وجه به‌معنای پرداخت پول نقد نیست.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت خاطرنشان کرد: کارت اعتباری انرژی را تنها می‌توان برای پرداخت قبوض و هزینه مصرف سوخت مورد استفاده قرار داد.

وی گفت: خانواده‌ها در صورت صرفه‌جویی می‌توانند شارژ سوخت‌های خود را ذخیره کنند یا اینکه آن را کارت به کارت کرده و به کارت اعتباری شخص دیگری که نیاز دارد منتقل کنند.

وی اظهار داشت: مزیت دیگر این طرح این است که افراد می‌توانند در صورت صرفه‌جویی، شارژ سوخت استفاده نشده خود را به فروش برسانند.

** امکان فروش شارژ سوخت در بورس انرژی

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت افزود: در نظر داریم امکان فروش شارژ سوخت در بورس انرژی را فراهم کنیم که براساس آن افراد می‌توانند سهمیه‌های سوخت خرد را در بورس انرژی بفروشند و کسانی که نیاز به سهمیه‌های زیاد دارند این سهمیه‌های خرد را خریداری کنند.

** طرح کارت سهمیا هنوز نهایی نشده است

سیفی در خصوص آخرین وضعیت اجرای این طرح، گفت: مذاکراتی با بخش خصوصی و به‌ویژه اتاق بازرگانی صورت گرفته تا نحوه ارایه کارت اعتباری انرژی در بخش صنایع را تعیین کنیم.

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: این شرکت و شرکت ملی نفت، طرح کارت اعتباری انرژی را پیشنهاد داده‌اند، اما هنوز نهایی نشده است.

وی ادامه داد: برای اجرای این طرح موافقت بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی و هیئت دولت نیاز است که هنوز در این خصوص مذاکره‌ای انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های فنی برای اجرای این طرح آماده است و حداکثر در ظرف 6 ماه می‌توان آن را فراهم کرد.

** اختصاص کارت سهمیا برای صنایع و همه بخشهای اقتصادی

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، گفت: برای صنایع و کارخانه‌ها نیز کارت اعتباری انرژی در نظر گرفته می‌شود تا آنها نیز مصرف سوخت خود را مدیریت کنند.

سیفی با بیان اینکه از طریق این کارت می‌توان اقدام به اصلاح الگوی مصرف انرژی کرد، گفت: به‌عنوان مثال سهمیه 500 مترمکعبی مصرف گاز را می‌توان در سال بعد به 400 مترمکعب کاهش داد تا از این طریق، مصرف کنندگان اقدام به رعایت الگوهای کاهش مصرف کنند.

** ساماندهی صادرات سوخت و قطع قاچاق

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، مزیت دیگر این کارت را جلوگیری از قاچاق سوخت عنوان کرد و گفت: از طریق کارت اعتباری انرژی می‌توان صادرات سوخت به کشورهای همسایه را نیز ساماندهی کرد.

سیفی افزود: از مزیت‌های دیگر این کارت، ساماندهی صادرکنندگان قانونی و شناسنامه‌دار سوخت است به‌نحوی که صادرکنندگان می‌توانند در بورس انرژی سهمیه‌های خرد سوخت را جمع‌آوری و به‌طور قانونی آن را صادر کنند.
نظرات
ثبت نظر با عضویت در سایت امکان پذیر است
0 0

سحر میگه :

تاریخ: 1393/02/18 ساعت 01:04
پرداخت يارانه نقدي به مردم از اول هم طرح مسخره اي بود. آخه كه چي ؟ همه چيز رو چندين برابر گرون ميكنن بعد چندرغاز پول ميدن دست مردم. خدايي از مردم بپرسيد حاضرن يارانه بگيرن يا اينكه قيمتها بياد پايين ؟

0 0

کارشناس میگه :

تاریخ: 1393/02/15 ساعت 10:24
یارانه حق تمام ملت ایران هستش.پس نباید بین مردم فرقی قایل بشه.بعد از چندین دهه یه طرحه درست و حسابی از دولت دیدیم آفرین به تدبیرتون.بعضی دوستان یارانه انرژی را با صندوق صدقات اشتباه گرفتن.مشکل فقیر فقرا با یارانه 45000 تومنی حل نمی شه بدتر هم میشه به خاطر تورم.یکی از دوستان خوب گفته که جهان سومی فک می کنید.......

0 0

احمد یوسفی میگه :

تاریخ: 1393/02/15 ساعت 08:23
هر چی میکشیم از این شیب ملایمه .........شیب ملایم ..........

