سایت طلا را در تلگرام دنبال کنید.

آیا طلای ایران ارزان تر است ؟

دیروز یک باند قاچاق طلا در یزد دستگیر شد. یکی دو ماه قبل در هرمزگان و قبل از آن در شیراز و اصفهان. باندهایی که کیلو کیلو شمش و سکه و طلا را در لنج‌ها و خودروهایشان جا داده بودند تا طلا بدهند و ارز آزاد به جیب بزنند.

مهر


در چند ماه گذشته حدود 500 کیلوگرم طلا در یزد کشف شد که در حال خروج از کشور بودند. در استان هرمزگان یک محموله 250 کیلوگرمی شمش طلا و جواهرات کشف و ضبط شد که قاچاقچیان آن را در یک لنج تجاری در بندرلنگه جاسازی کرده بودند و قصد داشتند به همراه 358 عدد سکه طلا به امارات قاچاق کنند؛ محموله ای که ارزش آن 25 میلیارد تومان تخمین زده می‌شد و 7نفر قاچاقچی آن دستگیر شدند. مشابه همین اتفاق در شیراز هم افتاد و اعضای یک باند قاچاق طلا در حالی دستگیر شدند که می‌خواستند 27 کیلوگرم طلا و 301 سکه را از کشور خارج کنند. اما چرا در ماه‌های اخیر قاچاق طلا تا این اندازه دردسرساز شده است؟

روزهای طلایی قاچاقچیان

مهم ترین بهانه قاچاق طلا را افت شدید ارزش پول ملی به دست قاچاقچیان داده است. با وجودی که نرخ طلا جهانی است، اما تعیین قیمت آن در داخل بر اساس ارز مرجع صورت می‌گیرد و همین باعث می‌شود طلا در ایران ارزان تر از بقیه دنیا باشد و قاچاقچیان انگیزه پیدا کنند تا با خارج کردن طلا و فروش آن در خارج از کشور ارزی را همراه خود بیاورند که در داخل می‌توانند به قیمت آزاد بفروشند و حدود دو برابر قیمت طلا سود کنند.

اوایل امسال وقتی بازار هنوز در شوک گرانی ارز و کاهش ارزش پول ملی بود، اتحادیه طلا و جواهر برای رونق گرفتن دوباره بازار طلا درخواست کرد نرخ طلا با ارز دولتی محاسبه شود و نه نرخ آزاد. این اتفاق قیمت‌ها را در بازار طلا کاهش داد اما دندان قاچاقچیان را هم تیزتر کرد تا طلا خارج کنند و ارز آزاد به دست آورند.

مدتی بعد، آمارهای عجیب و غریبی که از خروج کیلویی طلا و شمش و سکه منتشر می‌شد، بالاخره رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران را وادار کرد لب به شکایت باز کند و بگوید که قیمت گذاری طلا با نرخ ارز مبادله ای نتیجه ای جز قاچاق طلا و خروج دارایی های مردم از کشور ندارد. احمد وفادار که معتقد است هر بار قیمت طلا در داخل و خارج به وضعیت تعادل رسیده، قاچاق طلا هم کمتر شده است، گفته بود: «تعیین قیمت طلا براساس نرخ اتاق مبادله ارز به هیچ وجه به صلاح مردم نیست و باعث خروج گسترده طلا از کشور می شود.»

در همین زمان هم بود که کاهش عیار طلا برای کم شدن قیمت آن و بالا رفتن قدرت خرید مردم به عنوان یک گزینه جدی مطرح شد اما با مخالفت‌های اتحادیه طلا و جواهر و اداره کل استاندارد استان تهران ماجرا از داغی افتاد تا تصمیم‌گیری درباره تبدیل طلای 18عیار به 14عیار به وقت دیگری موکول شود.

حالا چندماهی هست که ورود و خروج طلا بدون کسب مجوزاز بانک مرکزی کشور ممنوع شده و بر اساس قوانینی که از مهرماه امسال اجرایی شد، فقط مسافران زن می‌توانند تا 150 گرم زیورآلات طلا با خود همراه داشته باشند و بدون مجوز بانک مرکزی آنها را از کشور خارج کنند اما خروج سکه از کشور به هیچ عنوان به عنوان کالای همراه مسافر امکان پذیر نیست. صادرات مصنوعات طلا هم‌ در حال حاضر فقط با اجازه بانک مرکزی انجام می‌شود.

با تمام این ها، گمرکی‌ها به آینده امیدوارند. نادری معاون امور گمرکی گمرک ایران می‌گوید: «این که گفته می‌شود به دلیل ارزان بودن قیمت طلا در ایران خروج غیرقانونی طلا شدت گرفته درست است اما وضعیت همیشه ثابت نمی‌ماند و در مقاطعی چون قیمت طلا متاثر از قیمت ارز است، ممکن است قیمت طلا در ایران پایین‌تر از قیمت جهانی شود، اما بعد از مدتی قیمت‌ها تعادلی می‌شود. حتی ممکن است در مقطعی قیمت طلا در ایران بیشتر از قیمت جهانی شود.»وقتی شبنم مچ می‌گیرد

تا پیش از گرانی ارز و شوکی که از سال گذشته دامن بازار داخلی را گرفته، قاچاق طلا برعکس بود. یعنی این بار مرزهای ترکیه، عراق، روسیه و آبهای خلیج فارس مسیرهای ورود طلای قاچاق به کشور بودند نه خروج آنها. در واقع خروج طلا از کشور تقریبا صفر بود و به گفته رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، هرکسی می‌توانست شمش طلا را وارد کند و این نه تنها ضربه‌ای به اقتصاد کشور نمی‌زد بلکه به نفع اقتصاد کشور هم بود.

تا آن زمان بنابر اعلام وزارت صنایع 90 درصد معاملات جواهر و طلا در کشور قاچاق بود و اصفهان به عنوان مرکز قاچاق طلای ایران تبدیل به بهشت قاچاقچیان سامسونت به دستی شده بود که برای فرار از 4درصد مالیات ورود طلا، دو برابر طلای موجود در کشور را غیرقانونی وارد می‌کردند.

اما با معکوس شدن این روند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به روش‌های جدیدی برای کنترل مرزها رو آورده است. ابویی، معاون این ستاد می‌گوید: «برای جلوگیری از قاچاق طلا چیپ‌های بسیار کوچکی طراحی کرده‌ایم که روی طلاهای ساخته و وارد شده نصب می‌شود. در حال حاضر این چیپ‌ها روی برخی تولیدات داخلی در حال نصب است. تا چند وقت آینده به دنبال آن هستیم تا روی طلاهای وارداتی و همچنین تولید داخلی این چیپ‌ها را نصب کنیم.» چیپ‌هایی که ابویی از آنها صحبت می‌کند با چشم قابل رویت نیستند و با دستگاه‌های الکترونیکی خوانده می‌شوند. این چیپ‌ها تا زمانی که ذوب و به شمش تبدیل نشوند از بین نمی‌روند.

ابویی می‌گوید: «طرح شبنم و ایران کد هم از دیگر راه‌های جلوگیری از قاچاق کالاست اما مردم و متقاضیان طلا باید بسیار هوشیار باشند و طلای تقلبی را از بازار خریداری نکنند.»سایر خبر های این گروه
ديدگاه هاي ارسال شده توسط شما، پس از تاييد توسط سايت طلا در وب سايت منتشر خواهد شد
0 0

ای کیو سان میگه :

تاریخ: 1391/12/07 ساعت 17:03
به نظر من بسته بودن حواله ها برای ارسال به خارج از کشور و هزینه های بالای حواله غیر معمول با عث این کار می شود.500 کیلو طلا با گرم 140تومان و دلار4تومانی 17.5میلیونی دلار مواجه می شوید!!!

0 0

طاها میگه :

تاریخ: 1391/12/07 ساعت 02:36
دلیلش سادست این به این دلیله که طلا در ایران پایین اومده ولی همچنان دلار بالاست وگرنه اگه برای قاچاق بصرف نباشه که قاچاقش نمیکنن ودلار در عوضش بگیرن

0 0

محمدرضا// میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 21:09
قيمت طلا در ايران بسيار بالا است و دليل آن هم فقط افزايش نرخ دلار طي اين يك سال است وگرنه اواخر ارديبهشت ماه همين امسال كه نرخ هر گرم طلاي 18 عيار (750) در ايران به 60 هزار تومان رسيد اونس جهاني دقيقآ 1580 دلار بود كه با كمي برسي ميتوانيد به صحت اين موضوع پي ببريد . با تشكر از سايت خوب طلا

0 0

یزد تنها شهر خشتی جهان میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 16:10
ماشاال... به یزدی ها

0 0

حسین نعمت الهی میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 16:04
طلا در کشورهای عربی طی چند روز گذشته که افت داشتیم چند هزار تومانی بالاتر بوده

0 0

مهدی میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 15:45
به احتمال زیاد طلا طی روزهای اینده افزایشیه و الی باید نشست ودید که چطور طلای ایران به بیرون میره و قاچاق میشه

0 0

هموطن میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 15:27
خوب پس با این تفاصیر میتوان نتیجه گرفت که سکه و طلا نه تنها حبابی ندارد بلکه فضا برای افزایش قیمت نیز دارد.آینده طلا بسیار روشن است.چون اگر بالا برود که سود میکنیم ولی اگر پایین هم بیاید چون به تابعیت آن سایر کالاها هم پایین خواهد آمد پس ارزش سرمایه مان حفظ میشود.

0 0

محمد رضا میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 15:07
انصافآ قاچاق طلا فقط و فقط به خاطر بالا بودن نرخ ارز در کشور صورت نمی گیرد ؟

0 0

حواس جمع میگه :

تاریخ: 1391/12/06 ساعت 14:52
طلای ایران در حال حاضر برابر با نرخ جهانیه برابر نرخ جهانی هم متشکل از نرخ دلار و انس نوسان داره ولی همیشه در بلند مدت صعودی بوده و هست کافیه به نمودار طلا در سالهای گذشته سری بزنید.


اخبار سایر رسانه ها
پر بازدیدترین خبرها
نمودار قیمت طلا