0 0

رضامیلانو میگه :

تاریخ: 1393/02/15 ساعت 02:22
سهم هرایرانی از منابع طبیعی ایران به یارانه تعبیر شده وباید تمام ملت ایران به یک اندازه سهم بگیرند،بنظرمن دولت داره از مردم سواستفاده میکنه تا حق بعضی ها را که به ثروتمند معروف شدن ندهد که این امر غیراصولی است ،دولت برای فقرا وتهی دستان کمیته امداد وتامین اجتماعی وبنیادمستضعفان تشکیل داده وبه آنها پول وشغل وبیمه مجانی میدهد.درود ایران

0 0

ملک میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 20:36
سیفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یارانه بنزین به خودروها داده می‌شود به‌طوری که فردی که صاحب چهار یا پنج خودرو است به‌اندازه تعداد خودروهای خود از یارانه بنزین 700 تومانی استفاده می‌کند اما فرد فاقد خودرو از این یارانه محروم است، اما در طرح کارت اعتباری انرژی، قرار است یارانه به فرد پرداخت شود
جناب سیفی این طرح خوبه ولی ناقصه !!
چرا ناقصه ؟ چون که شما میخواهی به جای اینکه یارانه سهمیه بنزین 5تا ماشین را به یه نفر ثروتمند بدی این یارانه را به کل جمعیت کشور تقسیم کنی یا اینکه کسی که خونه 2000 متری داره ازکلی یارانه گاز و بیشتر از سایر مردم نتونه استفاده کنه - نقص اول این طرح اینکه این یارانه به اصطلاح شما سوخت وغیره نباید به 20 درصد از پولدارای مملکت تخصیص داده شود بلکه باید فقط به 80% از جمعیت کشور که فقیرترند اختصاص داده شود پس نباید طرح عمومی شود - نقص دوم و مهمتر این که شما میخوای با این روش پرداخت یارانه نقدی به فقرا را حذف کنی که فقرا هرگز چنین طرحی را نخواهند پذیرفت - شما باید طرحی را ارائه کنی که هم شامل پرداخت یارانه نقدی به فقرا و هم شامل پرداخت یارانه سوخت و غیره به فقرا باشد وربطی به روستایی و غیر روستایی هم نداشته باشد- طلا جان منتشرش کن - با تشکر از مدیران سایت

0 0

محسن میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 20:18
تورم250درصدی در راه است

0 0

ایرانی میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 16:32
الان حدود 5 سال است که تمام مشکلات خود را کنار گذاشته ایم و فقط به فکر بنزین هستیم .
دنیا گازوئیل با کیفیت را جایگزین بنزین پر هزینه کرده و ما هنوز دور خود می چرخیم .
آقایان فکر انرژی جایگزین باشید . ماشینهای هیبریدی وارد بازار شده با قیمت مناسب .
چقدر در آمد تولید خودروی داخلی شیرین است که دست از آن بر نمی دارید . اجازه دهید خودروهای باکیفیت خارجی و با قیمت بسیار ارزان وارد کشور شود تا مصرف بنزین به یک صدم مصرف فعلی برسد .
به خاطر علاقه ای که به پول دارید این بازی بنزین را ادامه می دهید .

0 0

به ایرانی پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/18 ساعت 11:50
مدعی هستی ایرانی هستی ولی خواهان واردات خودروی خارجی هستی !!! اگر در آمد تولید خودروی داخلی برای بعضی ها شیرین است ، واردات خودروی خارجی هم برای بعضی های دیگر شیرین است که این روزها زیاد سنگ حمایت از ایران را به سینه میزنند. واردات یعنی خروج ارز برای منافع وارد کنندگان بزرگ .

0 0

رضا میلانو میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 15:49
اگه اجرا بشه فقیرها مجبور میشوند ارزانتر سهمیه خود را نقد کنند ثروتمندها سوخت مردم فقیر را میخرند ودر کارتهای خود ذخیره میکنند ودر زمان کمبود گرانتر می فروشند.هستندکسانی که یارانه سالانه خانواده خود را ه برای هر نفر در هر ماه ۲۰۰۰۰ الی۲۲۰۰۰ هزار تومان نقد کرده اندبرای مخارج دیگرشان.

0 0

رضا میلانو میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 15:36
طرح خوبی نیست ،مردم را سردر گم میکنه ،دولت اگردر فکر مردم است قیمت حاملهای انرژی راآزاد کند ویارانه واقعی هر ایرانی را که بالاتر از دویست هزار تومان است بصورت نقدی بدهد بهتر است.

0 0

ملک پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 20:46
شما به جای اینکه اینقدر به فکر دولت باشی یه کمی هم به فکر ملت باش - چه اشکالی داره فقرا یارانه نقدی بگیرن ؟!!!

0 0

به رضا میلانو پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 16:52
جناب دقت نکردید ، دولت میخواهد با این کار نقدینگی در جیب مردم را کم کند و مصرف سوخت را کاهش دهد .
اگر بخواهد کل قیمتها را ازاد کند و به جایش پول بدهد که تورم بالای 80 درصد ایجاد میشه

0 0

جواب میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 15:21
بله..وباقی ماجرا .. اگر تورم میخواست بااین چیزها پایین بره این همه نوسان برای چیست..یاهمان یارانه رابدهید یاراحت بگویید نمیدهیم چرااینقدر پیچ وتاب میدهید!!

0 0

.... میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 15:16
ولی ایکاش این کارت اعتباری رو به همه افراد بالای 18 سال میدادند ، نه فقط به سرپرست خانوار
خیلی از افراد با خانواده زندگی نمیکنن ، و یارانه فعلی رو هم نمیتونن خودشون بگیرن .
وقتی مخارج با خودشونه ، یارانه هم بایستی به خودشون داده بشه

0 0

سنگ صبور میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 14:53
مخلص کلام , میخوان یارانه رو با یک شیب ملایم قطع کنن.

0 0

رهگذر 1 میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 14:31
من گیج شدم

0 0

خسروپرویز پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/15 ساعت 01:02
منهم همینطور.فک کنم علتش همون سامانه تیز هوش مدیریت یارانه ایرانیان باشه..

0 0

نيما میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 14:28
بهترين راهكاري است كه مي توان انجام داد اميد كه دولت با آن موافقت كند چون باعث كاهش تورم خواهد شد

0 0

زرگنده میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 14:11
اگر دنبال جذب نقدینگی هستید بجای اینکار ها سود بانکی رو به شکل اولیه برگردانید.

0 0

دانیالی میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 14:01
کار بزرگ ومهمی اگه مشکلی پیش نیاد.

0 0

. میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 13:55
بعضی جاهاش خوب
بعضی جاهاش چرته:|
---
اخه مثلا فرض کن من یه دستفروش
باماهی25 لیتر بنزین
فقط میتونم برم بازار پشت خونمون:))
هر لیتر اضافی 2 تومن پرداخت کنم پس از کجا بخورم؟؟؟؟؟؟
چیزی نمیمونه
----
اونی که پولداره بازم میره کارش رو میکنه فرقی براش نداره
این وسط چی برا منه بدبدخت عوض میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خر همونه فقط پالانش عوض میشه :(

0 0

روستائی فاقدخودرو میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 13:40
بسیارکارخوبی است امیداست عملی شود

0 0

روستایی واقعی پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 16:24
نشون میده که شما روستایی نیستی تابرسه به اینکه فاقد خودرو باشی چون یک روستایی قوه تجزیه وتحلیل فوق العاده ای داره که می تونه تشخیص بده که یارانشو مستقیم بگیره بهتر است از اینکه کارت سوخت بگیره وهرروز دنبال این و اون باشه تا سهمیشو به اون بفروشه تا به اصل پولش نزدیک کنه

0 0

انتقاد میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 13:25
بگویید نمیخواهیم یارانه بدهیم خلاص ..چرا کار برای مردم درست میکنید که باز ماهی یکبار بروند سهمیه سوخت بفروشند...بعدش هم مگر عده ایی ادم ضعیف وسالمند دست وپای فروش سهمیه وغیره رادارند وممکن است سرشان راکلاه بگذارند..مانندکوپن فروشی دلالی دیگری راه بیاندازید..عجب!

0 0

شاتوت میگه :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 12:57
یکی بخونه خلاصه توضیح بده

0 0

من تو ما پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 17:19
شاتوت پس خودت آخرش خوندی(!!!!!!!!!)
این یه طرح در حال بررسیه.. معلوم نس که اجرا بشه یا نشه.. فعلا یه طرح به ذهنشون رسیده یه بودجه هم گذاشتن و شکل و شمایلی برای این طرح پیشنهادی پیدا کردن.. تا قبل از تصویب شدن ا نشدن طرح، بحث همون بودجه خرج شده رو داشته باش(!)

0 0

به شاتوت پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 15:13
علاوه بر جمله ای که جناب من تو ما فرمودن
نکته اصلی هم اینه که این کارت اعتباری فق و فقط برای پرداخت قبوض گاز ، گازوییل ، بنزین هست .
اگه بیشتر مبلغ شارژ استفاده کنیم بقیه مبلغ رو بایستی آزاد پرداخت کنیم
مثلا برای بنزین لیتری 2000 تومن برآورد قیمت کردن .

0 0

من تو ما پاسخ می دهد :

تاریخ: 1393/02/14 ساعت 14:18
شاتوت یه طرح در حال بررسی دارن
که همه بتونن سهمیه سوخت داشته باشن و افرادی که ماشین ندارن سهمیه خودشون رو بفروشن

پر بحث ترین خبرها
اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا